کافه پزشکی
تفاوت ماست یونانی و ماست معمولی
توصیه‌های ابولایی عضو کمیته کشوری ابولا
خواص روغن آرگان
مزایا و مضرات گریه کردن
شیمی درمانی با لیموترش
کاهش وزن و سم زدایی با اسموتی سبز رنگ
خواص و عوارض حنا
کاهش وزن با این ۵ میوه
فواید مصرف ناشتای سیر
راههای دم کردن چای سبز
بهترین کرم های رفع استرچ
خواص و مضرات انگور
فواید منحصر به فرد زیتون
رژیم موزی ژاپنی برای کاهش وزن
خواص کرفس
لاغری شکم با ماساژ چینی
فواید خرمالو
۸ غذای مفید برای سلامت پوست
رهایی از سردرد همراه تهوع با زنجبیل
بهترین ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات
حفظ سلامت قلب با کنترل رژیم غذایی
روانشناسی مدل مو
فواید و طرز تهیه چای گشنیز
گیاهان خانگی مناسب برای هوای آلوده
بهترین مواد غذایی برای حفظ سلامت ناخن ها
۱۵ خاصیت بی نظیر دانه کنجد
خواص شیر مادر در جلوگیری از سرطان سینه
چرا سکسکه می‌کنیم
کفش های پاشنه بلند، بدترین دشمن پاها هستند
مواد غذایی مفید برای سلامتی کلیه ها
کافه پزشکی
وصله زیستی قابل تزریق برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده
ضرورت انجام اقدامات تیمی در درمان کودکان مبتلا به مشکلات خونی
تغییر در تولید پروتئین برای عملکرد عضلات ضروری است
آیا وزن عضله بیشتر از وزن چربی است
میوه های خشک سرشار از پروتئین
کشش عضلاتی که دسترسی به آنها سخت است
مزایای فراوان دویدن علاوه بر کالری سوزی
آلوپورینول
تنظیم کلسترول بدن با این خوراکی ها
شربت مولتی سانستول
http://www.cafemed.ir
http://www.cafemed.ir/?p=312
http://www.cafemed.ir/?p=33
http://www.cafemed.ir/?p=458
http://www.cafemed.ir/?p=1081
http://www.cafemed.ir/?p=369
http://www.cafemed.ir/?p=476
http://www.cafemed.ir/?p=485
http://www.cafemed.ir/?p=697
http://www.cafemed.ir/?p=870
http://www.cafemed.ir/?p=447
http://www.cafemed.ir/?p=491
http://www.cafemed.ir/?p=952
http://www.cafemed.ir/?p=669
http://www.cafemed.ir/?p=1433
http://www.cafemed.ir/?p=462
http://www.cafemed.ir/?p=680
http://www.cafemed.ir/?p=1158
http://www.cafemed.ir/?p=725
http://www.cafemed.ir/?p=775
http://www.cafemed.ir/?p=277
http://www.cafemed.ir/?p=1875
http://www.cafemed.ir/?p=1714
http://www.cafemed.ir/?p=1415
http://www.cafemed.ir/?p=645
http://www.cafemed.ir/?p=876
http://www.cafemed.ir/?p=2397
http://www.cafemed.ir/?p=136
http://www.cafemed.ir/?p=12
http://www.cafemed.ir/?p=969
http://www.cafemed.ir/?p=1173
http://www.cafemed.ir
http://www.cafemed.ir/?p=2538
http://www.cafemed.ir/?p=2536
http://www.cafemed.ir/?p=2534
http://www.cafemed.ir/?p=2485
http://www.cafemed.ir/?p=2502
http://www.cafemed.ir/?p=2487
http://www.cafemed.ir/?p=2500
http://www.cafemed.ir/?p=2469
http://www.cafemed.ir/?p=2468
http://www.cafemed.ir/?p=2467


معمولا برای ترمیم بافت آسیب‌دیده قلب از جراحی قلب باز استفاده می‌شود که روشی بسیار تهاجمی است. محققان برای حل این مشکل روشی را توسعه دادند که بدون نیاز به شکافتن قفسه سینه، بافت آسیب‌دیده قلب ترمیم می‌شود.

در این روش سلول‌های بافت مورد نظر روی یک وصله زیستی کشت داده می‌شوند و سپس از طریق یک سوزن کوچک به بدن تزریق می شوند تا بافت آسیب‌دیده ترمیم شود. با این روش دیگر نیازی به عمل باز برای قرارگرفتن ایمپلنت در بدن نیست. محققان معتقدند سلول‌های قلب بسیار حساس هستند و اگر این مکانیسم در مورد آنها موفقیت آمیز بوده است،‌ می‌تواند برای اندام‌های دیگر نیز قابل استفاده باشد. محققان برای آزمایش سلول‌های قلب موش را روی یک وصله زیستی رشد دادند، سپس به موش‌هایی که دچار حمله قلبی شده بودند تزریق کردند. عمکلرد قلب موش‌ها پس از این فرآیند بهبود یافت و بطن قلب خون بیشتری را پمپاژ کرد. محققان معتقدند می‌توان این پلتفرم را با افزودن عوامل رشد یا داروهای خاص سفارشی کرد. نتایج این مطالعه در نشریه Nature Materials منتشر شده است.

وصله زیستی قابل تزریق برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده

وصله زیستی قابل تزریق برای ترمیم بافت‌های آسیب‌دیدهبه گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از انجمن خون و سرطان کودکان ایران، پروفسور حسن ابوالقاسمی، هدف از برگزاری همایش سراسری هماتولوژی نوزادان را ترویج کار تیمی بین متخصصان کودکان، فوق تخصص های خون و فوق تخصص های نوزادان عنوان کرد.

وی افزود: شایع بودن بیماری های ناشی از اختلالات خونی به علت ازدواج های فامیلی، بروز بسیاری از بیماری های خونی در دوره نوزادی، لزوم شناسایی آنها و اقدام به موقع برای پیشگیری و درمان مناسب موجب شده هیأت مدیره انجمن خون و سرطان تصمیم بگیرد در سال جاری با همکاری انجمن نوزادان و انجمن کودکان ایران همایش سالیانه خود را به این موضوع مهم اختصاص و از متخصصان بر جسته داخلی و خارجی به عنوان سخنران دعوت به عمل آورد. رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران ادامه داد: از ویژگی های این همایش برگزاری هفت میزگرد مشترک و بررسی موضوعات مهم کم خونی، تزریق خون و فرآورده های خونی، اختلالات ترومبوزیس و هموستاز، اختلالات پلاکتی، اختلالات ایمنی و بدخیمی های نوزادان است. عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی عنوان کرد: در هر پانل گزارش موارد نادر و بحث درخصوص آن را خواهیم داشت و همچنین دانشجویان بالینی و گروه های پایه و پرستاران حضور فعالی در این همایش خواهند داشت. پروفسور ابوالقاسمی تصریح کرد: گاهی ناسازگاری های خونی بین نوزاد و مادر منجر به بروز زردی ها و کم خونی های شدید در روزهای اول زندگی می شود که شناسایی آنها و تهیه خون مناسب برای تعویض یا تزریق خون نیاز به درک دقیق و دانش به روز و اطلاع از امکانات خون های نادر کشور دارد؛ بنابراین موضوع آنمی های همولیتیک و روش بررسی علل بروز آن در یکی از پانل ها با حضور متخصصان مشهور داخلی و خارجی مورد بحث قرار می گیرد. دبیر بورد تخصصی خون و سرطان گفت: یکی از علل مهم کم خونی بین نوزادان نگه داری نوزادان کم وزن برای مدت طولانی در مراکز مراقبت ویژه است که سرانجام منجر به بروز کم خونی در آنان شده و باید بررسی کرد که چه درمان هایی برای آنان مفید است. به گفته وی، گاهی نیز نوزادان به صورت مادرزادی دچار کم خونی می شوند و در زمان نوزادی نیاز به مداخله دارند و باید این موارد را از کم خونی های نوزاد به علت خونریزی جنین به مادر یا کم خونی های اکتسابی مانند کم خونی گذرای نوزادی افتراق داد. رئیس دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران افزود: بیماری های خونریزی دهنده ارثی مانند اختلالات پلاکتی یا کمبود فاکتورهای انعقادی مثل فاکتورهای ۱۰، ۱۳، ۵ ،۷ و فاکتور یک یا فیبرینوژن بسیاری از اوقات می تواند موجب بروز خونریزی در زمان نوزادی شود که لازم است در مورد شیوع این بیماری ها در ایران به علت ازدواج های فامیلی و افتراق آنها از اختلالات اکتسابی دانش و اطلاعات کافی داشته باشیم؛ از این رو در این همایش بنا داریم موارد واقعی از بیماری ها را معرفی و ابعاد مختلف تشخیصی، درمانی و پیشگیری را به طور دقیق مورد بحث قرار دهیم. ابوالقاسمی افزود: همچنین تاکنون استقبال قابل توجهی از طرف همکاران هماتولوژیست آنکولوژیست کودکان و متخصصان نوزادان و دانشجویان از سراسر کشور شده و بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است. دهمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران ‘هماتولوژی نوزادان’ در روزهای ۲۲ تا ۲۴ شهریورماه در مرکز آفرینش های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می شود.

ضرورت انجام اقدامات تیمی در درمان کودکان مبتلا به مشکلات خونی

ضرورت انجام اقدامات تیمی در درمان کودکان مبتلا به مشکلات خونیاین محققان در موش‌های آزمایشگاهی مجموعه‌ای از ژن‌ها را شناسایی کردند که مدیریت کلسیم را در یک فرآیند بسیار دقیق موسوم به alternative splicing برعهده دارند. این فرآیند امکان تولید تعداد زیادی پروتئین را توسط یک ژن فراهم می‌کند و در جریان تبدیل عضلات جدید به عضلات بالغ، نوع پروتئین‌هایی را که ژن‌ها تولید می‌کنند، تغییر می‌دهد. این تغییرات پروتئین برای عملکرد صحیح عضلات بالغ ضروری است و در صورتی که مختل شود، منجر به بروز اختلالات عضلانی مانند دیستروفی میوتونی، یعنی دومین علت شایع دیستروفی عضلانی می‌شود. فرآیند رشد عضلات جدید و تبدیل آن‌ها به عضلات بالغ کارآمد، در برگیرنده مجموعه‌ای از تغییرات فیزیولوژیکی است که هنوز بسیاری از آن‌ها به ویژه در سطح مولکولی، برای متخصصان مبهم هستند. در این تحقیقات تمرکز اصلی محققان بر مطالعه دو فرآیند بوده است که شامل بررسی ژن‌هایی که میزان پروتئین تولیدی خود را تغییر می‌دادند و همچنین ژن‌هایی که قادر به تولید پروتئین‌های مختلف از طریق فرآیند alternative splicing بودند، می‌شود. محققان در جریان این تحقیقات دریافتند در حدود ۷۰۰ ژن مختلف در عضلات وجود دارند که در جریان فرآیند alternative splicing دستخوش تغییر می‌شوند. در جریان رشد عضلات، اغلب این ژن‌ها پروتئین‌های مختلفی را تولید می‌کنند و البته میزان پروتئین تولیدی بخش عمده‌ای از این ژن‌ها هیچ تغییری نمی‌کند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه elife منتشر شده است.

تغییر در تولید پروتئین برای عملکرد عضلات ضروری است

تغییر در تولید پروتئین برای عملکرد عضلات ضروری استمی خواهید عضله بسازید؟ این غذاها را فراموش نکنید

شاید علی رغم قاچاق خوری های کوچک و جا انداختن ورزشتان، برنامه غذایی و ورزشی تان را خوب پیش ببرید اما وقتی خودتان را وزن می کنید، می بینید که وزنتان سخت پایین می آید و حتی بدتر، شاید چیزی هم به آن اضافه شده است!

آیا وزن عضله بیشتر از وزن چربی است؟

متاسفانه این تفکر که با اضافه کردن تنها مقداری عضله ممکن است وزنتان نیز بالا برود درست نیست. چنین اتفاقی در شرایطی می افتد که فرد از نظر بدنی بسیار فعال باشد، یعنی سه روز در هفته ساعت ها تمرینات قدرتی انجام دهد. بسیار سخت است که با عضله ساختن، نیم کیلو یا بیشتر به وزنتان اضافه شود.

حتی اگر معمولا تمرینات قدرتی هم داشته باشید ممکن نیست پیوسته به وزنتان اضافه شود، مخصوصا در ابتدای کار. حدود چهار تا شش هفته تمرینات قدرتی پیوسته نیاز است تا بتوانید تاثیر قابل توجهی روی افزایش وزن ببینید. یک تا دو کیلوگرم اضافه وزنی که دارید، عضله نیست مگر اینکه برنامه لیفتینگ آرنولد را انجام داده باشید!

اما این ها بدان معنا نیست که وزن اضافه شده ضرورتا چربی است. هرگونه تغییر در وزن بدن در کوتاه مدت، به علت تغییر در سطح مایعات بدن است نه اضافه شدن عضلات.

نمک اضافی را از برنامه غذایی تان حذف کنید تا بعد از آن به سرعت، مقدار زیادی آب حبس شده در بدن را از دست بدهید. اگر بعد از یک ورزش سخت که بسیار در آن عرق ریخته اید، بلافاصله ( قبل از نوشیدن آب ) خود را وزن کنید می بینید که وزنتان پایین آمده است. شاید دیدن چنین صحنه ای لذت بخش باشد اما دوامی ندارد.

شروع یک برنامه ورزشی جدید نیز می تواند باعث شود مقداری مایعات در بدنتان حبس کنید. وقتی ورزش انجام می دهید و عرق می کنید، بدنتان هوشمند است و درک می کند این مقدار مایعات در سطحی نیست که باید باشد. به همین خاطر برای جلوگیری از کم آب شدن بدن، شروع به ذخیره مایعات اضافی می کنید که موجب می شود وزنتان مقداری افزایش پیدا کند. همین اتفاق ممکن است با بالا رفتن دمای هوا در تابستان رخ بدهد، بدن با دمای هوا خود را مطابقت می دهد و میزان تعرّق را افزایش می دهد. (کافیست با شروع تابستان ورزش کنید تا ببینید به دلیل احتباس مایعات، مقداری به وزنتان اضافه شده است.)

از سوی دیگر، با پایین آمدن دمای هوا در پاییز و یا رها کردن ورزش می بینید که وزنتان نیز کاهش می یابد. اگر زیاد ورزش کنید و ناگهان تمرینات خود را متوقف کنید، مقداری از وزنتان به خاطر از دست دادن مایعات بدن پایین می آید.

تمام این عوامل کوتاه مدت نشان می دهند که چرا فیزیولوژیست ها و متخصصان تغذیه به مراجعین خود می گویند زیاد درگیر وزن روی ترازو نشوند. وزن بدن برای قضاوت میزان موفقیت و یا تبدیل چربی به عضله یا برعکس، میزان مناسبی نیست. این عدد به دلایل فراوانی ممکن است پایین یا بالا برود که هیچکدام هم به سطح سلامتتان مربوط نیست اما این بدان معنا نیست که ترازوی خود را بشکنید.

برخی تحقیقات نشان داده اند افراد بالغی که مرتب خود را وزن می کنند، بیشتر به برنامه غذایی و روتین ورزشی شان پایبند بوده اند اما شما لازم نیست دائم روی وزنه باشید. هر دو هفته یکی دوبار فقط خود را وزن کنید. بهتر است صبح بعد از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن، این کار را انجام دهید. چند هفته نوسان وزن خود را دنبال کنید تا متوجه چرخه افزایش و کاهش مایعات بدنتان شوید. پس با هر روز وزن کردن، خود را شکنجه نکنید. این، نه تقصیر شما است و نه تقصیر ورزشی که انجام می دهید.

بهترین روش برای اینکه بدانید چقدر پیشرفت کرده اید، این است که سایز لباس هایتان را بسنجید و یا اینکه ببینید انرژی تان بیشتر شده است یا خیر. اگر جوابتان به این سوالات، بله است نشان می دهد هر کاری که می کنید خوب جواب داده و می توانید آن را ادامه دهید.

نویسنده: مارخام هید

منبع:

بخش سلامت مجله Time

آیا وزن عضله بیشتر از وزن چربی است

آیا وزن عضله بیشتر از وزن چربی استآیا میوه های خشک می توانند به کاهش وزن کمک کنند؟

اگر به دنبال راهی خوشمزه برای تقویت سلامت کلی بدن خود هستید میوه های خشک سرشار از پروتئین انتخاب مناسبی هستند. بسیاری از ما فکر می کنیم تنها میوه ها و سبزیجات عناصر ضروری یک برنامه غذایی سالم هستند و معمولا به میوه های خشک مانند شیرینی نگاه می شود تا میان وعده هایی سرشار از مواد مغذی. میوه خشک در واقع همان میوه است که با استفاده از نور خورشید و یا دستگاه های مخصوص آب را گرفته اند و خشکش کرده اند. مقداری از ویتامین C موجود در میوه های خشک مسلما طی فرآیند خشک شدن از بین می رود اما مینرال ها، فیبر، آنتی اکسیدان و دیگر اسید های ارگانیک جای خود می مانند.

اما خب میوه های خشک هم مزایای خاص خود را دارند سایز آنها بسیار کوچکتر می شود و همچنین می توان برای مدت طولانی تر نگهداریشان کرد. همچنین میوه های خشک گزینه ای سالم برای کسانی است که می خواهد مقداری وزنشان را افزایش دهند.

میوه های خشک سرشار از پروتئین

میوه های خشک سرشار از پروتئین همچنین حاوی ویتامین ها، مواد مغذی و دیگر مواد مغذی ضروری نیز هستند. برخی از شناخته شده ترین انواع میوه های خشک سرشار از پروتئین عبارتند از زرد آلو، سیب، گلابی، کشمش، هلو، آلو سیاه و انجیر.

سیب های خشک شده

مواد مغذی – یک فنجان سیب خشک شده حدود ۲ گرم پروتئین در خود دارد. همچنین این مقدار حاوی ۲۰۸ کالری و ۷ گرم فیبر است. سیب خشک منبعی غنی از ویتامین B5 و ویتامین B3 است و همچنین ویتامین C، مس، منیزیم، سلنیوم، پتاسیم وآهن.

خواص –  سیب خشک شده یکی از بهترین گزینه ها برای هضم بهتر است و معمولا برای کسانی که سعی در کاهش وزن دارند توصیه می شود. معمولا سیب نسبت به دیگر میوه ها کالری کمتری دارد. سیب خشک همچنین برای تقویت تولید نوروترانسمیتر ( چیام رسان های عصبی ) به کار می آید و می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. اسید اسکوربیک موجود در آن همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.

گلابی خشک شده

مواد مغذی – تنها در یک فنجان گلابی خشک شده ۲ گرم پروتئین وجود دارد. این مقدار حاوی ۷۰ کالری و ۱۴ گرم فیبر است. گلابی خشک شده همچنین مقدار متوسطی مس، آهن، ویتامین K و ویتامین C دارد. همچنین مقدار زیادی پتاسیم دارد و سدیمش نیز پایین است.

خواص – این میوه خشک محبوب به خاطر خاصیت پایین آوردن فشار خون، کمک به بهبود گردش خون و تقویت استخوان ها شهرت دارد. ویتامین C موجود در آن به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک می کند و ویتامین K آن عنصری مهم برای لخته شدن خون و تثبیت مواد معدنی تراکم استخوان است. این میوه خشک به دلیل کالری بالا و حجم پایینش برای افزایش وزن گزینه مناسبی است.

زرد آلو خشک شده

مواد مغذی – یک فنجان زرد آلوی خشک شده حاوی ۴٫۴ گرم پروتئین است و یکی از بالاترین مقادیر پروتئین را به خود اختصاص داده. این میوه خشک همچنین حاوی ۹ گرم فیبر و بیش از ۳۰۰ کالری در یک فنجان است. این مقدار زردآلوی خشک می تواند حدود ۴۰ درصد از نیاز روزانه بدن به پتاسیم و ۲۰ درصد نیاز روزانه بدن به آهن را تامین کند. این میوه خشک شده همچنین سرشار از ویتامین A، انواع کاروتن ها و آنتی اکسیدان است.

خواص – برای تقویت رشد و تکامل زردآلوها یکی از بهترین گزینه ها هستند. به لطف میزان بالای فیبر زردآلوی خشک شده به بهبود وضعیت گوارش نیز کمک می کند. اگر مشکل فشار خون دارید زرد آلوی خشک شده می تواند کمکتان کند. ویتامین A موجود در آن نیز به تقویت سلامت بینایی و همچنین مقابله با آسیب حاصل از استرس اکسیداتیو کمک می کند.

هلو خشک شده

مواد مغذی – با اینکه در یک فنجان تنها ۱٫۵ گرم پروتئین دارد اما همچنان گزینه ای سالم برای استفاده است. یک فنجان هلوی خشک شده ۳۸۰ کالری و ۱۳ گرم فیبر در خود دارد. این میوه خشک شده مقدار زیادی ویتامین A و آهن دارد و همچنین ویتامین C و کلسیم نیز در آن پیدا می شود.

خواص – اگر به صورت مرتب از هلوی خشک شده استفاده کنید به لطف ویتامین A و آنتی اکسیدان موجود در آن خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کم می کنید. همچنین این میوه خشک به بهبود گوارش، کاهش کلسترول و کنترل دیابت نیز کمک می کند. آهن برای داشتن جریان خونی سالم ضروری است و ویتامین C نیز به تقویت سیستم ایمنی و بهبود رشد و ترمیم بدن کمک می کند.

انجیر خشک شده

مواد مغذی – در یک فنجان انجیر خشک ۵ گرم پروتئین موجود است. همچنین این مقدار حاوی ۳۸۰ کالری است و می تواند حدود ۶۰ درصد نیاز روزانه بدن به فیبر خوراکی را تامین کند. این یک فنجان همچنین می تواند حدود ۱۰ درصد نیاز روزانه بدن به پتاسیم، ویتامین K، آهن، منیزیم و کلسیم را تامین کند.

خواص – انجیر خشک می تواند به کاهش سطح کلسترول و تنظیم قند خون کمک کند و همچنین مسیر گوارشی را نیز تمیز می کند. انجیر خشک را معمولا به صورت ملین مورد استفاده قرار می دهند اما به کاهش فشار خون نیز کمک می کند، باعث می شود بهتر بخوابید، استخوان ها را قوی تر می کند و به بهبود لخته شدن خون در افرادی که مشکل اختلال خونریزی دارند کمک می کند.

آلو سیاه خشک

مواد مغذی – یک فنجان آلو سیاه خشک شده می تواند ۵ گرم پروتئین وارد بدن بکند. این میوه هیچ فیبر نا محلولی در خود ندارد اما ۱۲ گرم فیبر محلول در خود دارد. یک فنجان آلو سیاه خشک شده حاوی ۴۰۰ کالری است و همچنین ویتامین C، ویتامین K، پتاسیم و مس دارد.

خواص – خوردن مرتب آلو سیاه خشک شده به درمان یبوست کمک می کند چون خاصیت ملین بودن دارد. این میوه خشک همچنین به بهبود حرکت عضلات و عملکرد اعصاب کمک می کند. از دیگر خواص آن می توان به تقویت سیستم ایمنی و کمک به حفظ تراکم مواد معدنی استخوان اشاره کرد.

کشمش

مواد مغذی – هر فنجان کشمش حاوی ۴ گرم پروتئین و ۵ گرم فیبر است. کشمش حاوی مقدار مناسبی پتاسیم، منیزیم و آهن است. اما کشمش کالری بالایی دارد و یک فنجان آن حاوی ۴۳۰ کالری است بنابراین اگر سعی در کاهش وزن دارید باید میزان مصرفتان را متعادل کنید. اما این میوه خشک شده گزینه مناسب و کم حجمی برای کسانی است که می خواهند وزن اضافه کنند.

خواص – کشمش راهی عالی برای بهبود گردش خون است و می تواند به بهبود گوارش و از بین بردن یبوست نیز کمک کند. همچنین این میوه خشک می تواند به بهبود فشار خون بالا و سلامت استخوان کمک کند چون حاوی منیزیم و آهن است.

منابع:

Dried Fruits: Excellent in Vitro and in Vivo Antioxidants – http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/07315724.2005.10719442

Analysis of nutrition compositions of dried apple pulp and evaluation of their potentiality for feed – http://en.cnki.com.cn/Article_en/CJFDTOTAL-GSND200003018.htm

Chemical and Microbiological Characterization of Portuguese Varieties of Pears – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960308506705247

Review of dried fruits: Phytochemicals, antioxidant efficacies, and health benefits – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464615005812

Figs: Past, Present, and Future – http://journals.lww.com/nutritiontodayonline/Abstract/2006/07000/Figs__Past,_Present,_and_Future.9.aspx

Cranberries (Vaccinium macrocarpon) and Cardiovascular Disease Risk Factors – https://academic.oup.com/nutritionreviews/article-abstract/65/11/490/1907389

Short-term effects of a snack including dried prunes on energy intake and satiety in normal-weight individuals – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1471015310000255

Bioactive phytochemicals and antioxidant activity in fresh and dried lychee fractions1 – http://www.scielo.br/scielo.php?pid=S1806-66902015000100163&script=sci_arttext

Polyphenol content and health benefits of raisins – http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531710001375

Bioactives in Blueberries Improve Insulin Sensitivity in Obese, Insulin-Resistant Men and Women1,2,3,4 – http://jn.nutrition.org/content/140/10/1764.short

میوه های خشک سرشار از پروتئین

میوه های خشک سرشار از پروتئیناز آنجا که بیشتر روز پشت میز نشسته و یا در حال کار با کامیپوتر هستیم، گرفتگی و سفتی عضلات به مساله ای طبیعی تبدیل شده است، اینجاست که صحبت از انعطاف پذیری به میان می آید.

انعطاف پذیری به شما کمک می کند ساده تر به اهداف تناسب اندام خود دست پیدا کنید و فعالیت های روزانه تان را نیز راحت تر انجام دهید. همچنین کشش دینامیک بدن به جریان خون کمک می کند، بنابراین عضلات قوت می گیرند و عملکرد بهتری خواهند داشت.

در ادامه می خواهیم حرکاتی خاص را به شما آموزش دهیم که می توانید با استفاده از آنها عضلاتی را بکشید که دسترسی به آنها دشوار است و همیشه هم درد می کنند.

۱-Blackburn

هدف: شانه ها و عضلات لت

برای شروع، رو به زمین دراز بکشید، در حالی که کف دست ها رو به بالا است، آن ها را در دو سمت بدن، بالای باسن قرار دهید. دست ها را به سمت بالای سر تاب دهید و کف آن ها را بچرخانید طوری که وقتی دست ها بالا آمدند، کف آن ها رو به زمین باشد. سپس به حالت ابتدایی بازگردید. این حرکت را در ۴ ست ۱۲ تایی تکرار کنید.

۲-  Calf Massage

هدف: ماهیچه های ساق پا

دفعه بعد که ماهیچه های ساق پایتان دچار مشکل شده بود، این حرکت را حتما امتحان کنید. برای شروع، دست ها را درست زیر شانه ها بکشید و زانوها را نیز روی زمین زیر ران ها قرار دهید ( به حالت ۹۰ درجه ). زانوی سمت چپ را بالای ساق پای راست قرار دهید. زانوی خود را در جهت عقربه های ساعت و روی ساق پا، ماساژ دهید. جهت را عوض کنید. روی هر پا، ۳ ست ۳۰ ثانیه ای را تکرار کنید.

۳- Dynamic Side Lunge

هدف: ران ها و همسترینگ

حرکت را در حالت باز شروع کنید، در حالی که زاویه انگشتان پایتان رو به بیرون باشد. باسن را به عقب بفرستید و تمام وزن خود را روی سمت راست بدن بیندازید. بدن را به حالت لانج بغل پایین ببرید. اجازه دهید انگشتان پای راست از روی زمین بلند شوند و رو به بالا بیایند. با فشار آوردن به پاشنه پای راست، وزنتان را به سمت چپ منتقل کنید و سپس همین حرکت را برای جهت مخالف تکرار کنید. این تمرین را ۳ ست ۳۰ ثانیه ای تکرار کنید.

۴- Cross-Leg Stretch

هدف: فلکسور قسمت میانی ران و داخل ران ها

انجام این حرکت، شاید کمی خنده دار به نظر برسد اما به خوبی جواب می دهد. برای شروع، رو به بالا دراز بکشید. زانوها را به سمت قفسه سینه بکشید و سپس پاها را به صورت ضربدری از روی یکدیگر عبور دهید، سپس با دست های مخالف مچ پاها را بگیرید. هر دو پا را به سمت قفسه سینه و بیرون بکشید تا زمانی که در ران ها و پاهایتان احساس کشیدگی کنید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید، سپس آن را در ۳ ست تکرار کنید.

۵- Frog Stretch

هدف: ران ها

اگر عضله ران هایتان گرفته است، این تمرین می تواند برای شروع عالی باشد. برای شروع به حالت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید. مچ دست ها درست زیر شانه ها و زانوها نیز زیر ران ها قرار بگیرد. زانوها را از عرض ران ها بازتر کنید و انگشتان پا را رو به بیرون بچرخانید. به آرامی باسن را به عقب و بین دو پا بفرستید تا در ران ها احساس کشش عمیقی بکنید. اگر این کار برایتان خیلی دشوار است، بیشتر وزن بدنتان را توسط دست ها و بالاتنه حمایت کنید و کمر را به آرامی شل کنید تا انعطاف بیشتری بدست بیاورید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس در ۳ ست تکرار کنید.

۶- Hamstring Sit-Back

هدف: همسترینگ، عضلات ساق پا و ران ها

حرکت را روی چهار دست و پا شروع کنید، در حالی که مچ دست ها زیر شانه ها و زانوها زیر ران ها قرار بگیرند. پای چپ را مستقیم به بیرون و سمت چپ بکشید، در حالی که انگشتان پایتان رو به بالا باشند. ران را به سمت عقب و پاشنه پای راست بفرستید و تمام وزن خود را روی سمت راست بفرستید. باید کشش زیادی پشت پای چپ خود احساس کنید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس برای پای دیگر نیز تکرار کنید. این حرکت را در ۲ ست انجام دهید.

۷- Hip Opener

هدف: ران ها

حرکت را در حالت شنا شروع کنید، مچ دست ها زیر شانه ها و هسته بدن را نیز منقبض کنید. پای چپ را به طرف خارج دست چپ بیاورید. سپس دست چپ را از پشت، دور پای چپ بچرخانید و سمت چپ آن را روی زمین قرار دهید. با قرار دادن وزنتان روی سمت چپ بدن، روی ران چپ خم شوید و در همین حال پای راست را سر جایش حفظ کنید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس برای سمت دیگر نیز تکرار کنید تا یک ست کامل شود. این حرکت را در ۲ ست انجام دهید.

۸- Origami Stretch

هدف: قفسه سینه، شانه ها، پایین کمر و عضلات چهار سر

با این حرکت در چندین قسمت بدن احساس کشش عمیقی خواهید داشت. در حالت نشسته حرکت را شروع کنید و پاها را صاف جلوی خود بکشید. پای راست را از روی زانوی پای چپ رد کنید و پای چپ را روی زمین قرار دهید. زانوی راست را بگیرید و نگه دارید. سپس به سمت عقب خم شوید و روی زمین دراز بکشید، زانوی راست را با خود بکشید. سپس زانو را خم کنید تا مچ پای چپ را بگیرید و به سمت باسن بیاورید تا عضلات چهار سر کشیده شوند. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس برای سمت دیگر نیز تکرار کنید تا یک ست کامل شود. ۲ ست حرکت را انجام دهید.

۹- Lower Back Knee Drop

هدف: پایین کمر

حرکت را در حالت نشسته شروع کنید، در حالی که زانوها خم باشند و پاشنه های پا جلویتان روی زمین قرار بگیرند. دست ها را پشت سر خود روی زمین قرار دهید. کف دست ها روی زمین و انگشتان به سمت باسن باشند و آرنج ها را نیز کمی خم کنید. هر دو زانو را به سمت چپ بیندازید در پایین ترین نقطه روی هم قرار دهید. به مدت ۳۰ ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس برای سمت دیگر نیز تکرار کنید تا یک ست کامل شود. ۲ ست حرکت را انجام دهید.

۱۰- Piriformis Massage

هدف: ماهیچه گلابی شکل

عضلات گلابی شکل، عضلاتی کوچک هستند که در عمق باسن قرار دارند که پایین ستون فقرات را به استخوان ران متصل می کنند. در حالی که پاها را مقابلتان کشیده اید، در حالت نشسته حرکت را شروع کنید. با استفاده از دست راست، زانوی چپ را بالا به سمت قفسه سینه بکشید و مانند یک کودک، آن را با دست راست بگیرید. ساق پا باید با زمین موازی باشد. دست چپ را مستقیم به سمت چپ و خارج بدن بکشید و در حالی که کمی به عقب و سمت چپ خم می شوید، انگشتانش را روی زمین استراحت دهید. به همین حالت ادامه دهید تا در قسمت عضلات گلابی شکل، احساس کشیدگی کنید. این حالت را به مدت ۳۰ ثانیه حفظ کنید و سپس برای سمت دیگر نیز تکرار کنید تا یک ست کامل شود. ۲ ست این تمرین را انجام دهید.

۱۱- Wide-Step Hamstring Stretch

هدف: همسترینگ

برای شروع، پاها را کمی از عرض ران ها بازتر کنید. پای راست را تا جایی که می توانید از روی پای چپ عبور دهید (باید یک شکاف بین پاها باشد). خودتان را از قسمت ران ها، به سمت انگشتان پای راست خم کنید و تا جای ممکن پایین بروید. اگر به اندازه کافی انعطاف داشته باشید که پاها را صاف نگه دارید، میزان کششی که وارد می شود به حداکثر می رسد. به مدت ۳۰ ثانیه این حالت را حفظ کنید و سپس برای پای چپ تکرار کنید تا یک ست کامل شود. این تمرین را ۲ ست انجام دهید.

نویسنده: امیلی آباتِ

کشش عضلاتی که دسترسی به آنها سخت است

کشش عضلاتی که دسترسی به آنها سخت استتمرین چربی سوز ۲۰ دقیقه ای با تردمیل

بسیاری از مردم، دویدن را به عنوان ورزش هوازی شان انتخاب می کنند تا به کمک آن کالری بسوزانند و چربی آب کنند. از دیگر خوبی های دویدن این است که تنها یک جفت کفش مناسب می خواهید و می توانید آن را هر موقع و هرجایی که دوست داشتید انجام دهید. دویدن علاوه بر کالری سوزی مزایای فراوان دیگری نیز برای بدن دارد و می تواند به کاهش استرس، کاهش خطر بیماری های قلبی و توانبخشی به مفاصل کمک کند.

با این حال اگر تمرکزتان روی کاهش وزن باشد ممکن است به این فکر بیفتید که آیا دویدن در موقعیت های مختلف (مثلا دویدن در یک روز گرم تابستانی) می تواند تاثیری روی کالری سوزی آن بگذارد؟ مسلما اینطور احساس می شود که دویدن در این حالت، از دویدن روی تردمیل کالری خیلی بیشتری می سوزاند. اما آیا واقعا چنین است؟

از نظر فیزیولوژیکی، وقتی بیرون از خانه می دوید حدود ۳ تا ۷ درصد بیشتر از روی تردمیل کالری می سوزانید. وقتی روی تردمیل می دوید، چرخش خودِ تردمیل کمکتان می کند راحت تر بدوید و همچنین با وزش باد نیز مقابله نمی کنید.

کالری سوزی در این حالت، به سرعتتان نیز بستگی دارد: اگر سرعتتان در اندازه دویدن آهسته باشد، در فضای بیرون ۳ درصد بیشتر کالری می سوزانید و در حالت دویدن با سرعت بالا نیز حدود ۷ درصد بیشتر از روی تردمیل کالری خواهید سوزاند. برای این کالری سوزی بیشتر می توانید  قدردان تغییر در شیب، مقاومت باد و ناسازگاری سرعتتان باشید.

آخرین عاملی که باعث می شود بیشتر کالری بسوزانید، بازگشت به دمای طبیعی بدن است که در روزهای گرم، بدن برای این کار باید تلاش بیشتری انجام دهد. چون بدن خون بیشتری را به پوست پمپاژ می کند و گرمایی را که ساخته اید از بین می برد. بنابراین دویدن در روزهای گرم، نسبت به دویدن در روزهایی که هوا خنک است کالری بیشتری می سوزاند(  تنها ۱ تا ۵ درصد بیشتر).

و حالا خبرهای بد: دویدن خارج از خانه در روزهای گرم نمی تواند جادوی کاهش وزنتان باشد. کالری بیشتری که می سوزانید در مقایسه با فشار آوردن به خود در زیر گرما و دچار مشکلاتی مانند کم آب شدن بدن و گرمازدگی بسیار ناچیز است.

دویدن در روزهای گرم باعث می شود زودتر از زمانی که روی تردمیل می دوید خسته شوید. شاید بعضی آن را نشانه این بدانند که بدن در حال سخت تر کار کردن است اما باید این را هم در نظر بگیرید که وقتی نتوانید ورزشتان را کامل انجام دهید، تلاشتان برای کاهش وزن نیز بی ثمر می ماند.

آیا ایده بهتری برای کالری سوزی بیشتر وجود دارد؟

وقتی دمای هوا بالا است، به جای اینکه بیرون بدوید ۵ دقیقه به ورزش خود در روی تردمیل اضافه کنید و کمی هم به آن شیب دهیدئ این مقدار برابر است با همان مقدار اضافی که بیرون از خانه، کالری می سوزانید. اگر واقعا می خواهید کالری سوزی خود را تقویت کنید می توانید شیب و سرعت تردمیل را هر چند دقیقه یک بار، افزایش دهید. در این نوع ورزش برای دقایقی شدت را افزایش می دهید و دقایقی را نیز با پایین آوردن سرعت، ریکاوری می کنید. ورزش های ترکیبی از این دست، کمک می کند بدنتان به چالش کشیده شود و ذخایر چربی بیشتری بسوزاند.

کالری های اضافی که در دویدن بیرون از خانه سوزانده می شود، در دراز مدت نمی توانند تاثیر چشم گیری روی ترازو نشان دهند. اگر می بینید بعد از دویدن در هوای گرم، وزنتان حسابی پایین آمده آن را باید به حساب کاهش سطح مایعات و از دست دادن وزن آب بدن بگذارید. به همین دلیل است که هنگام ورزش در دمای بالا، جایگزین کردن الکترولیت ها و مینرال ها ضروری است.

در پایان به خاطر داشته باشید، برای داشتن یک کاهش وزن ماندگار، نباید بیش از آنچه سوزاندید غذا بخورید. ما همیشه به اشتباه، مقدار کالری ای که در طول ورزش سوزانده ایم را خیلی زیاد در نظر می گیریم. بعد از ورزش روی خوردن پروتئین و غلات کامل تمرکز کنید تا بدنتان مجددا سوخت رسانی شود و همچنین مقدار زیادی آب بنوشید تا بدنتان هیدراته شود.

نویسنده: لوکی هیوجز

مزایای فراوان دویدن علاوه بر کالری سوزی

مزایای فراوان دویدن علاوه بر کالری سوزیآلوپورینول (Allopurinol) تولید اسید اوریک را در بدن کاهش می دهد . تجمع اسید اوریک می تواند منجر به نقرس و یا سنگ کلیه شود .

آلوپورینول در افرادی که تحت درمان سرطان هستند برای درمان نقرس و یا سنگ کلیه و کاهش اسید اوریک استفاده می شود.

مکانیسم اثر

آلوپورینول با مهار آنزیمی به نام زانتین اکسیداز باعث کاهش تولید اسید اوریک می شود. فارماکوکینتیک

۲ تا ۶ ساعت بعد از مصرف ، دارو به حداکثر غلظت پلاسمایی خود خوهد رسید . بعد از متابولیزه شدن در تمام مایعات بدن به غیر از مغز انتشار پیدا میکند و به پروتئینهای پلاسما نیز متصل نمیشود. نیمه عمرآلوپورینول ۲- ۳ ساعت و اکسیپورینول ۱۸-۲۰ ساعت است . هشدارها

آلوپورینول (Allopurinol) سلول های خونی که در مبارزه با عفونت بدن به شما کمک میکند را کاهش می دهد که می تواند باعث شود در مواجهه با افراد مریض، آسانتر مریض شوید یا دچار خونریزی ناشی از صدمات شوید .

از نوشیدن الکل اجتناب کنید. آلوپورینول ممکن است تفکر یا پاسخ دهی شما را مختل کند بنابراین اگر رانندگی می کنید یا کاری انجام می دهید که نیاز به هشدار دارد، بهتر است مراقب باشید.

نکات قابل توصیه

بهتر است با غذا مصرف شود تا تحمل آن راحت تر باشد . آلوپورینول یک درمان نگهدارنده برای نقرس و یا سطوح اسید اوریک بالاست بنابراین حتی اگر یک بار حمله نقرس رفع شده است، باید بطور منظم مصرف شود . اولین علائم قطع آلوپورینول شامل خارش پوست، دفع دردناک ادرار، خون در ادرار، سوزش چشم، یا تورم صورت است که باید از توصیه های فوری پزشکی پیروی کرد. اگر کاهش وزن بدون علت یا خارش ایجاد شد به دنبال توصیه های فوری پزشکی باشید. برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کلیه، مصرف ۲ لیتر مایعات در روز توصیه می شود.

مقدار مصرف

دوز معمول آلوپورینول (Allopurinol) برای نقرس بزرگسالان :

– اولیه : ۱۰۰میلی گرم خوراکی ۱ بار در روز – در ادامه : ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم به صورت خوراکی ۱ بار در روز (نقرس خفیف) یا ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی گرم در روز در دوزهای منقسم (نقرس نسبتاً شدید)

دوز معمول آلوپورینول برای بزرگسالان برای بالا بودن اسیداوریک ثانویه :

– اولیه :

تزریقی :۲۰۰ تا ۴۰ میلی گرم در متر مکعب در روز تا حداکثر ۶۰۰ میلی گرم در روز خوراکی : ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۱ تا ۳ روز با مصرف حداقل ۲ لیتر مایع در روز

در ادامه : ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلی گرم در روز به صورت خوراکی تا بیمار دیگر در معرض خطر ابتلا به هایپراوریسمی قرار نگیرد.

دوز معمول برای کودکان مبتلا به هایپراوریسمی ثانویه :

– تزریقی :

۱۰ سال یا کمتر: ۲۰۰ میلی گرم در متر مکعب در روز در ۱ تا ۳ دوز به طور مساوی تقسیم شود که نباید بیش از ۶۰۰ میلی گرم / ۲۴ ساعت باشد. تمام دوزهای بیش از ۳۰۰ میلیگرم باید در دوزهای به طور مساوی تقسیم شوند.

بیش از ۱۰ سال : ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در متر مکعب در روز در ۱ تا ۳ دوز تقسیم شود، نباید بیش از ۶۰۰ میلیگرم / ۲۴ ساعت باشد.

– خوراکی : کمتر از ۶ سال : ۱۵۰ میلی گرم در روز خوراکی در سه دوز تقسیم شده. ۶تا ۱۰ سال : ۳۰۰ میلی گرم در روز خوراکی در دو تا سه دوز تقسیم شده . بیش از ۱۰ سال : ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم در روز در دو تا سه دوز تقسیم شده . تداخلات دارویی آمپی سیلین , آموکسی سیلین , سیکلوسپورین , انالاپریل , آزاتیوپرین , دوکسوروبیسین , کاپتوپریل , لیزینوپریل , سیتارابین موارد مصرف دارو نقرس اولیه و ثانویه مزمن , سنگ های کلیوی ناشی از اورات ها , افزایش اسید اوریک خون , درمان نفروپاتی اسید اوریکی اولیه و ثانویه موارد منع مصرف دارو ازدیادحساسیت به دارو و ترکیبات آن عوارض جانبی دارو بثورات جلدی , کهیر , خارش گروه های دارو مهارکننده آنزیم گزانتین اکسیداز مصرف در بارداری دارو C تولید کننده های دارو

آلوپورینول

آلوپورینولکلسترول از ( LDL ) کلسترول بد و (HDL ) کلسترول خوب و تری گلیسرید ساخته شده است. باید مقدار کلسترول کلی و بد خون (LDL) کاهش یابد و از طرفی کلسترول خوب خون (HDL) بالاتر باشد. این امر با کاهش دریافت چربی‌ها و ارجحیت منابع چربی‌های غیر اشباع محقق می‌شود.

سویا می‌تواند به‌طور موثری با کلسترول مقابله کند، زیرا حاوی پروتئین‌هایی است که با توجه به تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، مقدار کلسترول کلی و بد خون را کاهش می‌دهد. برای بهره‌مندی از خواص آن توصیه می‌شود روزانه ۲۵ گرم از این پروتئین‌ها در برنامه غذایی گنجانده شود. سویا را می‌توان در ترکیب بسیاری از غذاها، جایگزین گوشت چرخ شده که حاوی چربی است کرد. مزیت دیگر سویا این است که مقدار کمی کالری دارد، اما سرشار از کلسیم است و می‌تواند غذایی عالی برای افراد گیاه‌خوار باشد.

حبوبات

حبوبات، دیگر خوراکی‌هایی هستند که در تنظیم کلسترول خون مفیدند. تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ بر روی ۲۶۸ فرد صورت گرفت نشان می‌دهد که مصرف منظم حبوبات، حداقل ۳ بار در هفته، می‌تواند باعث کاهش ۸/۱۱ میلی‌گرم کلسترول کلی و ۸ میلی‌گرم کلسترول بد خون در این افراد شود.

گرچه امروزه حبوبات جایگاه کمتری در برنامه غذایی مردم نسبت به گذشته دارد، اما می‌توان آن‌ها را به‌راحتی در انواع سوپ‌ها، آش‌ها، سالاد و پوره استفاده کرد. بااین‌حال، توصیه می‌شود مصرف حبوبات به‌تدریج افزایش یابد، تا از مشکلات گوارشی پیشگیری شود. خیس کردن حبوبات قبل از پخت نیز روش بسیار مناسبی برای کاهش نفخ و دیگر ناراحتی‌های گوارشی است.

ماهی

ماهی و به‌خصوص ماهی‌های چرب مانند ماکرو، ساردین و آزاد، به خاطر مقدار بالای اسیدهای چرب غیر اشباع و امگا-۳ در موارد افزایش کلسترول بسیار مفید هستند. امگا-۳ به دلیل کاهش سطح تری‌گلیسرید خون که جزو خانواده چربی‌هاست، معروفیت دارد. همچنین مصرف ۲ تا ۳ بار ماهی در هفته که یک سهم آن ماهی چرب باشد، در تنظیم کلسترول خون موثر است.

غلات سبوس‌دار

غلات سبوس‌دار نسبت به غلات تصفیه شده مقدار بیشتری فیبر دارد که می‌تواند به مقابله با کلسترول بد خون و خطر بیماری‌های قلبی عروقی بپردازد. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۲ انجام شد، افرادی که حداقل ۳ سهم غلات سبوس‌دار در روز مصرف می‌کنند، مقدار کلسترول کلی و بد خون آن‌ها پایین‌تر است. بهتر است به‌تدریج این غلات در برنامه غذایی و جایگزین غلات تصفیه شده شود. سبوس جو دوسر، به‌ویژه برای مقابله با کلسترول، مفید بوده و می‌توان آن را به شکل پودر در ترکیب غذاهای شور و شیرین استفاده کرد. البته نباید به یک‌باره افراط به خرج داد، زیرا ممکن است ناراحتی‌های احتمالی گوارشی پیش بیاید.

سیب

 

سیب به خاطر مقدار بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، از جمله پلی‌فنول‌ها، در کاهش خطر بیماری‌های قلبی عروقی و کلسترول خون نقش دارد. تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ بر روی ۷۱ مرد و زن که بعضی از آن‌ها اضافه وزن داشتند نشان می‌دهد که مصرف روزانه کپسول‌های پلی‌فنول ۶۰۰ میلی‌گرمی به مدت ۱۲ ماه در کاهش قابل توجه کلسترول کلی و بد خون نقش دارد. این در حالی است که یک سیب تازه حدود ۲۰۰ میلی‌گرم پلی فنول دارد و مصرف روزانه حداقل ۳ سیب برای تأثیر بر کلسترول لازم است. به‌علاوه، سیب میوه کم‌کالری است و یک خوراکی برطرف کننده گرسنگی و در موارد رژیم لاغری، مناسب است.

دانه‌های روغنی

دانه‌های روغنی مانند گردو، بادام، پسته و فندق، سرشار از چربی‌های غیر اشباع هستند که جزو چربی‌های خوب محسوب می‌شوند. ترکیبات موجود در این دانه‌ها به‌طور مستقیم در کاهش کلسترول بد خون نقش دارند. گنجاندن ۳۰ گرم از این خوراکی‌ها (۲۰ عدد بادام، ۶ عدد گردو یا ۱۰ تا ۱۲ عدد فندق) به‌جای چربی‌های اشباع، باعث تنظیم کلسترول خون می‌شود.

البته باید توجه داشت که مقدار چربی دیگری در کنار این دانه‌ها مصرف نشود، زیرا دانه‌های روغنی، بسیار پرکالری هستند و هر ۳۰ گرم آن‌ها حدود ۱۸۰ کیلوکالری دارد.

تنظیم کلسترول بدن با این خوراکی ها

تنظیم کلسترول بدن با این خوراکی هامولتی سانستول یک مکمل غذایی است که حاوی مواد اصلی شامل ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B6، ویتامین C ، ویتامین E، ویتامین PPP، دکسپانتنول، کلسیم گلوکونات، کلسیم فسفراوم لگزان می باشد.

شربت سانستول حاوی تمامی ویتامین ها و املاح مورد نیاز بدن بوده که برای کودکان و بزرگسالان در هر سنی قابل مصرف می باشد. این شربت تا حدی اشتها اور بوده وموجب افزایش توان جسمی نیز می گردد.

 

هشدارها

۱-در صورت بروز واکنشهای آلرژیک ، مصرف دارو را قطع نموده و با پزشک ویا داروساز خود مشورت نمایید.

۲-مقدار مصرف بیش از حد توصیه شده ممکن است باعث تجمع ویتامین Aو D شود بخصوص اگر داروی دیگری حاوی این ویتامین ها مصرف گردد.لذا برای دستور مصرف دارو حتما با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید.

نکات قابل توصیه

۱-مولتی سانستول را دور از دسترس کودکان قرار دهید.

۲-دارو را در دمای زیر ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

۳-در صورت باز شدن شیشه مولتی سانستول ، حداکثر تا ۳ ماه می توان آنرا نگهداری نمود.

۴-دارو را پس از مدت انقضای درج شده بر روی برچسب محصول استفاده نکنید. تاریخ نهایی به آخرین روز هر ماه اشاره می کند. تغییر رنگ احتمالی ادرار به رنگ زرد بعد از مصرف ویتامین B2 می باشد و خطری ندارد.

۵- قبل از مصرف به خوبی تکان داده شود.

۶- در دوران بارداری و شیردهی مطابق دستور پزشک مصرف گردد.

۷- پس از باز نمودن درب بطری حتما داخل یخچال نگهداری شود.

۸- قابل توجه افراد دیابتی،۱۰ میلی لیتر مولتی سانستول (۲ قاشق مرباخوری) حاوی ۸ گرم کربوهیدرات می باشد.

مقدار مصرف توصیه شده:

کودکان یک تا شش سال: ۲ بار در روز هر بار ۵ سی سی.

کودکان شش سال به بالا،نوجوانان،بزرگسالان: ۲ بار در روز هر بار ۱۰ سی سی.

موارد مصرف دارو

افزایش اشتها , مکمل غذایی

موارد منع مصرف دارو ازدیاد حساسیت به دارو و ترکیبات آن , زیادی کلسیم خون , میزان بالای دفع کلسیم از ادرار , میزان بالای غلظت ویتامین های A,D

عوارض جانبی دارو واکنش های حساسیتی

گروه های دارو مکمل غذایی

مصرف در بارداری دارو در صورت صلاح دید پزشک مصرف شود.

ترکیبات ( در محصول ) :

نام مقدار نیاز روزانه ویتامین آ ۲۴۰۰ واحد بین المللی * ویتامین د ۳ ۲۰۰ واحد بین المللی * ویتامین ب ۱ ۲ میلی گرم * ویتامین ب ۲ ۲ میلی گرم * ویتامین ب ۶ ۱ میلی گرم * ویتامین ث ۱۰۰ میلی گرم * ویتامین ای استات ۲ میلی گرم * نیکوتینامید ( ویتامین پ پ ) ۱۰ میلی گرم * دکسپانتنول ۴ میلی گرم * کلسیم گلوکونات ۵۰ میلی گرم * کلسیم فسفولاکتات ۵۰ میلی گرم *

روش مصرف :

کودکان ۱-۵ سال روزانه ۱۰ تا ۲۰ میلی لیتر کودکان بالای ۵ سال و بزرگسالان روزانه ۲۰ میلی لیتر در دو نوبت جدا از هم (یک قاشق مرباخوری معادل ۵ میلی لیتر و یک قاشق غذاخوری معادل ۱۰ میلی لیتر)

هشدار مصرف : این محصول مکمل غذایی بوده و برای تشخیص، پیشگیری یا درمان نمی باشد.

موارد منع مصرف :

نباید در هایپرکلسمی (افزایش کلسیم در خون) یا هایپرکلسی اوری (افزایش کلسیم در ادرار) استفاده گردد.

شرایط نگهداری :

دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

دور از نور و در جای خشک و خنک نگهداری شود.

شربت مولتی سانستول

شربت مولتی سانستولگرچه هنوز در مورد تاثیر مصرف کافئین بر فشار خون بحث و نظرهای متفاوتی وجود دارد.ولی ثابت شده است که پس از مصرف قهوه یا سایر نوشیدنی‌های کافئین دار، فشار خون موقتا افزایش می‌یابد، ولی اینکه این افزایش تا کی باقی می‌ماند، مشخص نیست.

برای اینکه بفهمید کافئین روی فشار خون شما چه تاثیری دارد، قبل و نیز نیم ساعت بعد از مصرف قهوه یا نوشیدنی ‌های کافئین دار، فشار خون خود را اندازه‌گیری کنید. اگر ۵ تا ۱۰ میلیمتر جیوه افزایش وجود داشت، شما به تاثیر کافئین بر فشار خون حساس هستید. البته چه حساس باشید یا نباشید، پزشکان توصیه می‌کنند که کافئین مصرفی بیشتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز یعنی بیش از حدود ۲ فنجان قهوه نباشد.

به یاد داشته باشید که قهوه، چای، شکلات و برخی از نوشابه ها حاوی مقادیر بالایی از کافئین هستند البته این مواد باید در حد اعتدال مصرف شود و در افراد دچار فشار خون بالا نیز باید مصرف مواد حاوی کافئین را به کمترین میزان ممکن کاهش داد.

همچنین در مطالعه ای که در مجله تغذیه بالینی آمریکا چاپ شده، تاثیرات کوتاه مدت و یا بلند مدت مصرف قهوه و کافئین را بر فشار خون بررسی شده و ارتباط بین مصرف قهوه با احتمال بروز بیماری قلبی را در افرادی که فشار خون بالا دارند نیز ارزیابی گردید.

داده های این بررسی از آزمایشات کنترل شده­ ای که تاثیر کافئین و قهوه را بر روی فشار خون بررسی کرده و از مطالعات کوهورت انجام شده بر روی ارتباط بین مصرف قهوه و بیماری قلبی، گردآوری شده است.

در پنج بررسی انجام شده مشخص شد وجود ۲۰۰-۳۰۰ میلی گرم کافئین در خون، باعث افزایش حدود ۱/۸ میلی متر جیوه فشار سیستولیک قلب و حدود ۷/۵ میلی متر جیوه فشار دیاستولیک قلب می شود. این افزایش فشار خون در یک ساعت بعد از مصرف کافئین دیده شد و کمتر از سه ساعت نیز طول کشید.

در سه مطالعه ای که بر روی اثرات طولانی مدت (دو هفته ای) قهوه انجام شده بود، در مقایسه با رژیمهای بدون کافئین و نیز رژیم هایی با قهوه ی بدون کافئین، افزایش فشار خون دیده نشده بود. در مرحله ی آخر، در هفت مطالعه ی کوهورت انجام شده هیچ شواهدی مبنی بر وجود ارتباط بین مصرف دائمی قهوه و افزایش خطر بیماری قلبی یافت نشد.

در افرادی که فشار خون بالا دارند، مصرف کافئین باعث افزایش ناگهانی فشار خون کوتاه مدت ( به مدت سه ساعت) می شود. با این وجود، شواهد موجود ارتباطی را بین مصرف طولانی مدت قهوه و افزایش فشار خون و یا بین مصرف دائمی قهوه و افزایش خطر بیماری های قلبی در افرادی که سابقه ی فشار خون بالا دارند، نشان نمی دهد.

نکته عملی:همانطور که مشخص شد قهوه ممکن است فشار خون افراد را افزایش بدهد اما در طولانی مدت تاثیر منفی بر روی فشار خون و نیز بیماری های قلبی ندارد؛ لذا نمی توان افراد را از مصرف این گونه نوشیدنی ها منع کرد، حتی افرادیکه فشار خون بالا دارند. اما در مصرف قهوه نیز همانند هر نوع ماده خوراکی دیگر باید رعایت تعادل انجام شود و در فشار خون بدخیم و یا حاد باید مشورت با متخصص تغذیه صورت گیرد.

در هر صورت شما همیشه مراقب مصرف بالای کافئین باشید.

تاثیر مواد کافئین دار در افزایش فشار خون

تاثیر مواد کافئین دار در افزایش فشار خوناین روزها خیارهایی که در بازار میوه و تره‌بار به فروش می‌رسند دو نوع مزرعه‌ای و گلخانه‌ای هستند، اما چه نوع خیار و با چه ویژگی‌هایی برای مصرف روزانه مناسب‌تر است‌؟

اصلی‌ترین مشکل خیارهای گلخانه‌ای، سم‌های قوی است که در گلخانه به بوته‌های خیار زده می‌شود. در نتیجه تا زمانی که خیارهای مزرعه‌ای در بازار موجود است، از خرید خیارهای گلخانه‌ای خودداری کنید.

از نشانه‌های بارز تشخیص خیار مزرعه از انواع گلخانه‌ای، بذرهایی است که در گوشت میوه(Fruit) پراکنده است. اگر خیار گلخانه را از وسط نصف کنید، جای بذر را می‌بینید، اما خود بذر(Seed) وجود ندارد. در خیارهای مزرعه بذر قابل مشاهده و زیر دندان احساس می‌شود.

خیارهای گلخانه‌ای ظاهری زیبا، کشیده، قلمی و پوست سبز پررنگ صاف دارند و بافت آنها ترد و آبکی است، اما برخلاف آب و رنگ وسوسه‌انگیزشان طعم دلچسبی ندارند و خیلی سریع پلاسیده می‌شوند .

خیارهای مزرعه قطور و کوتاه قد و ظاهری کج و کوله دارند و اغلب به رنگ سبز روشن‌اند، اما گوشتی و خوش عطر و طعم هستند و ماندگاری آنها زیادتر از خیارهای گلخانه‌ای است .

چون سموم مصرفی در خیارهای گلخانه‌ای می‌تواند وارد شیره گیاه و حتی گوشت آن شود، بهتر است از این نوع خیارها استفاده نکنید یا قبل از مصرف پوست بگیرید. با پوست کندن خیار، خطر ورود سم به بدن کاهش می‌یابد اما حذف نمی‌شود.

خیارهای سالادی پرآب و حجیم هستند و مصرف نوع مزرعه‌ای آن در انواع سالادها و رنده‌شده آن در شربت سکنجبین بهترین رفع‌کننده تشنگی و تامین‌کننده آب بدن است.

خیارهای شکسته، ترک‌دار، لهیده و خراشیده محیط مساعدی برای تکثیر و تجمع میکروب‌ها هستند. از خرید خیارهای آسیب‌دیده اجتناب کنید و بدانید که چروکیدگی و زرد شدن خیار از علائم ماندگی آن است .

هنگام خرید خیار، انواعی را که رنگ سبز تیره و پوست درخشان و شفاف‌ دارند، انتخاب کنید.

مسمومیت ناشی از مصرف خیارهای گلخانه‌ای سمپاشی شده معمولا بلافاصله پس از خوردن اتفاق نمی‌افتد. این سم‌ به مرور زمان در بدن تجمع یافته و وقتی به دوز معینی رسید، فرد را به علائمی چون تهوع، سرگیجه و افزایش ضربان قلب دچار خواهد کرد.

خیارهای مزرعه در مقایسه با انواع گلخانه‌ای به دلیل تماس بیشتر با خاک، آلودگی زیادتری دارند، اما با شست‌وشوی مناسب، مشکلی برای مصرف‌کننده پیش نخواهد آمد.

خیارهای گلخانه و مزرعه از نظر میزان کالری و ارزش تغذیه‌ای تفاوتی با یکدیگر ندارند.

حداکثر زمان نگهداری خیار در یخچال یک هفته است، به شرطی که در قسمت پایینی یخچال و در شرایط خشک نگهداری شوند. نگهداری خیار در طبقات بالای یخچال منجر به کاهش ماندگاری میوه می‌شود.

بهترین نوع خیار

بهترین نوع خیارسبزیجات فواید زیادی برای سلامت بدن دارد و از بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و چاقی پیشگیری می کنند

سبزیجات(vegetables) از سالم‌ترین موادغذایی محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها در غذا‌های اصلی و میان وعده‌ها بسیار حائز اهمیت است.سبزیجات فواید زیادی برای سلامت بدن دارد و از بروز بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و چاقی پیشگیری می کنند. مقدار سبزیجات مورد نیاز بدن با توجه به هرم راهنمایی غذایی به طور کلی روزانه ۲۰۰ گرم است که این مقدار برای سالمندان بالای ۷۰ سال و نوجوانان و کودکان کمتر است.

به منظور کاهش وزن, فرد باید از غذاهایی کم کالری(Calories) استفاده کرده و تحرک خود را نیز افزایش دهد، استفاده از سبزیجات در غذاهای اصلی و میان وعده ها بسیار حائز اهمیت است.

ما به شما نوشیدنی معرفی می کنیم که حاوی مواد مغذی مختلف است و به راحتی و به سرعت جذب بدن شما می شود. نوشیدنی سبزیجات برای جوان سازی پوست و پاکسازی بدن

نوشیدن این نوشیدنی سبزیجات به افزایش انرژی روزانه شما کمک کرده و می توانید با توان و قدرت و احساس سرحالی به کار و فعالیت بپردازید.

این نوشیدنی انرژی زا کمک می کند تا pH بدن متعادل شود زیرا در صورت اسیدی شدن بیش از حد بدن سلامت فرد به خطر می افتد و بدن به محیطی مستعد برای ابتلا به بیماری تبدیل می شود همچنین مواد معدنی از اندام های حیاتی و استخوان ها تخلیه شده و منجر به ابتلا به پوکی استخوان می شود.

با تخلیه مواد معدنی از بدن و افزایش اسیدی شدن شرایط ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان ایجاد می شود.

این نوشیدنی ضد پوکی استخوان عامل تقویت سیستم ایمنی بدن بدن محسوب شده و بدن شما را در برابر بیماریهای باکتریایی واکسینه می کند.

این نوشیدنی انرژی زا با احیای سلول های پوست عامل زیبایی و جوانسازی پوست بوده و یک روش ارزان برای مبارزه با پیری پوست محسوب و احساس جوانی را به شما هدیه می دهد.

نوشیدنی سبزیجات به پاکسازی بدن از سموم نیز کمک می کند.

طرز تهیه این نوشیدنی انرژی زا و مفید عامل زیبایی و جوانی پوست، ضدسرطان، ضد پوکی استخوان و تقویت کننده سیستم ایمنی بوده ذکر شده است.

نوشیدنی سبزیجات انرژی زا و ضد پوکی استخوان+ دستورالعمل دستورالعمل نوشیدنی انرژی زا و ضد پوکی استخوان

یک فنجان کلم کالی یا کلم سبز نصف فنجان اسفناج ۲ عدد ساقه کرفس یک فنجان انگور سبز یک عدد خیار یک عدد سیب سبز نصف آب لیمو نصف فنجان برگ نعناع تازه

کافی است تا آب سبزیجات را گرفته و آنها را در مخلوط کن ریخته و نوشیدنی حاصل را بنوشید و از فواید این نوشیدنی ضد پوکی استخوان بهره مند شوید.

نوشیدنی سبزیجات انرژی زا و ضد پوکی استخوان

نوشیدنی سبزیجات انرژی زا و ضد پوکی استخوانیکی از تصوراتی که امروزه در نقاط مختلف جهان رواج پیدا کرده، این است که سبزیجات منجمد اصلا به‌خوبی سبزیجات تازه نیستند. اما محققان می‌گویند که چنین تصوری با واقعیت هم‌خوانی ندارد. در برخی موارد حتی سبزیجات منجمد می‌توانند مواد مغذی بیشتری نسبت به سبزیجات تازه برای بدن فراهم کنند.

منجمدکردن سبزیجات برای سلامتی ما بسیار مهم و حائز اهمیت است باید اصول مهم در این زمینه را بدانید و از منجمدکردن طولانی مدت این موادغذایی بپرهیزید تفاوت سبزیجات منجمد با سبزیجات تازه در چه مواردی است ؟فرق این دو بایکدیگر چیست ؟

یکی از تصوراتی که امروزه در نقاط مختلف جهان رواج پیدا کرده، این است که سبزیجات منجمد اصلا به‌خوبی سبزیجات( vegetables) تازه نیستند. اما محققان می‌گویند که چنین تصوری با واقعیت هم‌خوانی ندارد. در برخی موارد حتی سبزیجات منجمد می‌توانند مواد مغذی بیشتری نسبت به سبزیجات تازه برای بدن فراهم کنند.

برخی متخصصان می‌گویند که بعضی از انواع سبزیجات منجمد حاوی مواد مغذی بیشتری هستند، چون معمولا در اوج رسیدگی محصول برداشت می‌شوند. این در حالی است که بسیاری از سبزیجات تازه قبل از رسیدگی کامل چیده می‌شوند و به انبارها فرستاده می‌شوند تا قبل از فروختن کاملا برسند.

به همین دلیل است که متخصصان توصیه می‌کنند در مورد خریدن سبزیجات منجمد نگرانی نداشته باشید و تنها به یک نکته مهم دقت کنید این محصولات نباید حاوی نمک اضافی یا افزودنی‌های دیگر باشند.

منجمدکردن سبزیجات آری یا خیر

منجمدکردن سبزیجات آری یا خیرگوشت گوساله یکی از گوشت هایی است که درست کردن آن ترفند خودش را دارد. در این مقاله به شما می گوییم که ترفندهای درست کردن یک گوشت گوساله خوش طعم و خوشبو چیست؟

۱ – اگر می‌خواهید گوشت گوساله را در مدت‌ کوتاهی بپزید، بهتر است تابه را چرب و کاملا داغ کنید. سپس گوشت‌ها را داخل تابه داغ بیندازید و اجازه ندهید تکه‌های گوشت آب بیندازند. در این صورت، شانس نرم شدن گوشت بیشتر خواهد شد.

۲ – برای تهیه ساندویچ گوشت گوساله می‌توانید ابتدا گوشت گوساله را بپزید و سپس آن را ریش‌ریش و سرخ کنید. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود گوشت ساندویچ شما کاملا پخته است.

۳ – برای پختن سریع‌تر گوشت گوساله برای ساندویچ باید تکه‌های گوشت را به ورقه‌های بسیار نازک تقسیم و ورقه‌های گوشت را با سیر تازه، آب پیاز و فلفل سیاه برای حدود ۲ ساعت طعم‌دار کنید.

۴ – اگر قصد دارید این ساندویچ را به پیک‌نیک ببرید، بهتر است از افزودن ادویه‌ها و سبزیجات بسیار بودار مانند سیر و پیاز، پودر سیر و سس سیر به آن خودداری کنید.

۵ – حواس‌تان باشد قبل از قرار دادن سبزیجات رنده‌شده داخل ساندویچ گوشت گوساله، حتما آب آنها را با کمک یک دستمال نخی به‌خوبی بگیرید تا ساندویچ‌های شما آب نیندازند.

۶ – اگر قرار است ساندویچ شما بیش از نصف روز در یخچال بماند، پیازچه و ترب را از دستور تهیه آن حذف کنید و به‌جای آنها از جعفری و برگ کرفس، کمک بگیرید.

۷ – اگر علاقه‌ای به شیرین شدن طعم سس این ساندویچ ندارید، ‌می‌توانید شکر قهوه‌ای را از دستور تهیه سس آن حذف کنید.

۸ – اگر قرار است ساندویچ‌ها را بیش از ۳ یا ۴ ساعت داخل یخچال بگذارید، بهتر است نان آنها را به سس مایونز آغشته نکنید و سس را قبل از سرو به نان ساندویچ‌ها بزنید.

مواد لازم برای تهیه ساندویچ گوشت گوساله

گوشت گوساله ورقه شده : ۴۵۰ گرم روغن کانولا : ۱ قاشق چایخوری سس مایونز : ۶ قاشق غذاخوری پودر سیر : ۱ قاشق چایخوری آبلیموی تازه : ۳ قاشق غذاخوری شکر قهوه ای : ۴ قاشق چایخوری فلفل سیاه : ۱/۲ قاشق چایخوری نان باگت بزرگ : ۴ عدد هویج کوچک رنده شده : ۲ عدد خیار کوچک رنده شده :۱ عدد ترب رنده شده : ۱/۲لیوان پیازچه خرد شده : ۳ شاخه گشنیز ساطوری شده : ۱/۳ لیوان

طرز تهیه ساندویچ گوشت کوساله

ابتدا در ظرف گودی، پودر سیر، آبلیمو، شکر قهوه‌ای و فلفل را با هم مخلوط کنید تا دانه‌های شکر به خوبی حل شوند. حالا ورقه‌های نازک گوشت گوساله که به‌ صورت استیکی برش خورده‌اند را در ظرفی با روغن مخلوط کنید. حدود ۱۰ دقیقه هر طرف گوشت‌ها را با دمای متوسط حرارت دهید تا گوشت نازک گوساله پخته شود. گوشت‌های پخته را در سسی که تهیه کرده‌اید، قرار دهید و بعد از بستن در ظرف گوشت، آن را حداقل ۱۵ دقیقه و حداکثر ۸ ساعت داخل یخچال بگذارید. بعد از خنک و طعم‌دار شدن گوشت، پیچیدن ساندویچ را آغاز کنید. به این ترتیب که ابتدا نان‌ها را به ۳ قسمت مساوی تقسیم کنید. سس مایونز را روی یک طرف خمیر نان‌ها بزنید. تکه‌های گوشت را ۶ قسمت کنید و روی ۶ ساندویچ قرار دهید. حالا به ترتیب، سبزیجات رنده‌شده شامل هویج، خیار، ترب، گشنیز و پیازچه را روی گوشت‌ها بچینید.

ترفند درست کردن گوشت گوساله خوش طعم و خوشبو

ترفند درست کردن گوشت گوساله خوش طعم و خوشبواین ۱۱ غذای حاضری برای روزهایی که خسته یا بی‌حوصله هستید و علاوه ‌بر این، غذای مانده‌ای در یخچال دارید که نمی‌خواهید آن را دور بریزید، مناسب است.

فرض کنید ماده خامی دارید که می‌خواهید با آن شام درست کنید و آن را مقایسه کنید با وقتی می‌خواهید با ماده پخته‌ای غذا درست کنید.

زمانی را که برای دومی صرف می‌کنید خیلی کمتر از اولی است. این ۱۱ غذای حاضری برای روزهایی که خسته یا بی‌حوصله هستید و علاوه ‌بر این، غذای مانده‌ای در یخچال دارید که نمی‌خواهید آن را دور بریزید، مناسب است.

۱- استروگانف

  اگر گوشت و مرغ پخته یا سرخ شده از غذای قبل باقی مانده، می‌توانید با آن استروگانف درست کنید. اول مقداری پیاز تفت دهید. بعد قطعه‌های مرغ یا گوشت را رشته رشته برش دهید و به همراه قارچ حلقه شده در پیاز تفت دهید. سپس در ظرف را بگذارید تا قارچ آب بیندازد. بعد از چند دقیقه می‌توانید کمی خامه اضافه کنید و غذا را سرو کنید.

 ۲- کوکوی گرد

 

کوکو را با هر چیزی می‌توان درست کرد. اگر سیب‌زمینی پخته، سبزیجات پخته، مرغ، گوشت چرخ شده، تن ماهی یا مواد این‌چنینی از روزهای گذشته باقی مانده، می‌توانید آنها را خرد کنید، با کمی تخم‌مرغ، ادویه و به مقدار لازم آرد مخلوط کنید و در تابه پهن کنید. می‌توانید این مواد را قلقلی کنید و به همراه مقداری سس گوجه در قابلمه بگذارید تا بپزد.۳- سوپ سبزیجات

 

اردورهای باقی‌مانده از شب بسیار برای پختن سوپ مناسب است؛ نخودفرنگی، ذرت، کدو یا هویج پخته. کافی است مقداری پیاز تفت دهید، این مواد را به آن اضافه کنید و آب مرغی که از پختن مرغ شب قبل باقی مانده را روی آن بریزید. می‌توانید با کمی تردیلا و جعفری سوپتان را تزئین کنید.۴- خوراک‌ها

 

بیشتر وقت‌ها مرغ یا گوشت خوراک یا خورش تمام می‌شود و فقط کمی از مواد آن باقی می‌ماند. در این صورت می‌توانید مواد خوراک را در تابه بریزید تا آبش تمام شود و به شکل یک سس دربیاید. سپس می‌توانید یک تکه مرغ را سرخ یا کباب کرده و به همراه این سس خوشمزه سرو کنید.۵- خوراک نان تست

 

اگر نان باگت یا نان تست از شب پیش باقی مانده، می‌توانید آنها را حلقه‌حلقه کنید و در فر یا توستر برشته کنید. سپس اگر گوشت یا مرغ باقی مانده دارید، می‌توانید آن را در رب گوجه‌فرنگی تفت دهید و روی نان‌ها بریزید. خورش یا خوراک‌های دیگر را هم می‌توانید با این نان‌ها سرو کنید.۶- شیربرنج

 

همیشه در مهمانی‌ها چلو اضافه می‌ماند. شما می‌توانید با این چلوها شیربرنج درست کنید. برنج کته برای این کار بهتر است اما می‌توانید شیربرنج را با برنج دمی هم درست کنید. برای اینکه شیربرنج خوشمزه‌تر شود از شب قبل تاحدی شیر روی آن بریزید که یک سانتی‌متر بالای سطح برنج قرار گیرد. سپس برنج را روی گاز بگذارید. وقتی برنج کاملا باز شد، مقداری شکر و گلاب به آن اضافه کنید.۷- سالاد

 

مرغ پخته، پنیر پیتزا، ذرت، گوجه، خیارشور، سبزیجات پخته، نان، سیب‌زمینی و تمام باقی‌مانده‌های غذا را می‌توانید با کمی سلیقه به یک سالاد خوشمزه تبدیل کنید. کافی است مقداری کاهو خرد کنید، کمی روغن زیتون و آبلیمو یا سرکه به آن اضافه و باقی مواد را با آن مخلوط کنید.۸- ساندویچ

 

حتی اگر خوراک مرغ یا گوشت، مایه ماکارونی یا حتی خورش باقی مانده، شما می‌توانید با کمی خلاقیت یک ساندویچ خوشمزه با آن درست کنید. کافی است گوشت‌ها را جدا کنید و کمی تفت دهید. سپس می‌توانید به همراه کمی خیارشور، کلم و گوجه فرنگی در نان باگت بگذارید و میل کنید.۹- سمبوسه

 

تن ماهی، سوسیس، سیب‌زمینی پخته یا حتی گوشت چرخ شده برای تبدیل شدن به مایه سمبوسه عالی هستند. می‌توانید آنها را با کمی تره و جعفری تازه و کمی شیره تمبرهندی تفت دهید و لای نان بپیچید. اگر نان‌ها را در روغن زیاد سرخ کنید، یک سمبوسه عالی خواهید داشت.۱۰- سوسیس و سیب‌زمینی

 

اگر فست‌فود داشتید و چیزی باقی مانده، می‌توانید مقداری سوسیس سرخ شده را خرد کنید و به همراه رب گوجه، فلفل دلمه‌ای و گوجه تفت دهید. اگر سیب‌زمینی سرخ شده هم داشتید به آن اضافه کنید و تفت دهید. اگر کمی جعفری یا ریحان هم به آن اضافه کنید غذای بسیار خوشمزه‌ای خواهید داشت.۱۱- پاستا

  به همراه باقی‌مانده غذاها، سس پاستا هم می‌توان درست کرد. کافی است گوجه، فلفل دلمه‌ای، کدو، مرغ، گوشت قلقلی، گوشت چرخ شده یا مواد غذایی دیگر را خرد و مخلوط کنید و روی ماکارونی پخته بریزید. می‌توانید از سس گوجه یا سس سفید برای مزه‌دار کردن آن استفاده کنید.

آموزش پخت غذای حاضری برای آدم های خسته

آموزش پخت غذای حاضری برای آدم های خستهجوز هندی دانه‌ای است که توسط درخت همیشه سبز میریستیکا فراگرانس تولید می‌شود، این درخت در نواحی گرمسیری دنیا به وفور یافت می‌شود. دانه‌های جوز هندی شاید کوچک باشند اما مواد مغذی موجود در آنها بسیار باارزش بوده و فواید زیادی برای سلامتی و زیبایی دارند.

این ادویه‌ی خوشایند و تا حدودی شیرین در آشپزی تمام دنیا کاربرد دارد و شما مجبور نیستید مقدار زیادی از آن استفاده کنید تا از طعم مطبوعش بهره ببرید. تنها کمی از آن کافیست تا بو و طعم غذا را خوشایندتر کند. جوز هندی هم به صورت کامل و هم به صورت پودر در آشپزی کاربرد دارد و به صورت عصاره نیز در سایر زمینه‌ها می‌تواند مورد استفاده باشد.

برخی از ترکیبات مفید موجود در جوز هندی شامل پتاسیم، آهن، منگنز، تیامین، فولات، منیزیم، مس و ویتامین‌هایی چون B1 و B6 است. همچنین جوز هندی دارای خواص ضدمیکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضدنفخ، محرک، ضداسپاسم، روان‌گردان و شهوت‌آور است. تمام این ویژگی‌ها باعث شده که این ادویه‌ی خوش‌عطر، لیستی از فواید را برای سلامتی داشته باشد.

 

۱. غلبه بر اضطراب و افسردگی اگر دچار اختلال اضطراب هستید یا افسردگی دارید، جوز هندی می‌تواند برای‌تان بسیار عالی باشد. ترکیبات میریستیسین و اِلِمیسین موجود در جوز هندی، تا حدودی آرامشبخش و ضد اضطراب است، چون باعث ترشخ سروتونین و دوپامین در مغز می‌شود که به بدن در مبارزه با استرس هم کمک می‌کند.  مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ انجام شده برای اولین بار خواص بالقوه‌ی جوز هندی در درمان افسردگی را اعلام کرد. یافته‌ها نشان می‌دهد فعالیت شبه – ضدافسردگی جوز هندی ممکن است به دلیل تاثیر تعدیلگر آن بر مونوآمین‌های مرکزی باشد. کمی پودر جوز هندی را با یک قاشق غذاخوری آب انگورفرنگی ترکیب کنید. این ترکیب را روزی دوبار درست کرده و بنوشید. از مصرف زیاد جوز هندی خودداری کنید چون توهم‌زاست. ۲. افزایش قدرت مغز جوز هندی در حفظ قدرت مغز بسیار مفید است. در روم باستان و تمدن‌های یونانی از جوز هندی به عنوان نوعی داروی تقویت کننده‌ی مغز استفاده می‌شده است. ترکیب میریستیسین موجود در جوز هندی با تحریک اعصاب مغز، حافظه را تقویت می‌کند و قدرت تمرکز را بالا می‌برد. ضمنا جوز هندی آنزیم‌هایی را که عامل ابتلا به آلزایمر هستند مهار می‌کند. کمی پودر جوز هندی را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و روزی یک بار قبل از خواب بنوشید. ۳. غلبه بر بیخوابی اگر برای خوابیدن مشکل دارید، جوز هندی می‌تواند به شما کمک کند تا از خوابی باکیفیت و عمیق لذت ببرید. خواص آرامشبخش جوز هندی به عنوان خواب‌آوری طبیعی عمل می‌کند. ضمنا این ادویه سرشار از منیزیم بوده که می‌تواند از تنش‌های عصبی‌تان کم کند. همچنین منیزیم، ترشح سروتونین را افزایش می‌دهد و از این جهت احساس ریلکسیشن ایجاد می‌کند. هر شب قبل از خواب، یک فنجان شیر گرم ترکیب شده با کمی پودر جوز هندی بنوشید. همچنین می‌توانید دو قطره عصاره‌ی جوز هندی را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کرده و قبل از خواب پیشانی‌تان را با آن ماساز بدهید. ۴. تسکین درد مفاصل و عضلات جوز هندی دارای روغن‌های ناپایدار زیادی است که خواص ضد التهابی دارند، مانند میریستیسین، اِلِمیسین و اوژنول و به همین علت برای تسکین درد مفاصل و عضلات مفید است. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، پژوهشگران به موش‌ها، روغن جوز هندی تزریق کردند تا خواص ضد التهابی و ضد درد آن را روی درد مزمن بررسی کنند. یافته‌ها نشان داد روغن جوز هندی می‌تواند التهاب مفاصل و درد ناشی از التهاب مزمن را کاهش بدهد. کمی روغن جوز هندی را با روغنی دیگر مانند روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کرده و چند بار در روز آن را به ناحیه‌ی مورد نظر بمالید. همچنین می‌توانید با افزودن کمی جوز هندی به غذایی که می‌پزید، از التهاب مفاصل‌تان و درد ناشی از آن بکاهید. ۵. درمان آکنه از جوز هندی می‌توانید برای درمان آکنه که یکی از مهمترین مشکلات پوستی است استفاده کنید. طبیعت آنتی اکسیدانی جوز هندی به مبارزه با آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند که برای داشتن پوستی به دور از جوش و آکنه مهم است. همچنین جوز هندی می‌تواند از التهاب و تحریک پذیری پوست که در اثر ترکیدن آکنه بوجود می‌آید کم کند و ضمنا باعث محوتر شدن اسکار به جا مانده از آکنه و جوش شود. مقدار مساوی از عسل خام و پودر جوز هندی را با هم ترکیب کرده و آن را به قسمت مورد نظر بمالید و اجازه دهید ۲۰ دقیقه بماند و سپس آبکشی کنید. این کار را روزی یک بار انجام دهید. همچنین می‌توانید یک چهارم قاشق چایخوری پودر جوز هندی را با مقدار کافی شیر ترکیب کنید تا خمیری نرم و یکدست درست شود و آن را روی آکنه بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه بماند و بعد با آب ولرم بشویید. روزی یک بار این کار را انجام دهید. ۶. بهبود گوارش جوز هندی برای سیستم گوارشی مفید است. ضمنا برای برطرف کردن حالت تهوع، استفراغ، بدهضمی، نفخ، گاستریت و اسهال هم می‌توانید از جوز هندی کمک بگیرید. جوز هندی برای کنترل علائم بیماری‌ کرون نیز سودمند است. جوز هندی به افزایش ترشح انزیم‌های روده‌ای کمک می‌کند و از این رو برای سلامت هاضمه مفید است. همچنین روغن جوز هندی دارای اثر ضدنفخ است. هر وقت مشکلی در گوارش‌تان دارید فقط کافیست کمی جوز هندی به سوپ یا غذای آبکی‌تان اضافه کنید. ۷. پیشگیری از پوسیدگی و کرم خوردگی دندان جوز هندی برای سلامت دندان و دهان‌تان هم سودمند است. خواص ضدباکتریایی جوز هندی باعث شده بتواند باکتری‌های مضر دهان را به طور موثر نابود کند و به شما کمک کند تا از پوسیدگی دندان‌های‌تان پیشگیری کنید. جوز هندی برای جلوگیری و درمان بوی بد دهان هم مفید است. بوی بدن دهان معمولا از گسترش باکتری در دهان ناشی می‌شود. کمی جوز هندی را آسیاب کرده و با کمی عصاره‌ی آویشن مخلوط کنید و چند بار در هفته، دندان‌های‌تان را با آن مسواک بزنید. برای درمان بوی بد دهان، چند قطره روغن جوز هندی را در لیوانی آب ولرم ترکیب کرده و مانند دهانشویه از آن استفاده کنید.

 

۸. تقویت سیستم ایمنی جوز هندی می‌تواند سیستم ایمنی‌تان را تقویت کند، چون مواد معدنی و ویتامین‌هایی دارد که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می‌کنند. همچنین جوز هندی غنی از پتاسیم، کلسیم، آهن و منگنز است که نقشی کلیدی در بهبود سیستم ایمنی دارند. مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان داد عصاره‌ی اتانول و استون گرفته شده از جوز هندی، در برابر گونه‌های باکتریایی گرَم مثبت ِ باسیلوس ساب تیلیس و استافیلوکوکوس،فعالیت ضدباکتریایی از خود نشان می‌دهند. هر روز کمی جوز هندی به شیر یا چای و یا سوپ‌تان اضافه کنید تا سیستم ایمنی‌تان قوی شود. ۹. کمک به سم زدایی بدن سم زدایی از بدن برای سلامتی اهمیت دارد و جوز هندی از این جهت هم برای شما مفید است چون با بهبود عملکرد کبد، به سم زدایی بدن کمک می‌کند. جوز هندی می‌تواند کبد و کلیه‌ها را از سموم پاکسازی کرده و عملکردشان را هم تقویت کند. خاصیت آنتی اکسیدانی قوی جوز هندی به فعالسازی آنزیم‌های کبد که مسئول دفع ترکیبات سمی هستند کمک می‌کند. همچنین منیزیم موجود در جوز هندی، برای سم زدایی سلول‌ها مفید است و ضمنا به دفع فلزات سمی از بدن کمک می‌کند. ۱۰. افزایش میل جنسی در مردان جوز هندی می تواند نیروی جنسی را تقویت کند چون رگها را گشاد کرده و آرام کننده‌ی عضلات است و اوژنول موجود در آن مسئول این ویژگی جوز هندیست. ضمنا منیزیم و پتاسیم موجود در جوز هندی می‌توانند مواد مغذی مورد نیاز برای تولید هورمون‌های جنسی مردانه را تامین کنند. چند نکته از جوز هندی در مقادیر زیاد استفاده نکنید چون می تواند سمی بشود. هر روز بیشتر از یک دوم قاشق چایخوری دوز هندی استفاده نکنید. پریشان حالی، توهم‌، مسمومیت، حالت تهوع شدید، استفراغ، اسهال، تپش قلب، سرگیجه و خشکی دهان از عوارض استفاده‌ی زیاد از دوز هندی می‌تواند باشد. جوز هندی را در یک ظرف دربسته که هوا به ن نفوذ نمی‌کند، به دور از رطوبت و گرما و تابش مستقیم خورشید نگهداری کنید تا بو و طعم آن از بین نرود.

جوز هندی و خواص آن

جوز هندی و خواص آنتابستان است و بسیاری از مردم به سفر می روند یا آخر هفته های خود را در دامن طبیعت سپری می کنند. تفریحات این فصل با اینکه بسیار دلچسب هستند، اما معایب و خطراتی هم در پی دارند که از جمله می توان به گزیده شدن توسط زنبورها اشاره کرد.

اگر تجربه نیش زنبور را داشته باشید، حتما می دانید که بسیار دردناک و آزاردهنده است. اما فارغ از درد، می تواند سلامت شما را نیز به خطر بیندازد. به همین خاطر، در ادامه این مطلب، ۵ روش درمانی برای نیش زنبور را برایتان نوشته ایم و امیدواریم مورد توجهتان قرار بگیرند.

  ۵- فورا با اورژانس تماس بگیریددر صورتی که پس از نیش زنبور متوجه واکنش های آلرژیک شدید، بدون فوت وقت با اورژانس تماس بگیرید. از نشانه های حساسیت به نیش زنبور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    سرگیجه     تورم زبان     جوش زدن پوست     سنگین شدن نفس (تنفس سخت)

۴- نیش زنبور را از پوست خارج کنید

زنبورها پس از گزیدن قربانی، نیش خود را در بدن وی جا می گذارند. به همین خاطر، لازم است با استفاده از موچین، ناخن های تیز یا حتی کارت بانکی آن را از پوست خارج کنید. توجه داشته باشید که این کار باید با دقت و ظرافت زیادی انجام گیرد تا از خروج نیش به طور کامل مطمئن شوید. به هیچ عنوان بخش محسوس نیش زنبور را فشار ندهید تا زهر بیشتری از آن وارد بدن نشود.

۳- کمپرس آب سرد روی آن بگذارید

التهاب و ورم پس از گزیده شدن غیر قابل انکار است، اما می توانید با قرار دادن کمپرس آب سرد یا یخ روی منطقه گزیده شده، از میزان ورم آن بکاهید. برای این منظور کافی است چند قالب یخ را در یک پارچه پیچیده و روی محل موردنظر قرار دهید. در صورت دسترسی نداشتن به یخ، می توانید از فلزات سرد هم برای این منظور کمک بگیرید.

۲- محل نیش را مداوا کنید

برای این منظور، ابتدا جای نیش را با آب و صابون تمیز بشوئید. مقداری جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کرده و خمیر به دست آمده را در محل بگذارید. عسل و خمیر دندان نیز گزینه های مناسبی برای این امر به شمار می روند. هر کدام از مواد یاد شده که در دسترس بود را روی جای نیش گذاشته و با گاز یا دستمال تمیز، روی آن را بپوشانید.اجازه دهید عسل، خمیردندان یا مخلوط جوش شیرین به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در محل نیش باقی بمانند. سپس با آب بشوئید.

۱- دارو مصرف کنید

حتما پس از اینکه زنبور شما را نیش زد، قرص مسکن و آنتی هیستامین بخورید تا از احتمال بروز حساسیت و درد بکاهید. البته توجه داشته باشید که اگر قربانی کودک است، حتما داروهایی را به وی بدهید که مخصوص کودکان است.

۵ روش برای درمان نیش زنبور

۵ روش برای درمان نیش زنبورهفته نامه سلامت – دکتر شیرین نیرومنش*: فیبروم‌ها توده‌های عضلانی هستند و منشاء آنها بافت عضلانی رحم است. حدود ۹۵ درصد موارد این توده‌ها خوش‌خیم هستند و درصد بدخیمی در آنها خیلی کم است، اما این توده‌های خوش‌خیم گاهی مشکلاتی برای خانم‌ها ایجاد می‌کنند.

شیوع فیبروم رحمی بین جمعیت زنان زیاد است و در خانواده‌هایی که مادر یا خواهر فیبروم دارند، احتمال اینکه سایر خانم‌های هم ژنتیک با آنها فیبروم داشته باشند، زیاد است. با افزایش سن یعنی بعد از ۴۵ سالگی نیز میزان شیوع افزایش پیدا می‌کند. البته در بعضی از خانم‌ها رشد فیبروم از سن بلوغ شروع می‌شود.

فیبروم‌ها چند نوع هستند؟ فیبروم‌ها انواع و اندازه‌های مختلف از چند میلی‌متری و منتشر تا فیبروم‌های بسیار بزرگ دارد. فیبروم‌های منتشر ممکن است باعث بزرگی رحم شود. گاهی هم فیبروم بزرگ است و باعث نامتقارن شدن رحم می‌شود. حتی در معاینه ممکن است توده‌های داخل شکم به‌دست بخورد. فیبروم‌ها در قسمت‌های مختلف رحم رشد می‌کنند. ۱٫ فیبروم‌هایی که در لایه بیرون رحم قرار دارند. اگر اندازه این فیبروم‌ها از ۵-۴ سانتی‌متر بیشتر شود، بیمار ممکن است احساس درد و سنگینی در لگن داشته باشد ولی این نوع از فیبروم باعث افزایش خونریزی نمی‌شود. ۲٫ فیبروم‌هایی که در لابلای عضلات رحم رشد می‌کنند. هر چقدر فاصله این فیبروم‌ها به مخاط رحم نزدیک‌تر باشد، احتمال افزایش خونریزی بیشتر خواهد شد. ۳٫ فیبروم‌هایی که درست زیر مخاط رحم قرار دارند. این فیبروم‌ها «ساب موکوس» نام دارند و معمولا با خونریزی‌های شدید، درد زیاد هنگام عادت ماهانه و لکه‌بینی همراه هستند.

علامت فیبروم‌ها چیست؟ در معاینه و شرح‌حال، بیماران اغلب از خونریزی زیاد، درد شدید هنگام عادت ماهانه، لکه‌بینی و گاهی هم بزرگی شکم شکایت دارند، ولی برای تشخیص قطعی فیبروم سونوگرافی و گاهی هم ام‌آر‌آی کمک‌کننده است. در سونوگرافی تعداد، ابعاد و مکان فیبروم تشخیص داده می‌شود.

 

 

کدام فیبروم خطرناک است؟ بعضی از فیبروم‌های رحمی ممکن است رشد ثابتی داشته باشند و ماه‌ها و سال‌ها تغییری در آنها ایجاد نشود، اما بعضی از فیبروم‌ها رشد قابل‌ملاحظه‌ای دارند. معمولا این روند رشدی پزشکان را از این بابت که احتمال بدخیمی مطرح باشد، نگران می‌کند و چنین بیمارانی باید خیلی دقیق‌تر تحت کنترل قرار گیرند. نحوه کنترل فیبروم گاهی فیبروم آنقدر بی‌علامت است که بیمار اصلا به پزشک مراجعه نمی‌کند و فقط در سونوگرافی به‌طور اتفاقی کشف می‌شود. معمولا این بیماران هم بعد از کشف فیبروم بهتر است پیگیری شوند، مثلا هر ۶ ماه تا یک سال یکبار برای انجام سونوگرافی مراجعه کنند. البته سونوگرافی‌های قبلی هم باید موجود باشد. اگر فیبروم ناگهان رشد سریعی پیدا کرد، حتما باید با جراحی برداشته و به آزمایشگاه پاتولوژی یا آسیب‌شناسی فرستاده شود. فیبروم‌های بزرگ مشکل‌ساز هستند موارد دیگری که ممکن است فیبروم برای بیمار مشکل‌ساز شود، بزرگی زیاد ( به شکل توده لگنی که ممکن است شبیه بارداری ۴ماهه باشد) و دردهای شدید و فشار لگنی، فشار روی مجاری و حالب‌های ادراری، فشار روی روده و اشکال در دفع مزاجی و خونریزی زیاد و غیرقابل‌کنترل است، به نحوی که بیمار را دچار کم‌خونی می‌کند. درمان چنین فیبروم‌هایی خارج کردن آنهاست. وقتی فیبروم باعث خونریزی می‌شود با عمل هیستروسکوپی یعنی با دوربین وارد رحم می‌شوند و فیبروم تراشیده و برداشته می‌شود. فیبروم‌هایی که خارج از حفره رحم و مشکل‌ساز هستند باید با عمل لاپاراسکوپی(باز کردن دیواره شکم) برداشته شوند. اگر اندازه قابل‌ملاحظه نباشد و فیبروم در دسترس باشد می‌توان با عمل لاپاراسکوپی آن را خارج کرد. آمبولیزاسیون فیبروم چیست؟ روش دیگری هم به نام آمبولیزاسیون وجود دارد که در آن پزشک از طریق عروق کشاله ران، کاتتر یا لوله‌های باریکی را عبور می‌دهد. این لوله‌ها به کمک دستگاه ایکس‌ری وارد شریان رحمی و عروقی که وظیفه خونرسانی به فیبروم را دارند، می‌شوند و ماده‌ای داخل رگ‌های خون‌رساننده به فیبروم می‌شود تا رگ را مسدود کند. درواقع، حالت آمبولی ایجاد می‌شود و با قطع خونرسانی تغذیه فیبروم قطع و اندازه فیبروم کوچک می‌شود. این کار در مراکز مجهز رادیولوژی که دارای تجهیزات لازم هستند، انجام می‌شود. چه زمانی هیسترکتومی لازم است؟ وجود هر میومی به معنای هیسترکتومی یا خارج کردن رحم نیست. هیسترکتومی آخرین راه درمانی است و در مواقعی که رشد فیبروم بسیار زیاد است، فیبروم‌های متعدد وجود دارد، خونریزی زیاد است یا بیمار درد دارد و به هیچ یک از درمان‌های معمول جواب نمی‌دهد، هیسترکتومی ضرورت پیدا می‌کند. هیسترسکوپی باید زمانی انجام شود که خانم دیگر خواهان بارداری نباشد، مگر اینکه واقعا مورد اورژانسی دیگری مطرح باشد. فیبروم بعد از یائسگی رشد فیبروم‌ها با وضعیت هورمونی زن مرتبط است. به همین دلیل شیوع آنها در دوران باروری است و با یائسگی بسیاری از فیبروم‌ها از بین می‌روند یا بسیار کوچک می‌شوند. اگر فیبرومی بعد از سن یائسگی از نظر اندازه ثابت بماند یا بزرگ‌تر شود حتما باید با جراحی خارج و به آزمایشگاه آسیب‌شناسی فرستاده شود. بارداری و فیبروم با وجود فیبروم بارداری اتفاق می‌افتد ولی فیبروم‌هایی که در محل لانه‌گزینی جفت قرار دارند، ممکن است مانع بارداری یا باعث سقط جنین، زایمان زودرس و خونریزی در طول بارداری شوند. معمولا فیبروم‌ها در بارداری به‌دلیل افزایش هورمون‌های زنانه بزرگ‌تر می‌شوند و باید در هر سونوگرافی شکل و اندازه فیبروم بررسی شود. اگر خانمی فیبروم دارد و جفت به آن چسبیده یا کنار آن است، تشخیص آن مهم است. هرچه فاصله جفت از فیبروم بیشتر باشد، خطرهای احتمالی کمتر خواهد شد. برداشت فیبروم هنگام سزارین فیبروم‌ها توده‌های پرخونی هستند و در بارداری پرخون‌تر هم می‌شوند. عمل سزارین به تنهایی باعث از دست رفتن زیاد خون از بیمار می‌شود. اگر فیبروم در همین حین برداشته شود، میزان خونریزی بسیار شدیدتر خواهد شد و ممکن است نیاز به تزریق خون باشد و حتی سلامت مادر به خطر بیفتد.

حتی گاهی شدت خونریزی آنقدر زیاد است که پزشک برای نجات جان بیمار مجبور است رحم را خارج کند. اگر فیبروم کاملا دردسترس و پزشک هم مطمئن باشد خطری وجود ندارد می‌توان فیبروم را همراه با سزارین خارج کرد. خانم‌های بارداری که فیبروم دارند بهتر است زایمان طبیعی را انتخاب کنند، مگر اینکه فیبروم آنقدر بزرگ شده باشد که مانع عبور جنین از مجرای زایمانی شود. خانم‌هایی که فیبروم دارند، معمولا بعد از زایمان ممکن است خونریزی شدیدی داشته باشند. این افراد حتما باید تحت کنترل باشند تا خونریزی کنترل شود. فیبروم‌های خبرساز فیبروم‌ها توده‌های عضلانی هستند که به ندرت ممکن است رشد غیرعادی یعنی در حد چند کیلوگرم پیدا کنند، اما چند سال قبل از بدن یک زن هندی فیبرومی با وزن حدود ۱۳ کیلوگرم خارج کردند. معمولا رشد فیبروم تا این اندازه در زنانی مشاهده می‌شود که دسترسی به پزشک و تجهیزات پزشکی ندارند یا به علت ترس و… دیر مراجعه می‌کنند. فیبروم‌های بزرگ می‌توانند به احشای لگنی مانند مجاری ادراری، کلیه‌ها، مثانه و روده‌ها فشار وارد کنند.

در این مواقع احتباس ادرار یا یبوست، درد، احساس سنگینی و… از علائم شایعی هستند که به دلیل فشار توده در لگن ایجاد می‌شوند. خانم‌ها باید بدن خود و تغییرات آن را بشناسند. بزرگی بی‌دلیل شکم می‌تواند علامت هشداری باشد برای اینکه احتمالا توده یا عارضه‌ای درون بدن وجود دارد. هرچقدر زودتر مراجعه شود، احتمال تشخیص زودتر و به دنبال آن درمان موفق‌تر خواهد بود. اواخر سال ٩۴ هم در کرج توده ای ١٠ کیلویی از بدن خانم ۴۵ ساله‌ای در آوردند.این فیبروم بزرگ با جراحی نفس‌گیر ٢ ساعته تیم جراحی از بدن بیمار خارج و خیلی خبرساز شد.*متخصص زنان و زایمان و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

انواع فیبروم ها و نحوه کنترل فیبروم ها

انواع فیبروم ها و نحوه کنترل فیبروم هامحققان و متخصصان تغذیه به افرادی که قصد لاغری دارند مواد غذایی مفیدی را معرفی کرده‌اند که قادرند چربی‌های بدن را بسوزانند. توصیه می‌شود تا جایی که می‌توانید این موادغذایی را جایگزین موادغذایی پرکالری کنید.در مصرف هیچ‌ماده‌غذایی زیاده‌روی نکنید. صبور باشید و با اراده تمام به سوی خوش اندامی گام بردارید.

روغن نارگیل

در دنیای لاغری و خوش اندامی چربی‌های اشباع شده آوازه‌ خوبی ندارند اما چربی‌های موجود در نارگیل می‌تواند به لاغری شما کمک کند. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در برزیل انجام شد نشان داد مصرف روغن نارگیل تاثیر خوبی روی آب شدن چربی‌های شکمی افراد چاق داشته است. البته توجه داشته باشید میزان چربی‌های اشباع شده نباید بیش از ۱۰‌درصد چربی‌های دریافتی روزانه را تشکیل دهند. بهتر است روغن نارگیل یا شیر در الویت قرار بگیرد.

پروتئین‌ها

پروتئین برای سلامت پوست، مو، ناخن، استخوان‌ها، عضلات و غیره لازم و ضروری است. از این گذشته این مواد مغذی مفید برای کاهش وزن و خوش اندامی نیز موثرند. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۰۲ در آمریکا انجام شد نشان می‌دهد که پروتئین‌ها باعث ایجاد سیری شده و سرعت متابولیسم را بعد از صرف غذا بالا می‌برند. به عقیده متخصصان میزان نیاز روزانه خانم‌ها به پروتئین ۴۰ گرم و برای آقایان ۵۶ گرم است.

کاکائو

شکلات‌های سیاهی که کاکائوی بیشتری دارند سرشار از آنتی اکسیدان‌های فنولیک بوده و خدمت زیادی به سلامتی ما می‌کنند. به‌عقیده متخصصان کاکائو عصب‌ها را از آسیب و التهاب دور می‌کند، مقاومت پوست را در برابر آسیب‌های اشعه‌های ماورای بنفش بالا می‌برد، سیری طولانی‌مدتی ایجاد کرده و خلق‌وخوی شما را بهتر می‌کند. اگر می‌خواهید ذخیره و انباشتگی چربی‌ها را کاهش دهید از مصرف کاکائو غافل نشوید و در عین حال در مصرف آن زیاده‌روی هم نکنید.

عسل

به عقیده برخی از متخصصان اگر عسل که یک ماده قندی طبیعی است جایگزین قند شود سرعت افزایش وزن و ذخیره چربی‌ها کاهش می‌یابد. عسل خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی دارد و برای خوش‌اندامی نیز مفید است. باید بدانید که این ماده غذایی شیرین و پرطرفدار میزان قندخون را ثابت نگه می‌دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند. اگر مقداری دارچین هم به عسل‌تان اضافه کنید تاثیر چربی‌سوزی آن چند برابر می‌شود.

فیبرها

سالیان سال است که متخصصان لاغری توصیه می‌کنند وعده‌غذایی را با مصرف سالاد آغاز کنید.به‌خاطر اینکه سالاد سرشار از فیبر بوده و برای همین احساس سیری ایجاد می‌کند و شما را از پرخوری و زیاده‌روی دور نگه می‌دارد. از مصرف سالاد در وعده‌های غذایی خود غافل نشوید. در این صورت علاوه بر جذب ویتامین‌های لازم گام موثری برای لاغری و خوش‌اندامی خود نیز بر می‌دارید.

کلسیم و محصولات لبنی

اگر شیر نوش جان می‌کنید تا استخوان‌هایتان محکم‌تر شود این نکته را هم در نظر داشته باشید که شیر ضداشتهاست. یعنی به‌راحتی شما را سیر می‌کند. باید بدانید افرادی که با کمبود کلسیم مواجه هستند چربی‌های بیشتری ذخیره می‌کنند و کمتر می‌توانند اشتهای خود را کنترل کنند. خانم‌های زیر ۵۰ سال و آقایان زیر ۷۰ سال باید روزانه حدود ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم جذب کنند. حتما می‌دانید که محصولات لبنی منبع فوق‌العاده کلسیم هستند. باید این را هم بدانید که این مواد‌غذایی مفید باعث تحریک متابولیسم یا همان سوخت‌و‌ساز چربی‌ها می‌شوند. نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهد میزان چربی‌های افراد چاقی که روزانه ۳ محصول لبنی مصرف کرده‌اند به‌طور قابل توجهی کاهش یافته است. اگر مصرف محصولات لبنی و جذب کلسیم با کاهش میزان کالری‌های دریافتی همراه باشد شما به‌راحتی وزن کم می‌کنید.نتایج پژوهش‌هایی که در سال ۲۰۱۰ انجام شده نشان می‌دهد نوشیدن شیر بدون خامه بعد از ورزش نه تنها به آب شدن چربی‌ها کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود که قدرت عضلانی بالا رفته و بافت‌های استخوانی تقویت شود. توصیه می‌کنیم روزانه سه پیاله از محصولات لبنی بدون چربی میل کنید و ورزش را در برنامه روزانه‌تان بگنجانید.

ویتامین C

از همان کودکی شنیده‌اید که مصرف ویتامین C برای پیشگیری از سرماخوردگی مفید است. اما آیا می‌دانید همین ویتامین برای لاغری هم موثر است؟ نتایج پژوهش‌هایی که در کانادا انجام شده نشان می‌دهد که کمبود برخی از مواد مغذی ضروری بدن باعث بروز چاقی و اضافه وزن می‌شود. در واقع افرادی که از کمبود منیزیم، زینک، ویتامین C و یا ویتامین E رنج می‌برند میل بیشتری به ذخیره چربی‌ها داشته و چاق‌تر می‌شوند. این ذخیره چربی‌ها به ویژه در ناحیه شکم بیشتر است. باید بدانید که خانم‌ها باید روزانه ۷۵ میلی گرم و آقایان ۹۰ میلی گرم ویتامین C دریافت کنند.

اسیدهای چرب اشباع نشده

اسیدهای چرب اشباع نشده چربی‌های دور شکم را کاهش می‌دهند. برای همین توصیه می‌کنیم که روزانه مقداری از این چربی‌ها را مصرف کنید. برای یادآوری باید بگوییم که این اسیدهای چرب در زیتون، روغن زیتون، گردو، دانه‌ها و مغزها، شکلات‌سیاه و آووکادو وجود دارد. توجه داشته باشید که اسیدهای چرب اشباع نشده‌ی پُلی موجود در ماهی و دانه‌ها و مغزهای روغنی نیز به خوش اندامی شما کمک زیادی می‌کنند. در واقع افرادی که چربی‌های اشباع نشده‌ی بیشتری مصرف می‌کنند متابولیسم بدنشان بالاتر است و کالری‌های بیشتری می‌سوزانند. توجه داشته باشید در حالت کلی سوخت‌وساز این چربی‌ها راحت‌تر و سریع‌تر از چربی‌های اشباع شده صورت می‌گیرد. معمولا ما اسیدهای چرب امگا۶ بیشتری نسبت به امگا۳‌ها مصرف می‌کنیم. حتما سعی کنید مصرف امگا۳‌ها را بالا ببرید. برای این کار از مصرف تخم‌کتان، گردو، لوبیا، ماهی آزاد و روغن‌زیتون غافل نشوید. توجه داشته باشید که امگا۳‌ها خواص ضدالتهابی دارند و برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی‌وعروقی و افسردگی موثرند. میزان نیاز خانم‌ها به امگا۳‌ها روزانه ۱٫۱ گرم است و این میزان برای آقایان ۱٫۶ گرم تخمین زده شده است.

 

مواد غذایی چربی سوز

مواد غذایی چربی سوزموادغذایی سرشار از کلسیم برای رشد صحیح و کامل استخوان‌های کودکان ضروری است. مصرف کلسیم کافی در دوران کودکی، از ریسک پوکی‌استخوان در آینده کم می‌کند.مقدار کافی کلسیم در بچه‌های یک تا ۳‌ساله ۷۰۰ میلی‌گرم، بچه‌های ۴ تا ۸‌ساله هزارمیلی‌گرم و نوجوانان ۹ تا ۱۸ساله، ۱۳۰۰میلی‌گرم – برابر با ۴ فنجان- است. اما مشخص شده در بچه‌های ۱۲ ساله، تنها یک دختر از هر ۱۰ نفر و یک پسر از هر ۳ نفر مقدار کافی کلسیم روزانه را دریافت می‌کنند. در ادامه برخی موادغذایی جایگزین شیر که منبع کلسیم هستند را معرفی می‌شوند که با کمک آنها می‌توان از دریافت کلسیم کافی در بچه‌ها و داشتن استخوان‌هایی مستحکم تا پایان سن رشدشان مطمئن شد.

محصولات لبنی در کنار شیر

جز شیر، سایر لبنیات نیز حاوی کلسیم هستند. هرچند که میزان کلسیم لبنیاتی مانند ماست، پنیر، خامه و… به مراتب از شیر کمتر است، اما می‌توانید با اضافه کردن آنها به وعده‌های غذایی مختلف، نقشه‌های خود را عملی کنید. یک لیوان شیر حدود ۳۰۰میلی‌گرم کلسیم در خود دارد. در مقابل، یک پیاله ماست و ۵۰ گرم پنیر نیز تقریبا به همین میزان کلسیم در خود دارند. به گفته دکتر کریگر، بهتر است بچه‌های بزرگ‌تر از ۲ سال، لبنیات کم‌چرب را به جای انواع طعم‌دار آنها (مانند ماست‌های میوه‌ای و…) مصرف کنند. اما مصرف شیرهای طعم‌دار (مانند شیرکاکائو و…) در این سن برای آنها جذاب‌تر و سالم‌تر است.

 

 

کلسیم شیرسویا

شما از مزایای تغذیه بچه‌ها با شیر آگاه هستید. اما اگر فرزندتان نتوانست شیر بخورد چه باید کرد؟ بسیاری از بچه‌ها – و حتی بزرگسالان- به شیر حساسیت دارند یا با مصرف آن دچار مشکلات گوارشی می‌شوند اما راه‌حل، استفاده از شیرسویا است. شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات حاوی کلسیم هستند. اما دانه‌های سویا نیز مقدار کافی از این ماده را در خود دارند و هر فنجان شیرسویا حاوی ۱۰ میلی‌گرم کلسیم است. هر چند که جذب این کلسیم کمی برای بدن مشکل است، اما به‌هر حال سویا و محصولات غذایی که از آن تهیه می‌شوند، پس از شیر و مشتقات آن، از بهترین منابع کلسیم برای ما به حساب می‌آیند.

نخودسبز

هر پیاله نخودسبز حاوی ۴۵ میلی‌گرم کلسیم است. اما این ماده‌غذایی علاوه ‌بر تامین کلسیم بدن به تامین ویتامین K نیز کمک می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند مکمل‌های ویتامین K، منجر به تراکم استخوان‌ها و افزایش استحکام آنها می‌شود. به‌علاوه نخودسبز، منبعی عالی از پروتئین و ویتامین‌های A و C نیز به شمار می‌رود. علاوه بر موارد ذکر شده، خوردنی‌های دیگری نیز حاوی کلسیم هستند. استخوان ماهی‌های آزاد، سیب‌زمینی شیرین و موادغذایی غنی شده، از دیگر خوردنی‌های مورد علاقه کودکان هستند که می‌توانند جایگزین‌هایی کارساز برای تامین کلسیم کودکان باشند.

مکمل‌های کلسیم در آبمیوه‌ها

استفاده از مکمل‌های مخصوص نیز راهی دیگر برای رساندن کلسیم کافی به بچه‌ها یا پیرمردهای بهانه‌گیری است که از مصرف شیر طفره می‌روند. یک مکمل می‌تواند به یک فنجان آبمیوه تا ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم بیفزاید. البته قبل از استفاده، حتما به‌طور دقیق راهنمای روی بسته مکمل را بخوانید. توجه داشته باشید که میزان کلسیم موردنیاز روزانه برای افراد به سن آنها وابسته است. به‌عنوان مثال، بزرگسالانی تا ۵۰ سال، روزانه به‌هزار میلی‌گرم کلسیم نیاز دارند و بچه‌ها و نوجوانان ۵۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی‌گرم و در صورت دریافت کلسیم اضافه، بدن افراد، آن را دفع می‌کند. به هر حال هیچ‌کس کتمان نمی‌کند که یک لیوان آب پرتقال جذابیت بیشتری نسبت به یک لیوان شیر دارد. همچنین یک لیوان آب پرتقال تازه، به خودی خود حدود ۵۰میلی‌گرم کلسیم در خود دارد.

حبوبات

لوبیا، نخود، عدس و سایر حبوبات حاوی مقدار مطلوبی از کلسیم هستند. حبوبات در حالت معمولی حدود ۱۳۰میلی‌گرم کلسیم دارند که تقریبا برابر نصف لیوان شیر است. همچنین مصرف یک پیاله از یک کنسرو لوبیا، حدود ۱۹۰ میلی‌گرم کلسیم به بدن می‌رساند. مصرف غذاهایی مانند لوبیای‌گرم، عدسی و خوردنی‌های حاوی حبوبات، می‌تواند به تامین کلسیم بدن بچه‌ها کمک کند. ترکیب کلم‌بروکلی و ماستکلم بروکلی از منابع کلسیم به شمار می‌رود. دو پیاله کلم بروکلی پخته شده یا ۵ ساقه خام از آن، به اندازه یک لیوان شیر در تامین کلسیم بدن کارساز است. ولی ترغیب کودکان به مصرف آن کار ساده‌ای نیست. اما چنانچه از ماست برای ترغیب کودک استفاده کنید، موضوع فرق می‌کند.

 

منابع کلسیم برای کودکان

منابع کلسیم برای کودکانبیشترین سوالات در لیپوماتیک بر این نکته متمرکز است که لیپوماتیک چیست، عوارض لیپوماتیک چیست و همچنین اینکه برتری های این روش نسبت به روش های گذشته چیست. لیپوماتیک در حقیقت یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته برای تخلیه چربی های موضعی زیر پوست می باشد. تکنولوژی بکار گرفته شده در این ابزار بقدری دقیق و فوق العاده عمل می کند که کاملا آنرا از لیپوساکشن متمایز می سازد. همچنین برتری این دستگاه بر لیزر لیپولیز هم در حین عمل برای جراح و هم در نتایج عمل برای بیمار کاملا مشهود می باشد.

لیپوماتیک چیست؟

روش لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت و باور نکردنی در مقایسه با سایر روش های تخلیه چربی مثل ساکشن و یا لیپولیزر است.

محققان همیشه در جهت اصلاح مشکلات روش های قبلی مانند لیزرلیپولیز و لیپوساکشن بفکر ابداع و تولید دستگاه ی بودند که علاوه بر راحت تر بودن، بیخطر تر و کم عارضه تر هم باشند و اما لیپوماتیک روشی کاملا سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی بوده و حجم زیادی از چربی تنها در یک جلسه تخلیه می شود که همراه با کمترین ورم و کبودی، درد و بدون خطر ایجاد آمبولی است. این روش نه تنها باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن نیزکمک می کند.

نکته مهم و جالب این است که کاهش سایز تا مدت ها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می شود.

ورزش و تغییر سبک وشیوه زندگى کمک به حفظ سایز بدن می کند. بدلیل عدم استفاده از لیزر و عدم ایجاد حرارت در بافت چربى امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم است و به این علت انتخاب دستگاه لیپوماتیک براى شکم خانم هایی که تاکنون زایمان نداشته اند مناسب تر است، همچنین این روش براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند و بافت چربى سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روش هاى قبلى است. این دستگاه که توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا FDI تایید شده است، سیستمی قابل اعتماد اثبات شده است که با روشی بی خطر و موثر و دقیق، این امکان را می دهد که حجمی از چربی های موضعی را بردارد.

روش لیپوماتیک Lipomatic

در روش Lipomatic، سلول های چربی، ابتدا بروش کاملا فیزیکى و نه اشعه و یا حرارت تخریب شده (توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید) و سپس این چربی امولسفیه به آرامی برای پیکر بندی بدن توسط خود دستگاه از بدن خارج می شود. Lipomatic مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد. در این روش هدف، معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است. این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است

مزایای لیپوماتیک LIPOMATIC نسبت به سایر روش ها

۱- یکنواختی لایه چربی زیر پوست در لیپوماتیک Lipomatic عالی است و هیچ گونه بقایای مانده از چربی که در روش های دیگر ساکشن بصورت گلوله مانند در زیر پوست لمس می گردد در این روش وجود ندارد.

۲- نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی (۶ ماه) و لیزر لیپولیز (۴-۲ ماه) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن  ۴۰ – ۳۰ روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می گردد.

۳- جمع شدن پوست در این روش نسبت به روش های دیگر ساکشن بدلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بهتر می باشد.

۴- در این روش بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد ندارد در حالیکه در روش های دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف می باشد.

۵- تورم و ترشحات پس از عمل در این روش بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا ۳۶ ساعت طول می کشد در حالیکه در روش های دیگر ساکشن طولانیتر است.

۶- ریسک عفونت در لیپوماتیک Lipomatic بسیار کم می باشد.

۷- احتمال آمبولی چربی نسبت به روش های دیگر ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون گزارش نشده است.

۸- لیپوماتیک نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند بسر کار بازگردد.

۹- خستگی و کوفتگی پس از عمل نسبت به روش های دیگر ساکشن بمراتب کمتر است.

۱۰- گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر بسیار بهتر صورت می گیرد ولی در مواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. با اینحال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربی های آنها تخلیه نشده است، عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف می باشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.

مشکلات و عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک نوعی از دستگاه لیپوساکشن است که در سال۱۹۹۶ ابداع شد و براساس ویبریشن کار می کند .از مزایای لیپوساکشن با لیپوماتیک ازبین بردن بافت بزرگ چربی البته در زمان بسیارطولانی حتی طولانی تراز لیپوساکشن سنتی است که طبعا خستگی دست جراح و عوارض ناشی از اشتباه جراح را درپی دارد.

از معایب و عوارض لیپوماتیک:

۱- زمان طولانی جراحی که خستگی شدید و اشتباهات جراح را در پی دارد

۲- ضربات شدید ویبریشن  که باعث آسیب به جراح و هم چنین بیمار می گردد.

۳- چون لیپوماتیک با ضربه کار می کند پس خطر آمبولی دراین روش مانند لیپوساکشن سنتی بالاست.

۴- فقط در مناطق بزرگ قابل استفاده است و در مناطق ظریف مثل غبغب قابل استفاده نیست.

۵- خونریزی شدید را به همراه دارد و هیچ مکانیسمی به جز اپی نفرین برای جلوگیری از خونریزی ندارد.

۶- به دلیل ضربات شدید باعث کوفتگی های شدیدی در بیمار می گردد.

۷- محل های ورود پروب به دلیل  قرارگرفتن  ویبریشن و ساکشن بر روی یک پروب بسیار بزرگ است و جای زخم بدی به جای می گذارد.

۸- محدودیت استفاده در مکان های مختلف را دارد و فقط در ۳ منطقه شکم، ران و بازو قابل استفاده است و در مناطق دیگر نباید استفاده شود.

۹- هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبروبلاست ها و کلاژن سازی ندارد بنابراین پوست بیمار بعد از جراحی دچار افتادگی می گردد که این باعث ایجاد نارضایتی در بیمار می شود. متاسفانه با تبلیغات غلط القا می شود که حرکت ۳ بعدی کانولای لیپوماتیک باعث تحریک کلاژن سازی می شود در حالیکه این مساله به هیچ وجه ریشه علمی نداشته و هیچ رفرنس علمی آنرا تائید نمی کند.

۱۰- دوران نقاهت طولانی طوریکه مریض قبل از ۵ روز نمی تواند رانندگی کند.

۱۱- در ناحیه زانو و مناطق ظریف مثل غبغب قابل استفاده نیست.

۱۲- به دلیل اینکه مثل ساکشن سنتی عمل کرده و با ویبریشن چربی ها را می کند (mi kanad) نه اینکه لیز کند پس سلول های چربی از بین نرفته و به همین دلیل است که نتائج لیپوماتیک برگشت پذیر است.

۱۳- هیچ سیستم محافظتی برای پیشگیری از آسیب به عضلات، عروق و اعصاب ندارد و به همین دلیل است که میزان خونریزی بیمار شدید است.

۱۴- با توجه به اینکه این سیستم با ویبریشن و ضربه کار می کند و اینکه حرکات دست جراح تعیین کننده میزان کندن چربی (kandan) و نه لیز چربی است پس هر جا که هدایت کانولا با دست جراح بیشتر است و هم چنین طولانی بودن جراحی در این روش و خستگی دست جراح، آنچه به جای می ماند ناصافی شدید در محل می باشد که این عدم هماهنگی و یکنواختی باعث نارضایتی بیمار می گردد.

۱۵- درد بعد از عمل شدید است و در بیشتر موارد غیر قابل تحمل است به طوری که بیمار حداقل تا یک هفته نباید کار کند.

۱۶- احتمال آسیب به احشا و پارگی زیاد است.

توصیه های لازم بعد از جراحی با لیپوماتیک:

۱- به دلیل عدم تحریک کلاژن ها و شلی پوست بعد از جراحی با لیپوماتیک، حداقل تا ۹ هفته گن پوشیده شود. البته بهترین زمان توصیه شده برای پوشیدن گن ۶ ماه است.

۲- به دلیل اینکه کبودی، خونریزی و کوفتگی با لیپوماتیک زیاد است و این کبودی حداقل تا ۲ هفته طول می کشد به بیمار اطلاع داده شود که بیمار دچار استرس نشود.

۳- به دلیل خونریزی شدید بیمار و احتمال افت شدید فشار خون، در اطاق عمل حتما  ست احیا و  کیسه های خون مطابق با گروه خونی بیمار از قبل مهیا باشد که در صورت نیاز بیمار, بلافاصله به بیمار خون تزریق شود.

۴- به دلیل آسیب احتمالی به تخمدانها ناشی از ضربات شدید ویبریشن و هم چنین خونریزی شدید ناشی از استفاده از لیپوماتیک، جلو و عقب افتادن پریود امری شایع است. پس برای جلوگیری از استرس به بیمار، حتما بیمار از نامنظمی پریود بعد از عمل آگاه شود.

لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی

لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربیامروزه لیفت صورت نسبت به گذشته طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است؛ چرا که دیگر خبری از جراحی های سنگین و دردآور نیست و با پیشرفت علمی می توان با نخ های مخصوص پوست صورت را لیفت کرد. شاید اسم  لیفت با نخ سیلوئت را زیاد شنیده باشید و کنجکاو باشید که چگونه این روش ادعا بدون درد و خون ریزی قادر است صورت شما را جوان تر از پیش کند؟! دکتر عباس خیرخواه متخصص پوست، مو و زیبایی در مورد این روش به خصوص لیفت با نخ سیلوئت توضیح می دهد.

تاریخچه سیلوئت

این نخ پر کاربرد ترین نخ حیطه زیبایی برای انجام عمل لیفتینگ است در سال  ۲۰۰۵ فردی بنام کلوستر از نخ هایی یک جهته از جنس پروپیلن پروپیلن برای لفتینگ استفاده کرد سپس مطالعاتی علمی در رابطه با مزایا و عوارض ان انجام شد. سالها بعد پزشک دیگری بنام سولامانتزه انواع باربد دو جهته را جهت پیشگیری و بهبود پتوز ها یا افتادگی های پوستی بررسی کرد BiDEIRECTIONAL BARBEDتحقیقات و بررسی ها  برای ابداع روش غیرجراحی به ابداع نوع دیگری  نخ لیفت بنام APTOS SUTURE منجر شد.

معایب چون

– عدم ماندگاری طولانی

– مهاجرت نخ

– قابل لمس بودن نخ

– یا خروج آن را بدنبال داشت

نخ آپتوس از پروپیلن غیر قابل جذب ساخته شده بود باز هم خیلی مورد قبول قرار نگرفت.

چرا  لیفت با نخ سیلوئت را جوانسازی بدون جراحی تهاجمی می نامند؟

زیرا با روشی بسیار کم تهاجم به پزشک شما اجازه می دهد با هنری ویژه پوستتان را فقط در ۳۰ دقیقه  بالا بکشد  این تکنولوژِی خارق العاده اما واقعی بوده و پنجره ایی تازه را در علم زیبایی رو به شما باز نموده است،  لیفت با نخ سیلوئت هیچ گونه اسکاری بر جای نگذاشته وبه شکلی موفقیت آمیز در تمام نواحی صورت و گردن قابل استفاده بوده و ظاهری جوانتر به فرد می دهد مدت زمان بهبود ناچیز بوده و بیمار سریعا به زندگی اجتماعی خود باز می گردد.

چه موقع من نیاز به استفاده از  لیفت با نخ سیلوئت  دارم؟

با افزایش سن کم کم لک ها و چروک های پوستی پدیدار شده و بافت زیر پوستی شامل عضله و چربی تحلیل می رود و خطوط پوستی عمیق می شوند عامل آن کاهش ساخت کلاژن نوع یک است که با این روند زوایا و برجستگی های صورت رو به صاف شدن می روند و الاستیسیته یا قابلیت کشسانی پوست کاهش می یابد خط خنده عمیق تر شده و پلک ها و گوشه های دهان دچار افتادگی می شوند و به چهره شخص ظاهری منفی و خسته می دهند.

بهتر است هر چه زودتر از نخ قابل جذب سیلوئت برای بهبود این مشکل استفاده کرد.

افراد کاندید برای  لیفت با نخ سیلوئت چه سنی بایستی داشته باشند؟

ایده آل ترین افراد برای  لیفت با نخ سیلوئت افرادی هستند که نشانه های پیری اندکی در صورتشان ایجاد شده و نیاز به لیفتینگ مختصر دارند  اغلب این کار در بین زنان با میانگین سنی ۳۵ تا ۴۵ سال دیده می شود این افراد به علت افتادگی پوست در ناحیه فک در قسمت میانی صورت یا به علت تورم زیر چشم ها یا ناحیه گردن  لیفت با نخ سیلوئت را انجام می دهند افراد پیر از این روش به جای جراحی های سنگین استفاده می کنند تا یک پشتیبان برای نواحی افتاده پوست خود قرار دهند تا پوست بالاتر رود.

از دیگر کاندیدهای این روش افرادی هستند که لیفتینگ صورت و گردن به روش جراحی روتین انجام دادند و اکنون دچار مختصری افتادگی پوست شدند بسیاری از پزشکان از این روش در کنار سایر روش های درمانی استفاده می کنند که شامل لیفتینگ چانه گردن یا ابرو و غیره است در صورتی که تمایل به انجام این کار دارید باید از عوارض و خطرات این کار آگاه باشید.

نواحی که می توانند از لیفت با نخ سیلوئت سود برند کدام نواحی هستند؟

– ابرو

– قسمت میانی صورت

– افتادگی نیمه پایین صورت

در روش  لیفت با نخ سیلوئت، نخ مخصوص وارد پوست نواحی افتاده صورت شامل ابرو –چین نازولبیال یا خط خنده –یا گردن شده و آنها را بالا می کشد.

سیلوئت سافت دوجهته قابل جذب Silhouete soft bidirectional  reabsorbabale suture

لیفت با نخ سیلوئت به فرد بهترین روش فاقد جایگزین با حداقل تهاجم و بهترین نتیجه را تقدیم کرده است که نتایج آن حداقل ۱۸ ماه ماندگاری دارند این نخ از مواد قابل جذب از جنس پلی لاکتیک اسید بوده ۸ مخروط قابل جذب با گره هایی در فواصل ۵ میلیمتری در طول آن فیکس شده است. در قسمت مرکزی نخ ناحیه ای در حد ۲سانتی متر فاقد مخروط است از این نقطه به بعد چهار مخروط موجود اند که در جهت مخالف سایر مخروط ها تعبیه شده اند به همین دلیل به این نوع نخ دو جهته می گویند.

نخ سیلوئت انواع دیگری چون ۱۲ و ۱۶ مخروطه نیز دارد.

روند قابل مشاهده لیفت با نخ سیلوئت چه زمانی است؟

روند مورد انتظار در موارد استفاده از  لیفت با نخ سیلوئت دوجهته بدین ترتیب است که  بلافاصله در هر ناحیه استفاده شود لیفتینگ واضح  و آنی و موثر و بدون عارضه رویت می شود .

آیا لیفتینگ با نخ نیاز به بستری در بیمارستان دارد یا در مطب قابل انجام است؟

این پروسه به راحتی در مطب قابل انجام است و نیازی به بیمارستان ندارد و صرفا با ایجاد بی حسی موضعی تزریقی چند سوراخ کوچک نخ وارد شده و وپروسه انجام می شود.

آیا لیفت با نخ سیلوئت عارضه دارد؟

خیر-تا کنون عارضه جدی از  لیفت با نخ سیلوئت مشاهده نشده تنها عارضه کبودی مختصر و تورم است که عرض چند روز رفع می شود.

عارضه دیگر فرو رفتن مختصر پوست در ناحیه ورود نخ است که ظرف چند روز به حالت قبل باز می گردد.

هر گونه افتادگی و ناهمواری پوست پس از لیفتینگ با نخ ماکزیمم تا ۱ هفته رفع می شود.

علاوه بر اثر آنی لیفتینگ آیا بعد از آن اثرات مفید دیگری قابل مشاهده اند؟

علاوه بر اثر آنی تا چندین ماه پس از لیفت با نخ سیلوئت رخ میدهد که به شکل برجسته تر شدن گونه و بهبود افتادگی های فک بدلیل فعال شدن کلاژن سازی است افزایش  اثرات تا حدود ۶ ماه بعد نیز دیده می شوند.

توصیه های قبل از لیفت با نخ سیلوئت چیست؟

ممکن است پزشک توصیه کند از نیمه شب قبل چیزی نخورید.

و براساس شرایط فرد ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی قبل از عمل تجویز شود.

پروسه عمل  لیفت با نخ سیلوئت چگونه است؟

در این روش در نقاط تعیین شده ای جراح سوراخ های کوچکی ایجادکرده و سوزن نخ لیفتینگ را از این سوراخ ها وارد و وارد بافت می کند.

قسمت انتهایی نخ در نواحی بافتی گیر افتاده وبه صورت قلاب شده و ناحیه را بالا می کشد در این روش از برش پوست و لوازم جراحی چون قیچی خبری نیست لذا هیچ گونه اسکاری به جا نمی گذارد و به لیفتینگ مرسوم صورت کمک شایانی می کند.

 

تاریخچه سیلوئت

تاریخچه سیلوئتلیپولیز چیست؟

لیپولیز به معنای تجزیه چربی است، اما به طور شایع به مفهوم تخریب بافت چربی یا کاهش بافت چربی به کار می رود.

روش های مختلفی برای لیپولیز وجود دارد:

۱- به کمک تزریق مواد داخل بافت چربی (مزوتراپی)

۲- به کمک امواج صوتی (اولتراسونیک)

۳- به کمک جریان الکتریکی (الکترو لیپولیز)

۴- به کمک لیزر (لیزر لیپو)

لیزر لیپولیز چیست و چگونه عمل می کند؟

این سیستم لیزر که در ۳۱ اکتبر ۲۰۰۶ در سازمان دارو و غذای آمریکا (FDA) به تایید رسیده است، روشی است که طی آن از یک فیبر نوری لیزر داخل بافتی جهت رفع چاقی استفاده می شود. در اثر تابش اشعه لیزر، چربی ها به صورت نیم مایع درمی آید که می توانند به راحتی توسط بدن جذب شوند یا از بدن خارج شوند. لیزر لیپولیز تحت بی حسی موضعی انجام می شود و یک جلسه آن به مدت ۱ تا ۳ ساعت طول می کشد.

این روش منحصر به فرد از لیزر Nd:Yag با طول موج ۱۰۶۴ به صورت پالسی می باشد که به صورت داخل بافتی اعمال می شود یعنی سوراخ های ۱ تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می شود و تحت بی حسی موضعی یک فیبر نوری باریک وارد زیر پوست می شود و لا به لای چربی ها حرکت می کند. تاباندن لیزر باعث تخریب دیواره سلول های چربی و آزادشدن آنها می شود. به واسطه استفاده از لیزر لیپولیز، لایه سطحی و زیر پوست به هیچ وجه نیاز به لیپوساکشن ندارد و در نتیجه سطح پوست برخلاف لیپوساکشن ناهمواری پیدا نمی کند در نتیجه صاف و یکدست است و علاوه بر آن برخلاف لیپوساکشن پوست سفت شده و جمع می شود.

این روش در چاقی های خفیف و متوسط کاملا کافی می باشد و دیگر نیازی به لیپوساکشن نمی باشد ولی در چاقی های شدیدتر در حالی که در لایه سطحی فقط از لیزر استفاده می شود، در لایه عمیقی علاوه بر لیزر نیاز به تخلیه چربی ها هم می باشد.

مرحله اصلی انجام لیزر به چه شکلی است؟

ابتدا تحت شرایط استریل موضع موردنظر کاملا بی حس می شود (بی حسی موضعی) سپس سوراخ های کوچک ۱ تا ۲ میلی متری روی پوست ایجاد می شود و فیبر نوری بسیار نازک وارد بافت های چربی زیر پوست می شود و انرژی معینی از لیزر به چربی ها تابانده می شود که باعث تخریب سلول های چربی می شود.

در صورتی که چربی کمتر از ۵۰۰ میلی لیتر باشد نیاز به اقدام دیگری نمی باشد و چربی های تخریب شده توسط لنفاتیک بدن جذب می شود ولی در صورتی که چربی بیش از ۵۰۰ میلی لیتر باشد چربی های مایع توسط مکش خفیفی تخلیه می شود. این کار حدود دو ساعت طول می کشد و بعد از مدت کوتاهی فرد مرخص می شود. مناسب ترین نقاط بدن برای لیپولیز عبارتند از بازوها، غبغب، پشت، پهلو، شکم، ران ها و…

مزایای لیزر لیپولیز نسبت به لیپوساکشن

لیزر لیپولیز بسیار ظریف و با دستکاری بسیار کمتر و درد و تورم کمتری نسبت به لیپوساکشن همراه است به علت ظرافت کار با لیزر نتایج زیبایی بسیار ایده آل است و آثار ناهمواری برخلاف لیپوساکشن های معمولی وجود ندارد تابش لیزر در زیر پوست باعث تحریک و ساخته شدن کلاژن و سفت شدن همزمان پوست می شود تاباندن لیزر در لایه سطحی باعث رفع سلولیت می شود از نظر میزان و مقدار حذف چربی ها در افرادی که مناسب باشند هیچ فرقی با لیپوساکشن ندارد ولی نتایج کیفی و زیبایی بسیار بهتر است و عوارض آن ناچیز است لیزر لیپولیز روش نوین رفع چربی موضعی است این تکنولوژی در ایتالیا، انگلستان، ژاپن، برزیل، سوئد و طی دو سال اخیر در ایران به کار می رود.

آیا لیپولیز و ساکشن رقیب هم هستند؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر از GR500 دارند، می توان از لیپولیز یا لیپوساکشن استفاده کرد، اما در حجم های بیشتر از GR500 عملا باید لیپولیز یا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با لیپوساکشن باشد. از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوستو بهبود قوام آن، بهبود جریان لنفاوی، بهبود جریان خون، کاهش ورم و بهبود سلولیت است.

 

 

دوره نقاهت به چه شکلی است؟

معمولا بعد از مدت کوتاهی (۱ تا ۴ ساعت) فرد مرخص می شود (سرپایی و بدون نیاز به بستری) و ۱ تا ۳ روز استراحت در منزل توصیه می شود زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی حسی درد قابل تحملی مثل درد کوفتگی وجود دارد که فرد راحت تر است در منزل باشد. حدود ۲-۳ هفته محل کار شده تورم دارد که خود به خود رفع می شود و پوشیدن گن ضروری است.

نتیجه نهایی چه موقع مشخص می شود؟

تقریبا در همان روزها و هفته اول نتایج ابتدایی کاملا مشخص است و به وضوح از حجم چربی موضع کاسته می شود. ولی نتیجه نهایی نیاز به ۳ تا ۱۲ هفته زمان دارد. افرادی که مشکل چاقی دارند، به سه دسته تقسیم می شوند: ۱- افرادی که فقط چاقی موضعی دارند و به طور عمومی چاق نیستند در این صورت لیزر لیپولیز برای آنها ایده آل و کافی است. ۲- افرادی که چاقی منتشر شدید ویکدست دارند این افراد باید از روش های رژیم درمانی یا جراحی های محدودکننده دستگاه گوارش استفاده کنند. ۳- افرادی که چاقی متوسط تا شدید دارند ولی یک یا دو منطقه از بدنشان عدم تناسب بیشتری دارد.

لیپولیز چیست

لیپولیز چیستدکتر فرهاد وحید*: «سرطان معده» در نتیجه رشد غیرعادی سلول‌های جداری معده و ایجاد توده‌ای بدخیم بروز می‌کند. بیش از ۹۰درصد تومورهای عامل سرطان معده آدنوکارسینوم هستند، به این معنی که تا جدار درونی معده (مخاط‌ها) پیشروی می‌کنند.

این بیماری رشد آرامی دارد و به‌ندرت ممکن است پیش از ۵۰ سالگی دیده شود. ممکن است تومور سرطانی مدت طولانی در بخشی از معده بدون تکثیر باقی بماند سپس به دیگر بخش‌های جدار معده برسد و اندام‌های نزدیک معده مانند پانکراس، کولون و طحال را درگیر یا اینکه از طریق خون یا سیستم لنفاوی به اندام‌هایی مانند ریه و کبد سرایت کند. سرطان معده دومین عامل فوت ناشی از سرطان در دنیاست که در مردان شیوع بالاتری دارد.

کشورهای ژاپن (۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر)، چین، کره، ایرلند و شیلی بالاترین آمار بیماری را دارند. این بیماری چهارمین عامل مرگ‌ومیر در اروپا بود که طی ۲۰ سال گذشته با توجه به بهبود سطح زندگی، شیوه‌های نوین نگهداری مواد غذایی (کنار گذاشتن روش‌های نمک‌سود و…) و پیشرفت‌های درمانی کاهش‌یافته است. شناخت عوامل خطر بیماری، به‌خصوص زمینه ژنتیک و ابتلا به عفونت‌های دستگاه گوارش می‌تواند به تشخیص سریع بیماری کمک کند که روند درمان را سرعت می‌بخشد. توصیه می‌شود افرادی با این شرایط حتما در صورت بروز علائم هشداردهنده به پزشک متخصص مراجعه کنند تا با انجام اندوسکوپی به‌عنوان روشی ساده، موثر و کم‌خطر از بروز احتمالی بیماری مطمئن شوند.

علل و عوامل زمینه‌ساز گرچه هنوز علت دقیق بیماری تشخیص داده نشده، اما به نظر می‌رسد بسیاری از عوامل با منشاء غذایی نقش بسزایی در این‌‌ سرطان دارد. مهم‌ترین عامل خطر در جوامع غربی، التهاب مزمن مخاط‌های معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری است که نخستین عامل زخم‌معده نیز محسوب می‌شود. البته توجه داشته باشید در بسیاری موارد این بیماری زمینه‌ساز سرطان نیست. عوامل خطر عبارتند از: • زندگی در جوامعی با شرایط اجتماعی- اقتصادی ناپایدار و کاربرد روش‌های سنتی‌ نگهداری مواد غذایی مانند نمک‌سود و دودی کردن • افزایش سن (پس از ۵۰ سالگی) • استعمال دخانیات • مصرف طولانی‌مدت گوشت‌ها و ماهی‌های نمک‌سودشده یا ‌ترشی‌های سرکه • رژیم غذایی بدون میوه‌ها و سبزیجات کافی • مصرف خیلی زیاد نیترات‌ها و نیتریت‌ها به‌عنوان ماده نگهدارنده سوسیس و کالباس • مواجهه طولانی‌مدت با بعضی‌ترکیبات شیمیایی و سمی صنعتی مانند لاستیک و سرب • چاقی • ابتلای یکی از والدین به سرطان معده • سابقه جراحی معده • بعضی بیماری‌های نادر مانند پرنیشیوز • گروه خونی A با احتمال خطر کمی بیشتر نسبت به دیگران

علایم هشدار‌دهنده سرطان معده در مراحل اولیه به‌ندرت ممکن است علامت بارز و مشخصی نشان دهد. به همین دلیل تشخیص زودهنگام بیماری مشکل خواهد بود. با این حال ایجاد تومور در معده معمولا با علائمی همراه است که از جمله عبارتند از: • احساس نفخ و احساس سنگینی معده حتی پس از خوردن کمی غذا • سوء‌هاضمه طولانی یا عود‌کننده • بی‌اشتهایی و احساس ناخوشایند نسبت به مواد غذایی • دردهای شکمی و سوزش‌های معده • کاهش وزن بی‌دلیل • حالت تهوع و استفراغ • اسهال مداوم • استفراغ خون‌آلود • مشکل در بلع غذا البته شایان ذکر است این علائم الزاما به معنی ابتلا به سرطان معده نیستند و در موارد ناراحتی‌های خفیف‌تر مانند زخم‌معده یا عفونت ناشی از باکتری نیز دیده می‌شوند. هدف از معرفی این علائم مراجعه زودهنگام به پزشک و انجام آزمایش‌های لازم است تا در صورت ابتلا، بیماری به‌موقع تشخیص داده شود. درمان اقدامات درمان سرطان معده با توجه به مرحله پیشرفت بیماری و اندازه تومور متفاوت است و شامل عمل جراحی، رادیوتراپی و شیمی‌درمانی می‌شود. روش درمان معمولا طی کنفرانس پزشکی از متخصصان گوارش، انکولوژی و جراحی انتخاب می‌شود. پلان شخصی درمان نیز برای هر بیمار با توجه به شرایط عمومی و وضعیت بیماری در نظر گرفته می‌شود. جراحی جراحی تنها روشی است که امکان جدا کردن تومور و درمان موثرتر را دارد اما در بیشتر موارد برداشتن کامل تومور به‌دلیل اندازه آن یا سرایت به دیگر اندام‌ها ممکن نیست. در این موارد درمان‌های دیگری برای کاهش پیشرفت بیماری و تسکین علائم تجویز می‌شود. در صورتی که تومور سطحی و فقط مخاط‌های جدار معده را درگیر کرده باشد، می‌توان با روش‌های اندوسکوپی در کلینیک‌های تخصصی، بافت‌های سرطانی را خارج کرد. اگر سلول‌های سرطانی بخش‌های اطراف معده مانند مری و روده باریک را درگیر کرده باشد، با توجه به وخامت و نوع بیماری ممکن است عمل جراحی باز برای جدا کردن بخشی از بافت سرطانی یا حتی برداشتن کامل معده تجویز شود.

البته در موارد سرایت بیماری به دیگر اندام‌ها مانند طحال عمل جراحی وسیع‌تر و مسلما مشکل‌تر خواهد بود. پس از عمل جراحی کلی یا بخشی از معده، بیمار می‌تواند تغذیه معمول را داشته باشد، اما به‌دلیل محدودیت توانایی معده یا نبود آن لازم است تحت‌نظر پزشک برخی توصیه‌ها را رعایت کند. به‌عنوان مثال غذای این بیماران نباید سنگین و پرحجم باشد و در چند وعده سبک‌تر میل شود. همچنین بعضی مکمل‌های غذایی مانند ویتامین B12 برای این افراد ضروری خواهد بود. شیمی‌درمانی معمولا شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در این بیماری تجویز می‌شود. در مورد سرطان موضعی معده، امکان دارد پزشک پیش از عمل جراحی برای کاهش اندازه تومور و برداشتن بهتر تومور شیمی‌درمانی تجویز کند. البته شیمی‌درمانی پس از عمل، ۶ تا ۸ هفته بعد نیز برای کاهش خطر عود بیماری انجام می‌شود. در صورت دست‌اندازی یا عدم امکان جراحی، شیمی‌درمانی روش اصلی است که هدف از انجام آن کاهش پیشرفت بیماری، تسکین علائم و بهبود کیفیت زندگی بیمار خواهد بود. شیمی‌درمانی ممکن است به روش خوراکی یا داخل‌وریدی تجویز شود. داروهای خوراکی به سلول‌های سرطانی حمله می‌کنند اما به بعضی سلول‌های سالم نیز آسیب می‌زنند. برای اینکه بدن فرصت جبران قوای تحلیل‌رفته را داشته باشد، شیمی‌درمانی به‌صورت دوره‌ای تجویز می‌شود. این روش درمانی با عوارض متعددی همراه است که حالت تهوع، استفراغ، خستگی، کاهش اشتها، ریزش موها و خطر فزاینده ابتلا به عفونت مهم‌ترین آنهاست. رادیوتراپی یا پرتودرمانی پرتودرمانی در موارد محدودی برای سرطان معده انجام‌پذیر است که هدف از آن نابودی سلول‌های سرطانی با حداقل آسیب به بافت‌های سالم است. گاهی اوقات پیش از عمل جراحی اما معمولا پس از آن، به‌صورت منفرد یا همراه با شیمی‌درمانی انجام می‌شود. پرتودرمانی می‌تواند به تسکین درد ناشی از پیشرفت سرطان در موارد بدخیم کمک کند. این روش درمانی مبتنی بر انتقال پرتوهای یونیزه‌کننده به محل مشخصی از بدن است تا سلول‌های سرطانی را نابود کند. این پرتوها نیز مانند دیگر پرتوهای با انرژی بالا به سلول‌های سالم آسیب می‌زند و عوارض کم و بیش جدی با توجه به وضعیت بیمار دارد. پس از انجام پرتودرمانی ممکن است بیمار احساس خستگی کند یا دچار قرمزی و حساسیت در قسمت تحت تابش شود. پرتودرمانی برای سرطان معده ممکن است با اسهال، سوء‌هاضمه و تهوع همراه باشد. عوارض جانبی پرتودرمانی پس از اتمام دوره درمان و با بازسازی سلول‌های سالم رفع می‌شوند. نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان تغذیه نقش محافظ در برابر خطر سرطان معده دارد و با رعایت چند نکته ساده می‌توان از بروز این بیماری پیشگیری کرد: • تغذیه سرشار از فیبر • غلات سبوس‌دار • برنامه غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات • ویتامین C • دریافت کافی کاروتنوئیدها (ویتامین A) • دریافت سلنیوم سرطان معده در ایران شایع‌ترین سرطان در ایران بین مردان سرطان معده و بین زنان سرطان پستان است اما مهم‌ترین عامل مرگ بر اثر سرطان چه بین زنان و چه بین مردان را سرطان دستگاه گوارش (مری، معده، روده، مقعد) می‌دانند. سرطان دستگاه گوارش، به‌ویژه سرطان معده در شرق آسیا شیوع بسیاری دارد و شمال ایران در واقع روی کمربند سرطان معده است. سرطان‌های دستگاه گوارش در مناطق شمالی ایران بسیار شایع است. اردبیل بالاترین میزان سرطان معده را در کشور دارد و حتی در بعضی تحقیقات اعلام شده اردبیل بالاترین میزان سرطان معده را در دنیا به خود اختصاص داده است. در طرف مقابل، استان‌های جنوبی از جمله کرمان و سیستان و بلوچستان پایین‌ترین آمار را در سرطان‌های دستگاه گوارش دارند.

بالاترین میزان مرگ بر اثر سرطان‌های دستگاه گوارش در استان کردستان است.هلیکوباکتر پیلوری که گفته می‌شود نیمی از مردم دنیا به این باکتری آلوده هستند و عامل ایجاد زخم‌معده و دوازدهه است، مهم‌ترین عامل خطرساز در سرطان معده محسوب می‌شود.

با این حال باید تاکید کرد بسیاری از کسانی که هلیکوباکتر دارند دچار سرطان معده نمی‌‌شوند. در تحقیقاتی که در ایران انجام شده شیوع هلیکوباکتر در استان‌های شمالی بیشتر از استان‌های جنوبی مثل کرمان و سیستان و بلوچستان است، حتی شیوع هلیکوباکتر در اردبیل را تا ۹۰ درصد تخمین زده‌اند. به این‌ترتیب غربالگری برای هلیکوباکتر می‌تواند نقش بسیار مهمی در مبارزه با این عفونت داشته باشد که به‌طور معمول با ۲ هفته درمان با آنتی‌بیوتیک از بین می‌رود. مهم‌ترین عادات غذایی زمینه‌ساز سرطان معده در ایران چای داغ: چای رایج‌ترین نوشیدنی ایرانیان است که آن را «لب‌سوز» می‌پسندند. نوشیدن چاغ داغ که باعث آسیب حرارتی به مری و معده می‌شود، یکی از عواملی است که ایرانیان را مستعد این بیماری می‌کند. شور و ‌ترشی: ایرانیان به‌ ترشی (سبزیجاتی که در سرکه پرورانده شده) و شور (سبزیجاتی که در آب‌نمک پرورانده شده) علاقه زیادی دارند، در صورتی که مصرف زیاد این خوردنی‌ها به‌عنوان عوامل خطرساز سرطان معده مطرح می‌شود. به‌طور کلی، نمک زیاد یکی از عوامل مستعد‌کننده سرطان دستگاه گوارش است. نیترات و نیتریت: نیتریت و نیتریت که بحث وجود آنها در آب آشامیدنی مطرح است از عوامل مستعد‌کننده سرطان دستگاه گوارش است. هرچند گفته می‌شود نیتریت و نیترات در آب آشامیدنی مردم زیر حد مجاز است، اما اگر میزان آن بالا باشد می‌تواند جزو عوامل خطرساز قرار گیرد. گوشت: خوردن گوشت زیاد به‌عنوان یکی از عوامل ایجاد سرطان، به‌ویژه در روده مطرح است. از طرف دیگر، خوردن میوه و سبزی تازه یکی از راه‌های جلوگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش است. برخی تحقیقات نشان داده‌اند سیر، اثر پیشگیرانه در سرطان‌های دستگاه گوارش دارد، هرچند شواهد در این زمینه قوی نیست. سرخ‌کردن: هرچند تحقیقات دقیقی درباره رایج‌‌ترین شیوه پخت غذا در ایران وجود ندارد، اما به سادگی می‌توان گفت بسیاری از غذاهای ایرانیان با سرخ‌کردن تهیه می‌شوند. پرهیز از سرخ‌کردن و روی آوردن به روش‌های سالم‌تر مثل آبپز کردن و گریل کردن در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ها نقش دارد. البته دلایل دیگری مثل آب و هوا، مصرف‌ تریاک، استفاده از یخچال برای نگهداری غذا و عوامل اقتصادی و اجتماعی هم برای شیوع زیاد سرطان‌های دستگاه گوارش در نیمه شمالی ایران مطرح شده‌اند. طب سنتی به تومورها شبیخون می‌زند طبق مطالعات انجام گرفته، استفاده از رژیم غذایی نادرست سبب افزایش شاخص‌های التهابی می‌شود که این شاخص‌ها نقش موثری در بروز سرطان ایفا می‌کنند. موادی مانند زعفران، زردچوبه، سیر و پیاز خاصیت ضدالتهابی دارند. مصرف مداوم این مواد موجب کاهش التهاب در بدن افراد می‌شود و از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. مصرف بیش از حد روغن‌های صنعتی حاوی اسیدهای چرب ترانس و اشباع، گوشت قرمز و لبنیات پرچرب منجر به افزایش التهاب می‌شود که احتمال ابتلا به سرطان را در بدن افراد افزایش می‌دهد. فرهاد وحید درباره انواع التهاب تصریح کرد: «التهاب به ۲ گروه سیستماتیک و مزمن تقسیم می‌شود که قرمزی ناحیه‌ای از پوست نشان‌دهنده التهاب سیستماتیک است، در حالی که التهاب مزمن درون بدن وجود دارد.» افراد می‌توانند با صرف هزینه اندک و استفاده از شاخص التهابی رژیم غذایی (DII) از میزان سالم یا ناسالم بودن رژیم خود آگاهی پیدا کنند. شاخص التهابی رژیم غذایی به‌عنوان معیاری برای پیش‌بینی بیماری‌هایی مانند سرطان و فشارخون که التهاب مزمن در پیدایش آنها دخالت دارد، به کارگرفته می‌شود. اگرچه قرارگرفتن در معرض بعضی از آلودگی‌ها، اجتناب‌ناپذیر است و نمی‌توان آن را به‌طور کامل از زندگی حذف کرد، اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با به‌کارگیری آن، از انباشت سموم در بدن جلوگیری کرد. به‌عنوان مثال می‌توانید آدامس نخورید، اگر قرار است غذایی از بیرون منزل تهیه کنید ظرف مناسبی تهیه کنید تا مجبور نباشید غذا را برای چند ساعت در ظروف یکبار مصرف نگهداری کنید، می‌توانید خودروی خود را برای مسیرهای کوتاه از پارکینگ خارج نکنید. اگر گوشت تهیه کرده‌اید آن را همراه چند شاخه رزماری، آویشن و تخم گشنیز بپزید تا اطمینان حاصل کنید که سموم گوشت تا حدی گرفته شده و بعد از پختن، سبزی را از ظرف بیرون بیاورید. علاوه بر رعایت این موارد، یکی از کارهای کمک‌کننده استفاده از دمنوش‌های سم‌زداست تا سمومی که در طول روز در بدن جمع شده، دفع شود. مصرف دمنوش، اجازه تجمع سموم را در بدن نمی‌‌دهد. به‌عنوان مثال اگر شما دارویی مانند پنی‌سیلین یا آموکسی‌سیلین مصرف کرده یا ماده غذایی‌ای خورده‌اید که باعث انباشت سموم در بدن می‌شود، با مصرف دمنوش می‌توانید این سموم را از بدن دفع کنید. چای سبز: از بوته‌ای به نام «کامیلیا سینسیس» به‌دست می‌آید و همان بوته‌ای است که چای سیاه، سبز و سفید از آن به‌دست می‌آید. رنگ، طعم و مزه آن به میزان رشد برگ‌ها، زمان برداشت و طرز عمل‌آوری آن ارتباط دارد. چای سبز با سرطان پستان، معده و پوست مقابله می‌کند. سیر: این گیاه با بروز سرطان گوارشی مقابله می‌کند. مصرف سیر در حفظ سلامت قلب و عروق نیز نقش دارد. عصاره دانه انگور: نتایج آزمایش‌های بالینی نشان می‌دهد عصاره دانه انگور با سرطان پستان، معده، روده بزرگ، پروستات و ریه مقابله می‌کند و بی‌ضرر است. ادویه‌ها: بیشتر ادویه‌هایی که برای پخت غذاها به کار می‌رود برای حفظ سلامت مفید است.

این ادویه‌ها خاصیت ضدسرطانی نیز دارند؛ از جمله زردچوبه، زنجبیل و رزماری. تقریبا همه میوه و سبزی‌های تازه خاصیت ضدسرطانی دارند. میوه و سبزیجات از جمله سیب، کلم بروکلی، کلم برگ و… به‌دلیل دارا بودن فیبر با سرطان لوله گوارشی مقابله می‌کنند. جوانه‌ها و آب سبزیجات از جمله علف گندم نیز به‌دلیل داشتن آنتی‌اکسیدان، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی با سرطان مقابله می‌کنند و مانع از بروز آن می‌شوند. افراد باید از مصرف غذاهای پرچرب و حاوی مقادیر زیادی نمک پرهیز کنند و با پیروی از الگوی تغذیه‌ای درست، میوه و سبزیجات را جزو برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.*متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی

علایم و درمان سرطان معده

علایم و درمان سرطان معدهفردی را در نظر بگیرید که دچار اختلال اضطرابی است و آلپرازولام برای او تجویز می‌شود، در صورت مصرف نادرست آلپرازولام یا مصرف آن بعد از یک مدت طولانی با توجه به اینکه به این دارو وابسته شده. برای کاهش عوارض باید به چه نکاتی توجه کند؟

در این مطلب درباره‌ی افرادی که برای مدت طولانی داروهایی از دسته بنزودیازپین‌ها مثل زاناکس(آلپرازولام) مصرف می‌کنند و به این دارو وابسته می‌شوند، می‌خوانیم.

در ادامه دکتر زهرا کلاهدوز، داروساز در این باره که چرا قطع بعضی داروها نیاز به برنامه زمانبندی تدریجی دارد؟ می گوید: زمانی‌که افراد مصرف کننده آلپرازولام، تلاش می‌کنند که این دارو را قطع کنند، ممکن است علائمی از جمله روان پریشی (سایکوز)، اضطراب و حتی حملات صرع را تجربه کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که وابسته به زاناکس (آلپرازولام) هستند حتماً با یک پزشک معتمد جهت کاهش دوز تدریجی دارو، طی یک برنامه مطمئن مشورت کنند.

چه مدت زمان نیاز است که این دارو را قطع کنیم؟دکتر کلاهدوز در پاسخ به این پرسش می گوید: نحوه صحیح کاهش دوز و طول دوره پروسه کاهش دوز، کاملاً وابسته به این است که فرد چه مدت و چه مقدار زاناکس مصرف کرده و زاناکس چه عوارضی برای او در پی داشته است. اهمیت کاهش دوز دارو زیر نظر پزشک:وقتی که فردی یک بنزودیازپین نسخه ای (داروی ضد اضطراب از دسته بنزودیازپین‌ها از جمله آلپرازولام را که پزشک برای او تجویز کرده) مصرف می‌کند، عملکرد بدن و ذهن هر دو به آن ماده وابسته می‌شوند و از آن ماده دارویی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. به طوری که بدون آن دارو فرد ممکن است علائم ناخوشایند ترک را تجربه کند.

وی با اشاره به این موارد می گوید: علائم ترک (Withdrawal Symptoms) آلپرازولام عبارتند از حملات صرع، تشنج و فشار خون بالا. اگر این علائم به طور کامل درمان نشود، می‌تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. این علائم می تواند تا حدی شدید باشد که افراد را دچار پارانوئیا (بیماری ذهنی که فرد به طور غیرمنطقی باور دارد که شخص مهمی است، این گونه افراد نمی‌توانند به سایر افراد اعتماد کنند و تصور دارند که دیگران از آنها متنفرند و تلاش می‌کنند به آنها آسیب برسانند)، افسردگی و خشم غیرعادی کند.پیشگیری از افسردگی

تهدیدهایی که حین ترک یکباره این دسته داروها مطرح است، عبارتند از:

    بی خوابی     حملات اضطرابی     خلق و خوی مضطرب     کابوس شبانه     فلش بک (بازگشت به خاطرات گذشته و حس بدی که ناشی از آنها برای فرد ایجاد شده است)     عدم پذیرش واقعیت

چه عواملی موجب عدم توانایی قطع دوره مصرف داروی آلپرازولام می شود؟ این داروساز در پاسخ به این پرسش می گوید: عواملی فرد را وادار می کند، دوباره به مصرف دارو ادامه دهد، این عوامل عبارتند از:۱- عدم گذراندن دوره کامل ترک دارو

۲-برقراری ارتباط با سایر افرادی که سوء مصرف مواد را دارند به محض اتمام درمان: آن دسته از افرادی که از شبکه حمایتی برخوردار نیستند، به محض اینکه به زندگی بدون دارو بازگشتند و به اصطلاح پاک شدند، بسیار در معرض آسیب هستند که به دوره سوء مصرف برگردند.

۳- عدم یافتن درمان مناسب هم ممکن است احتمال شکست را بالا ببرد و فرد به دوره سوءمصرف خود بازگردد.

به همین دلیل کاهش دوز دارو زیر نظر پزشک همیشه ضروری است. این مسئله زمانی که در ترک بنزودیازپین‌ها به علائم ترک برخورد می‌کنیم اهمیت دوچندانی دارد. مدیریت و کنترل این علائم آن هم در شرایطی که قطع دارو یکباره یا خیلی سریع انجام شده باشد بسیار اهمیت دارد.

چرا که ممکن است فرد مصرف کننده دوباره به استفاده از همان داروها روی آورد. طبق گزارش NIDA، حدود ۶۰-۴۰ درصد افرادی که با مصرف این مواد دست و پنجه نرم می‌کنند، طی یکسال اول بعد از درمان دوباره به دوره‌ی سوء مصرف خود باز می‌گردند.

عواقب قطع خودسرانه داروی آلپرازولام چیست؟دکتر کلاهدوز می گوید: متاسفانه بعضی افراد روش پزشکی ترک ماده را انتخاب نمی‌کنند، این افراد خودسرانه دوز داروی مصرفی را کاهش می‌دهند و در نهایت این پروسه ترک را نیمه کاره رها می‌کنند.افرادی که بیشترین اختلالات و عوارضی را تجربه می‌کنند، غالباً با اختلالات سلامتی ذهنی‌ای درگیر می‌شوند که از ابتدا زاناکس(آلپرازولام) برای درمان آن تجویز شده است. برای مثال فردی را در نظر بگیرید که دچار اختلال اضطرابی است، و آلپرازولام برای کنترل و درمان این اختلال برای او تجویز می‌شود، در صورت مصرف نادرست آلپرازولام یا مصرف آن بعد از یک مدت طولانی به دارو وابسته می‌شود.

حال در این شرایط اگر به صورت یکباره یا خیلی سریع دارو را قطع کند، نه تنها علائم ناخوشایند ترک دارو برای او ایجاد می‌شود، بلکه علائم اختلال اضطرابی هم شدیدتر و بیشتر از گذشته به سراغ او می‌آید.کاهش دوز تدریجی دارو به صورت کنترل شده، زیر نظر یک پزشک متخصص یا کادرمانی، بهترین راه برای اجتناب از عواقب منفی ناشی از ترک دارو از جمله روان پریشی (سایکوز) و تشنج است. کاهش دوز به این روش به تیم درمانی این اطمینان را می دهد که بیمار ایمن و تحت کنترل باقی می‌ماند.چه نکاتی برای تحمل بهتر دوره ترک دارو باید رعایت شود؟

– اینکه فرد از نظر مایعات تامین باشد بسیار اهمیت دارد. کم آبی (دهیدراتاسیون) به طور جدی علائم ترک را بدتر می‌کند.

– از مصرف محرک هایی مثل کافئین باید اجتناب شود، چرا که موجب تشدید علائم ترک می شود.

– از مصرف الکل هم باید شدیداً اجتناب شود.

– به علت احتمال بروز تهوع در افرادی که در حال گذراندن دوره ترک هستند، مصرف غذاهای کم ادویه یا بی‌ادویه توصیه می‌شود.

– غذاهای با پروتئین بالا می‌تواند باعث افزایش قدرت بیمار شود و انرژی کافی برای او تامین کند.

اولین قدم برای کاهش دوز دارو این است که تصمیم گرفته شود با چه دوزی درمان شروع شود. این امر نیاز به نظارت مستقیم پزشک در تیم درمانگر دارد که مقدار مصرف و طول دوره مصرف دارو را برای بیمار در نظر بگیرد.

نکات مهم:– هیچ محلول خوراکی برای علائم ترک ناشی از بنزودیازپین ها وجود ندارد.– داروها و نوشیدنی های خوراکی که ادعا می‌شود برای ترک و سم‌زدایی موثر هستند، طبق مطالعات علمی اثر به اثبات رسیده ای ندارند و نباید همراه با سایر داروهایی که برای سم زدایی استفاده می‌شوند، مصرف شود. مصرف توأم این داروها با هم به دو دلیل توصیه نمی‌شود، یکی اینکه از نظر علمی، اطلاعات محدود درباره آنها وجود دارد و دیگر اینکه احتمال تداخلات خطرناکی برای آنها متصور است.

– در یک مطالعه توسط خبرگزاری Syracuse Local News گزارش شده است: ۷۹ درصد لیبل مکمل‌ها همه یا بعضی از موارد ادعا شده از مواد را در فرآورده نداشتند!

به طور عمومی حداقل ۸ هفته برای “دوره کاهش دوز تدریجی و قطع داروی زاناکس” زمان لازم است.

دکتر کلاهدوز ادامه می دهد: پزشکان با تقسیم کردن دوره ترک داره به چهار قسمت، برای هر قسمت آن ۲۵% کاهش دوز دارو را در نظر می‌گیرند. برای مثال اگر بیمار روزی ۶ میلی‌گرم آلپرازولام مصرف می‌کند، طی دو هفته دوز دارو را به ۵/۴ میلی‌گرم مصرف می‌رسانند، سپس به ۳ میلی‌گرم برای دو هفته بعد و به همین ترتیب این روال را برای ۸ هفته ادامه می‌دهند (هر دو هفته ۲۵ درصد مقدار دارو کاهش می‌یابد یعنی ۵/۱ میلی‌گرم از ۶ میلی‌گرم) تا دارو قطع شود.

مراقبت حمایتی در دوره ترک دارو:

    دوره سم زدایی برای قطع آلپرازولام ضروری است.     از سایر اقدامات درمانی برای حمایت از دوره سم زدایی، اقداماتی از جمله درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavioral Therapy (CBT)) و مصاحبه انگیزشی (Motivational Interviewing) است.     افرادی که از نظر ذهنی در سلامت هستند و سوءمصرف مواد دارند، با تکنیک‌های مصاحبه انگیزشی با درمان همراه شدند. و این روش برای ۶۲ درصد آنها موثر واقع شد.     گاهی از داروهای کمکی از جمله استامینوفن و ایبوبروفن با تجویز دوزهای درمانی برای راحت‌تر تحمل شدن دوره سم زدایی استفاده می‌شود و احساس ناخوشایندی که ناشی از علائم ترک ایجاد می‌شود، تعدیل می‌یابد.     طبق گزارش موسسه ملی بیماری‌های روانی (National Institute of Mental Illness)، ۵۳ درصد سوء مصرف کنندگان داروهای بنزودیازپینی داروی خود را به سایر بنزودیازپین‌ها تغییر می‌دهند، این امر هم باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

سخن آخر: با مراقبت دقیق، افراد می‌توانند به طور مطمئن و موثر دوز داروی زاناکس (آلپرازولام) را کاهش دهند. طبق این روش و متعاقب آن با درمان حمایتی و پایش‌هایی که بعد از درمان صورت می‌گیرد، افراد به زندگی سالم و متوازن خود باز می‌گردند.نکته مهم: حتماً از یک پزشک یا متخصص درمان برای ترک داروهای بنزودیازپینی و داروهای مشابه آنها مثل زاناکس مشورت بگیرید. از قطع داروی زاناکس(آلپرازولام) بدون مشورت با پزشک متخصص بپرهیزید. دوره‌ی سم زدایی برای همه‌ی ضد اضطراب بنزودیازپینی که طولانی مدت مصرف می‌شوند ضروریست و باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

توجه: زاناکس نام تجاری داروی آلپرازولام است. این توضیحات درباره داروی آلپرازولام با هر نام تجاری که تولید می شود صدق می کند.

کاهش عوارض قطع داروی آلپرازولام

کاهش عوارض قطع داروی آلپرازولامبدن ما یک دریاچه کوچک متحرک است. می‌گویید مگر می‌شود؟ زیر این بدن از حدود ۶۵ درصد آب تشکیل شده است، یعنی بیش از نیمی از بدن آب است و برای همین می‌گوییم دریاچه است. دریاچه‌ای که نباید خشک شود، چون تبدیل به بیابان خواهد شد. دهیدراته شدن بدن همان بیابانی شدن بدن است، یعنی کم آبی بدن که به سلامتی آسیب جدی می‌زند. این مشکل ممکن است در هر فصلی از سال بروز کند، اما با فرا رسیدن روزهای گرم سال امکان آن بیشتر است. به خاطر اینکه در فصل گرما نیاز بدن به آب دو برابر می‌شود و باید طبق نیاز آن عمل کرد. در غیر این صورت بدن نشانه‌هایی بروز می‌دهد که خبر از کم آبی آن دارد. با ما باشید تا با ۱۵ نشانه کم آبی بدن بیشتر آشنا شوید.

پوستتان خشک می‌شود

پوست خشک می‌تواند زمینه ژنتیکی داشته باشد، اما با این حال میزان آبی که مصرف می‌کنید نیز در سلامت پوست نقش دارد. همه ما تلاش می‌کنیم با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، مضرات اشعه‌های خورشید را به حداقل برسانیم. اما فراموش نکنید که استفاده از این کرم‌ها پوست را از خشک شدن محافظت نمی‌کند. برای مرطوب بودن پوست لازم است که روزانه به میزان کافی آب بنوشید و کرم مرطوب‌کننده بزنید. با یک تست ساده می‌توانید تشخیص دهید که پوستتان دهیدراته و خشک شده است. برای این کار پشت دستتان را نیشگون بگیرید و چند ثانیه صبر کنید. سپس پوست را رها کنید. اگر پوست چین خورده به سرعت به وضعیت اول برگردد، مشکلی ندارید. اما اگر پوست با فاصله زمانی بیش از پنج ثانیه صاف شود نشان می‌دهد که داخل بدنتان بیابانی شده است، یعنی اینکه پوست و بدنتان دچار کم آبی شده است.

دهانتان خشک می‌شود

اگر همیشه تشنه تان است، احتمالا از مشکل «دهان خشک» رنج می‌برید. این بیماری زمانی بروز می‌کند که دهان به میزان کافی بزاق تولید نمی‌کند. مشکل دهان خشک علامتی است که نشان می‌دهد بدنتان با کمبود آب مواجه شده است. به عقیده متخصصان برای پیشگیری از این قبیل مشکلات لازم است که روزانه حدود دو لیتر معادل شش تا هشت لیوان آب بنوشید. در نتیجه بهتر است همیشه یک بطری آب دم دستتان باشد تا جرعه جرعه از آن بنوشید.

نفستان بد بو می‌شود

بوی بد دهان عوامل متعددی دارد. از پوسیدگی دندان‌ها و جرم و عفونت لثه گرفته تا مشکلات گوارشی و عفونت سینوس‌ها باعث بد‌بو شدن دهان می‌شود. علاوه بر این عوامل کمبود بزاق نیز باعث بروز این مشکل می‌شود. به این ترتیب که با ترشح نشدن بزاق کافی، تولید باکتری‌ها در دهان بیشتر شده و عاملی برای بوی بدن دهان می‌شود. همان‌طور که گفتیم کمبود آب دهان باعث ترشح کم بزاق می‌شود.

چشم هایتان خشک می‌شود

چشم‌ها از اعضای حساس و آسیب پذیر بدن هستند و هر تغییر مهمی مانند دهیدراته شدن بدن تاثیر مستقیمی روی آنها دارد. اگر به اندازه کافی مایعات مصرف نکنید و بدنتان مرطوب نباشد، چشم‌ها نیز به میزان کافی اشک تولید نمی‌کنند. در نتیجه اگر چشم هایتان می‌سوزد یا هر نوع احساس ناراحتی در چشم می‌کنید، بهتر است مصرف آب را بیشتر کنید، چون احتمال اینکه بدنتان دچار بی‌آبی شده باشد، زیاد است.

عرق نمی‌کنید

بدون شک اگر به میزان کافی آب در بدنتان نباشد، عرقتان در نمی‌آید. اگر متوجه شده‌اید که عرق نمی‌کنید، کمی هوشیار باشید. چون عدم تعریق خبر خوبی نیست و نشان می‌دهد بدنتان بیابانی شده است.

سرتان درد می‌گیرد

تابستان که می‌شود خیلی از افراد از سردرد شکایت می‌کنند و نور آفتاب را مقصر می‌دانند. اما این باور اشتباه است. مغز ما توسط یک پوشش مایع محافظت می‌شود. زمانی که میزان آب بدن کم شده باشد، این پوشش چروک شده و باعث ایجاد سردرد می‌شود.

سرتان گیج می‌رود

زمانی که مایعات بدن کم می‌شوند و فشار خون پایین می‌آید، سر به دوران می‌افتد. در صورت کم آبی‌های شدید احتمال اینکه تعادلتان به هم بخورد و دچار منگی شوید، افزایش می‌یابد.

دچار ضعف بدن می‌شوید

گفتیم که بدن ما از ۶۰ تا ۶۵ درصد آب تشکیل شده است. اگر به میزان کافی این آب را تامین نکنید، میزان مایعات بدن کاهش پیدا خواهد کرد. این کاهش مایعات نیز عملکرد ارگان‌های بدن را با اختلال مواجه می‌کند. در نتیجه احساس ضعف تمام وجودتان را فرا می‌گیرد.

کمتر دستشویی می‌روید

این یک قانون کلی است که اگر به میزان کافی آب ننوشید، ادرار کافی نیز دفع نخواهید کرد. توجه داشته باشید که کاهش ادرار یا تیره شدن رنگ آن، علامت دهیدراته شدن بدن است. بهتر است مصرف آب را افزایش دهید. در غیر این صورت به کلیه هایتان نیز آسیب می‌رسد.

میل زیاد به مصرف قند

اگر به‌طور ناگهانی به سمت خوردن شکلات و شیرینی کشیده می‌شوید، احتمال دارد بدنتان کم آب شده باشد. زمانی که بدن با کمبود آب مواجه می‌شود، کبد نمی‌تواند از ذخیره انرژی خود به میزان کافی گیلکوژن آزاد کنند. در نتیجه مغز علائمی نشان می‌دهد تا بر شرایط مسلط شود. زمانی که دچار چنین وضعیتی می‌شوید بهتر است میان وعده‌های سرشار از آب را در برنامه روزانه تان بگنجانید.

تب می‌کنید

کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما زمانی که بدن با کمبود آب شدید مواجه باشد، احتمال تب و لرز بالا می‌رود. هر نوع تب را جدی بگیرید و نسبت به رفع آن اقدام کنید.

یبوست می‌گیرید

آب برای گوارش خوب لازم و ضروری است. اگر به میزان کافی آب ننوشید، روده هایتان نرمی و انعطاف‌پذیری خود را از دست می‌دهند. روده‌های خشک و سفت نیز آب مواد غذایی را جذب می‌کنند، و مدفوعی سفت و خشک تولید می‌کنند که به سختی دفع می‌شود.

ضربان قلبتان تند می‌شود

اگر ضربان قلبتان نامنظم شده است، بیشتر مراقب باشید. کاهش الکترولیت‌های مربوط به کم آبی بدن، قدرت قلب را برای پمپاژ خون کاهش می‌دهد. در نتیجه دچار ضربان نامنظم و تپش قلب می‌شوید.

 

نشانه های کم آبی بدن

نشانه های کم آبی بدندکتر کوروش صمدپور متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفت و گو با جام جم آنلاین بیان کرد: همان طور که در آموزه های دینی ما بسیار بر استفاده از شیر مادر تاکید شده است می توان به صراحت گفت هیچ چیزی نمی تواند جایگزین شیر مادر بخصوص در ۶ ماه اول نوزادی شود. به عبارتی دیگر سازمان بهداشت جهانی و تمام مراکز معتبر علمی دانشگاهی به چند دلیل تاکید بر تغذیه با شیر مادر دارند.

وی توضیح داد: اول، شیر مادر کامل ترین ماده غذایی است، البته ممکن است شیر خشک برخی از پروتئین ها و انرژی های بدن را تامین کند اما حاوی «ایمنوگلوبولین» یا ماده ای که نوزاد را در برابر تمام بیماری ها محافظت می کند، نیست. دوم اینکه، نوزادانی که شیر مادر استفاده می کنند بسیار کمتر دچار بیماری های تنفسی، اسهال و استفراغ می شوند و در آخر، کودکانی که شیر مادر مصرف می کنند در آینده کمتر دچار بیماری هایی چون چاقی و دیابت می شوند.

این کارشناس در ادامه افزود: مصرف شیر مادر توسط نوزاد برای خود مادر نیز بسیار مناسب است چرا که این دسته از مادر بسیار کمتر دچار سرطان سینه شده و همچنین باعث می شود از بارداری های ناخواسته به طور طبیعی جلوگیری کند تا کودک به سن مناسب برسد و به طور کلی کامل ترین و مغذی ترین ماده غذایی برای نوزادان محسوب می شود.( از ۶ ماهگی تا ۱ سالگی اول شیر مادر بعد غذای کمکی، از ۱ سالگی تا ۲ سالگی اول غذای کمکی بعد شیر مادر).

به گفته صمدپور، شیر خشک علاوه بر هزینه اقتصادی بالایی که برای خانواده ها دارد علاوه بر آن نمی تواند نیازهای کامل تغذیه کودکان را تامین کند. در خصوص مادران شاغل و شیرده لازم به ذکر است گفته شود، در همه جای دنیا حمایت های خاصی از مادران شیرده می شود یعنی بخشی از آن به دولت بستگی دارد که البته مصوبه هایی در مجلس مطرح کرده اند و امیدواریم مرخصی بیشتر را برای مادرانی دارای نوزاد هستند اختصاص دهند، تا فرصت مناسبی به مادران شاغل داده شود تا در یکسال ابتدایی کودکشان در کنار او باشند. مادران شاغل می توانند شیر خود را بدوشند و حتما آن را در یخچال نگهداری کنند و در زمان نیاز، اگر به کودک دسترسی ندارند اطرافیان شیر را به کودک بدهند.

این متخصص متذکر شد: مادرانی که در کنار شیر خود، شیر خشک به کودک می دهند باید بدانند مکیدن شیشه شیر توسط نوزاد بسیار آسان تر است، لذا کودک دیگر به سختی سینه مادر را برای خوردن شیر گرفته و تمایلش برای خوردن شیر مادر بسیار کاهش پیدا می کند.

وی یکی از مهم ترین اقدامات برای افزایش شیر مادر را مکیدن مکرر نوزاد دانست و گفت: مادران حتما تنوع در رژیم غذایی شان را لحاظ کنند و از همه گروه های غذایی بخصوص غلات سبوس دار، میوه ها و سبزی ها، پروتئین ها و لبنیات استفاده کنند. مادران آب به میزان زیاد بنوشند و حتما استرس ها و تنش هایشان را کنترل کنند. خیلی از مادران ایرانی دچار کمبود ویتامین D هستند که در کنار یک رژیم غذایی مناسب مکمل های ویتامین دی را برایشان توصیه می کنیم. مادران شیرده باید روزی ۴ واحد لبنیات کم چرب مصرف کنند.

صمدپور خاطرنشان کرد: خانم های در دوران شیردهی برای بازگشت اندام و وزن مناسب خود به زمان قبل بارداری بسیار به مطب های رژیم درمانی مراجعه می کنند، مادران می توانند به راحتی کاهش وزن داشته باشند چرا که زمان شیردهی را زمان طلایی گویند یعنی مادری بخواهد وزن خود را کاهش دهد می تواند، اما باید از چند شرط اساسی پیروی کند. مادران دقت داشته باشند بیش از ۲ کیلو در ماه وزن کم نکنند و به هیچ عنوان نیز از داروهای لاغری استفاده نکنند و کافیست مقدار قند، شکر و چربی مصرفی خود را کنترل کند. این باور اشتباه بسیار وجود دارد که مادران شیرده باید بسیار غذا بخورد! خیر، اینگونه نیست و این کار تنها باعث اضافه وزنشان می شود. زیاد خوردن مضر است، صحیح غذا خوردن است که بسیار مهم و حیاتی تلقی می شود.

دکتر بهروز مقدادی متخصص نوزادان، کودکان نیز در خصوص اهمیت تغذیه با شیر مادر به جام جم آنلاین گفت: شیردهی با شیر مادر، نوزاد را در آینده در برابر برخی ار بیماری ها بیمه می کند. به عبارتی احتمال بروز بعضی بیماری ها را در نوزاد پایین می‌ آورد، برای مثل: عفونتهای کلیه و مجاری ادرار، اسهال، عفونت های گوارشی، ذات الریه، آسم، آلرژی، عفونت گوش میانی ، پوسیدگی دندان در آینده، پیشگیری از چاقی. همچنین به رشد و تکامل عضلات فک و صورت و عضلات زبان نوزاد نیز کمک می کند.

وی افزود: مادرانی که شیر خود را به فرزندانشان می دهند، احتمال ابتلا به سرطان سینه و تخمدان درشان بسیار پایین خواهد بود. همچنین کاهش وزن سریعتری دارند و رحم شان زودتر جمع می شود. علاوه بر آن نیز از نظر اقتصادی بسیار به صرفه تر و قابل دسترس تر است. بسیاری از اثرات شیر مادر بستگی به میزان مصرف آن دارد یعنی هر چه بیشتر و طولانی تر مصرف شود منافعش بیشتر می شود و نهایتا چون عدم استفاده از شیر مادر احتمال بیماری ها را افزایش می دهد لذا هزینه های بیشتری جهت درمان به خانواده و سیستم بهداشتی درمانی تحمیل خواهد شد.

عضو انجمن کودکان ایران متذکر شد: در مواردی مثل زلزله، طوفان، سیل و جنگ که موجب بروز انواع بیماری ها، قطع آب و کمبود یا عدم وجود مواد غذایی می شود، شیر مادر بهترین و کامل ترین ماده غذایی برای نوزاد است، زیرا هم غذایی کامل بوده و هم به خاطر افزایش سیستم ایمنی نوزاد از بروز بیماری ها جلوگیری می کند. در ضمن گاهی شیر دهی در شرایط استرس زا به مادر آرامش می دهد.

این متخصص کودکان در رابطه با خصوصیات شیر مادر به جام جم آنلاین گفت: آغوز، از ماه هفتم حاملگی در پستان ها تولید و تا روزهای اول بعد زایمان ادامه دارد. یک مایع غلیظ و چسبنده است که مثل یک پوشش جدار روده شیر خوار را می پوشاند و از آن محافظت می کند و آب یا هر ماده ای غیر از شیر قسمت هایی از این جدار محافظ از بین می رود و اجازه نفوذ عامل عفونی را فراهم می کند. آغوز اولین واکسیناسیون شیرخوار در برابر عوامل میکروبی، ویروسی و … محسوب می شود و به رشد باکتری های مفید در روده شیرخوار کمک می کند. آغوز یک ملین است که به دفع مکونیوم کمک می کند و با این کار از زردی پیشگیری می شود میزان کم آغوز با حجم کم معده نوزاد و کلیه نابالغ او متناسب است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: مواد غذایی موجود در شیر مادر حاوی پروتئین(مقدار پروتئین موجود در شیر مادر برای رشد نوزاد و تکامل مغز کافی بوده و هضم آن راحت است)، چربی (که منبع اصلی انرژی نوزاد است. آنزیم های موجود در شیر مادر شروع به هضم چربی می کنند، بنابراین خیلی سریع در اختیار نوزاد قرار می گیرد و به عنوان منبع انرژی عمل می کند)، کربوهیدرات اصلی (شیر مادر دارای لاکتوز است که در پستان تولید می شود و در تمام روز ثابت است و به جذب کلسیم نیز کمک می کند و نقش سوخت برای رشد مغز دارد. رشد میکروب های مضر روده را به تأخیر می اندازد و علاوه بر آن ها هضم آن بسیار آهسته است)، آهن (مقدار آهن شیر مادر کم است و در صورت داشتن تغذیه انحصاری خوب جذب می شود، چون شیر مادر عواملی دارد که به انتقال آهن کمک می کند) و در آخر آب (شیر مادر غنی از آب است و حتی در هوای گرم و خشک نیازی به آب ندارد. شیر مادر به کلیه های نوزاد فشار نمی آورد).

بیتا نوروزی – خبرنگار جام جم آنلاین

خواص شیر مادر در جلوگیری از سرطان سینه

خواص شیر مادر در جلوگیری از سرطان سینهسکته مغزی زمانی رخ می دهد که جریان اکسیژن و مواد مغذی به مغز مسدود می شود. این شرایط به طور معمول در نتیجه لخته های خون یا پارگی رگ ها شکل می گیرد.

سلول های مغز به واسطه کمبود اکسیژن و مواد مغذی می میرند و بر همین اساس افرادی که سکته مغزی را تجربه می کنند ممکن است با معلولیت هایی در درجات مختلف مواجه شوند. اگر سلول های بسیار زیادی گرسنه باقی بمانند، نتیجه نهایی سکته مغزی متاسفانه مرگ خواهد بود.

در حقیقت، سکته مغزی هر ساله موجب مرگ افراد بسیاری در سراسر جهان می شود و یکی از دلایل اصلی شکل گیری معلولیت ها است.

در شرایطی که بیشتر مردم می دانند سکته مغزی شرایطی جدی است، مورد کمتر شناخته شده داروهای تجویزی رایجی هستند که می توانند خطر سکته مغزی را از ۲۵ درصد تا تقریبا ۸۰ درصد افزایش دهند.

مهارکننده های پمپ پروتون

مصرف مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs) برای افراد بسیاری که از دو بیماری بازگشت اسید معده به مری و سوزش سردل رنج می برند، تجویز می شوند. نه تنها تجویز این داروها بسیار رایج است، بلکه نمونه های بی نیاز از نسخه پزشک نیز در دسترس هستند که استفاده از آنها را هر چه بیشتر شایع می سازد.

به دلیل محبوبیت بالا، پژوهشگران دانمارکی طی یک مطالعه این که آیا مهارکننده های پمپ پروتون خطر سکته مغزی را افزایش می دهند را مورد بررسی قرار دادند. بنابر نتایج مطالعه بنیاد قلب دانمارک، مصرف این داروها خطر سکته مغزی را به میزان ۲۱ درصد افزایش می دهد. و برای برخی انواع این داروها که در دوزهای بالا مصرف می شوند، خطر سکته مغزی تا ۷۹ درصد نیز افزایش می یابد.

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مهارکننده های سیکلواکسیژناز-۲

پژوهش ها نشان داده اند که داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS)، مانند ایبوپروفن، و مهارکننده های سیکلواکسیژناز-۲، مانند بکسترا و سلبرکس، ممکن است موجب تسکین درد شوند، اما به احتباس هر چه بیشتر مایع نیز منجر می شوند. با افزایش احتباس مایع اغلب الگوی جریان خون آشفته‌تر در سراسر بدن شکل می گیرد.

در نتیجه این آشفتگی، اختلال عملکرد در رگ های خونی و شریان ها رخ می دهد، که ممکن است به خطر افزایش یافته حمله قلبی و سکته مغزی منجر شود.

در شرایطی که آمار دقیق برای سکته مغزی هنوز در دسترس نیست، آمار موجود نشان می دهند که ایبوپروفن خطر حمله قلبی را تا ۳۱ درصد افزایش می دهد.

ارتباط بین داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، بیماری قلبی و سکته مغزی موجب نگرانی روزافزون شده است و در همین راستا سازمان غذا و داروی آمریکا مقررات جدیدی را روی برچسب محصولات داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی منتشر کرده است.

یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش التهاب تمرکز بر رژیم غذایی است. با حذف یا محدود کردن محصولات غذایی فرآوری شده و بسته بندی شده و آنهایی که حاوی قند فراوان هستند، شما می توانید به کاهش التهاب کمک کنید. در مقابل، مصرف مواد غذایی ضد التهاب را مد نظر قرار دهید. همچنین، شما می توانید افزودن گیاهان دارویی تسکین دهنده درد را به هر وعده غذایی خود مد نظر قرار دهید.

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs)

استفاده از داروهای ضد افسردگی در سراسر جهان بسیار شایع است و آمریکا در این زمینه جایگاه نخست را در اختیار دارد.

در میان داروهای ضد افسردگی استفاده از مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین با افزایش خطر سکته مغزی به میزان ۲۵ درصد پیوند خورده اند.

جالب توجه است که داروهای ضد افسردگی تقریبا به آن اندازه که باید یا انتظار می رود موثر عمل نمی کنند. از این رو، به جای استفاده از دارو، شما می توانید جایگزین های طبیعی برای داروهای ضد افسردگی که کارایی آنها ثابت شده است را مد نظر قرار دهید.

این ۳ داروی پر مصرف خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد!

این ۳ داروی پر مصرف خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد!مزاج سرشتی یا جبلی، مزاجی است که از طریق ارث از پدر و مادر به فرد منتقل می‌شود و از زمان تولد در فرد وجود دارد و یک حالت طبیعی برای آن فرد به حساب می‌آید.

هر مزاج دارای علائم و خصوصیات خاص خود است که با علایم بیماری ناشی از غلبه اخلاط که در ادامه به آن می‌پردازیم، تفاوت دارد.

پیش از این ویژگیهای افراد دموی را مورد بررسی قرار دادیم که از اینجا قابل مشاهده است همچنین ویژگیهای افراد سوداوی از اینجا قابل دریافت است و ویژگیهای افراد صفراوی نیز از اینجا قابل رؤیت است.

در ادامه ویژگیهای مزاج سرشتی «افراد بلغمی» آمده است:

هیکل بلغمی‌ها معمولاً درشت است و افرادی چاق هستند و بدن پرچربی دارند؛ پوست سفیدرنگ دارند و در لمس، پوست بدنشان سرد و مرطوب و نرم است.

موهای کم‌پشت دارند، دهانشان مرطوب است، تشنه نمی‌شوند؛ خواب آنها سنگین و زیاد است، احساس کسلی و بیحالی دارند، تمایل به خوردن شیرینی و ادویه‌جات و گرمی‌جات دارند، در فصل زمستان خیلی اذیت می‌شوند.

مستعد ابتلا به بیماریهای روماتیسمی و مشکلات گوارشی هستند؛ با خوردن سردیها دچار مشکل می‌شوند؛ نبض ضعیف دارند، کم‌انرژی و کم‌جنب‌وجوش هستند و در کارها کند هستند، خیلی دیر عصبانی می‌شوند، فراموشکار و کند‌ذهن هستند؛ افراد راحت و بی‌قید به اکثر مسائل هستند.

همه چیز را راحت می‌گیرند و خود را درگیر چیزی نمی‌کنند؛ توان ریسک ندارند، بی‌اراده هستند، متأثر از دیگرانند، میل جنسی کم و توان جنسی کم دارند، چندان قوی نیستند همچنین با تأنی صحبت می‌کنند، اشتهایشان زیاد نیست و قدرت هضم بالایی ندارند.

سردی و رطوبت بدن، توان جنسی آنها را کاهش می‌دهد؛ بلغمی‌ها معمولاً افرادی آرام، صبور، تسلیم‌پذیر و مسالمت‌جو هستند، بیشتر دور‌اندیش و با‌احتیاط هستند و در انجام امور از خود شجاعت نشان نمی‌دهند، روابط اجتماعی آنان چندان قوی نیست و از حافظه و قدرت تمرکز بالایی برخوردار نیستند.

تدابیر ویژه افراد بلغمی

افراد بلغمی باید تا حد ممکن از مصرف مواد غذایی با طبع سرد پرهیز کنند و در صورت مصرف نیز سردیجات را به‌تنهایی میل نکنند بلکه این مواد را همراه با مصلحات آن میل کنند.

علائم غلبه بلغم

به‌نوشته احیای سلامت، اگر تعادل میان اخلاط و مقدار آنها یا کیفیت هر یک از اخلاط به‌هم بخورد، موجب بیماری در بدن می‌شود یا به‌عبارتی موجب غلبه یک خلط بر اخلاط دیگر در بدن می‌شود که باید مورد درمان قرار گیرد که در ذیل علائم غلبه خلط بلغم ذکر شده است.

سفیدی رنگ پوست

نرمی و سردی پوست

کندی حواس

زیاد شدن خواب

مدفوع بدبو

فراموشی و کند‌فهمی

ترشحات پشت حلق و بلغمی و سرفه زیاد

ضعف هضم و آروغ ترش زدن

افزایش آب دهان

افزایش اشتها

تجمع چربی شکمی

عدم احساس تشنگی

ادرار سفیدرنگ

احساس کسلی و بیحالی

مولی امیرالمؤمنین(ع): بِصِحَّهِ المِزاجِ تُوجَدُ لَذَّهُ الطَّعمِ؛ کسی لذّت غذا را می‌فهمد که مزاجی صحیح و سالم داشته باشد (فهرست غرر، ص ۱۹۹).

ویژگیهای مزاج سرشتی افراد بلغمی

ویژگیهای مزاج سرشتی افراد بلغمیخواب یک فعالیت اختیاری است که به شدت برای بدن لازم است و اختیاری بودن آن بدین معنی نیست که همه افراد مقدار کافی و مناسبی خواب شبانه دارند. برای ارائه راهکار‌های موثر برای بهتر خوابیدن به سراغ “پاتریک فولر” استاد دانشکده علوم اعصاب در دانشکده پزشکی “هاروارد” رفتیم. وی در مورد خواب تحقیق و مطالعه می‌کند.

“فولر” به ما کمک کرد تا بدانیم که چه چیز‌هایی یک خواب شبانه خوب را تضمین می‌کند.

در این جا هفت توصیه این پژوهشگر خواب را برای دستیابی به یک خواب بهتر را ذکر می‌کنیم. گرچه که این عوامل برای خود “پاتریک فولر” موثر بوده است و لزوما تاثیر مثبت آن را برای همه افراد تضمین نمی‌کند، چرا که شیوه زندگی و برنامه‌های روزانه افراد متفاوت است.

بیدار شدن از خواب راس ساعت مشخص

مشکلی که بسیاری از مردم به آن دچارند این است که هنگام تلاش برای به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند. زیرا برنامه خواب منظمی ندارند و راس ساعت‌های مشخصی به خواب نرفته و برنمی‌خیزند.

برای مثال اگر شما روز یکشنبه ساعت ۱۱ ظهر بیدار شده باشید و همان شب برای اینکه ساعت ۷ صبح بیدار شوید، زود بخوابید، روز دوشنبه میلی به زود خوابیدن نخواهید داشت و بنابر این برنامه خواب شما به هم می‌ریزد.

هرچه فرد صبح‌ها دیرتر برخیزد، خواب مفید کمتری خواهد داشت و در روز‌های بعد به دلیل اینکه نمی‌تواند زود و راحت بخوابد، تصور می‌کند دچار بی‌خوابی شده است.

“فولر” می‌گوید: بیدار شدن روزانه در یک ساعت مشخص یکی از مهم‌ترین کار‌هایی است که می‌توان برای رسیدن به یک خواب شبانه خوب انجام داد.

عدم استفاده از محرک‌ها در اواسط روز

نوشیدن یک فنجان قهوه بعد از یک روز کاری طولانی و خسته کننده برای رفع خستگی وسوسه انگیز است. اما برای یک خواب خوب شبانه باید از همه این محرک‌ها دوری کنید.

کافئین دارای تاثیری طولانی در بدن است، به این معنی که شش ساعت طول می‌کشد تا اثر آن از بدن زدوده شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید شب را خوب بخوابید، پس از گذر از نیمه روز، در برابر مصرف نوشیدنی‌ها و مواد دارای کافئین و محرک مقاومت کنید.

“فولر” استفاده از قهوه را تقریبا قطع کرده و حتی صبح‌ها را هم با نوشیدن چای سبز آغاز می‌کند، چرا که نصف قهوه کافئین دارد.

وی می‌گوید: من تنها چای را ترجیح می‌دهم. عاشق بوی قهوه هستم، اما برای من کافئین زیادی دارد و از نوشیدنش اجتناب می‌کنم.

او تنها مقدار کمی قهوه بین صبح و ظهر می‌نوشد و هرگز بعد از ظهر قهوه نمی‌نوشد.

حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش روزانه

ورزش مانند یک معجزه است که می‌تواند از ابتلا به عوارض مختلفی نظیر استرس، بیماری‌های قلبی و عروقی، سکته مغزی، دیابت، انواع مشخصی از سرطان، زوال عقل و … جلوگیری کند.

ورزش کردن روزانه علاوه بر تمام این مزایا، برای خواب نیز مفید واقع می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات و نرمش‌های صبحگاهی و بعد از ظهر، می‌تواند کیفیت و میزان خواب مفید فرد را افزایش دهد.

اما باید توجه داشته باشید که نباید قبل از رفتن به رختخواب ورزش کرد. زیرا این کار دمای بدن را افزایش داده و ماهیچه‌ها را فعال و منقبض کرده و به خواب رفتن را به تعویق انداخته و سخت می‌نماید.

“فولر” عنوان می‌کند که هر روز تلاش می‌کند تا هر طور که شده کمی ورزش کند، حتی اگر با سرعت بالا و پایین رفتن از پله‌ها یا یک پیاده‌روی سریع به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه باشد.

وی می‌گوید: حفظ سطح فعالیت بدنی بسیار مهم است.

عدم مصرف الکل

بر خلاف تصور غالب مردم، نوشیدن الکل به دستیابی به یک خواب خوب کمک نمی‌کند. شاید مصرف این ماده به سریع‌تر به خواب رفتن کمک کند، اما باید مراقب بود، چرا که اثرات خواب‌آوری آن دوام زیادی ندارد و در طول شب فرد را دچار مشکل می‌کند.

“فولر” می‌گوید: برخی برای به خواب رفتن الکل مصرف می‌کنند، اما مشکل اینجاست که اثر آن خیلی زود از بین رفته و فرد را نیمه‌های شب بیدار می‌کند و موجب بی‌خوابی می‌شود.

در واقع طبق تحقیقات موسسه ملی سلامت آمریکا، نوشیدن الکل قبل از خواب، مدت زمان خواب عمیق و ترمیمی فرد را کاهش می‌دهد.

مناسب‌سازی محیط خواب

“فولر” برای تنظیم ساعت داخلی بدن خود برای آماده شدن آن برای زمان خواب، از ساعتی قبل از خواب نور محیط را کم می‌کند.

وی می‌گوید: همسرم فکر می‌کند من آدم عجیبی هستم، چرا که از ساعتی قبل از خواب، نور اتاق را کم می‌کنم. اما من واقعا با این کار احساس آرامش می‌کنم و بدنم را برای خوابیدن در ساعت مقرر تنظیم می‌کنم.

نور کم کمک می‌کند تا تولید طبیعی ملاتونین –هورمونی که موجب به خواب رفتن و در خواب ماندن می‌شود- افزایش یابد.

 

 

دوری از وسایل الکترونیکی دارای صفحه نمایش یک ساعت قبل از خواب

به همان دلیلی که چراغ‌های کم نور می‌توانند موجب افزایش تولید ملاتونین شوند تا به شما کمک کنند خوب بخوابید و زودتر به خواب بروید، نور آبی روشنی که از صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی ساطع می‌شود، می‌تواند به طور کامل با این اثر مقابله کند.

نور صفحه‌های چنین دستگاه‌هایی می‌تواند مغز شما را وادار به فکر کردن به مسائل روزمره‌تان کرده و باعث کاهش تولید ملاتونین می‌شود؛ بنابراین با گذشت زمان برنامه خواب شما به هم ریخته و سبب آسیب به حافظه می‌شود. این موضوع همچنین خطر ابتلا به افسردگی، چاقی و حتی برخی از سرطان‌ها را در میان سایر موارد افزایش می‌دهد.

“فولر” سعی می‌کند حداقل یک ساعت قبل از خواب، گوشی خود را کنار گذاشته و یا استفاده از آن را تا زمان خوابیدن بسیار محدود نماید. او معمولا نهایتا ساعت ۹:۳۰ شب می‌خوابد.

رفتن به رختخواب راس ساعت مشخص

همانطور که حتما تاکنون متوجه شده‌اید، راز دستیابی به یک خواب خوب شبانه، تنظیم یک روال منظم برای به خواب رفتن و از خواب بیدار شدن در ساعاتی مشخص است.

برای آنکه وقتی هر روز صبح ساعت‌تان زنگ می‌زند سر حال و بدون مشکل از خواب برخیزید، ناچار به خوابیدن راس یک ساعت مقرر هستید.

کمتر یا بیشتر خوابیدن از حد مقرر و روال منظم خودتان، می‌تواند کل روال را به هم بریزد و خواب شما و به تبع آن فعالیت‌های روزمره شما را دچار مشکل کند.

“فولر” هر شب ساعت ۹:۳۰ می‌خوابد و ۵:۳۰ صبح به راحتی بیدار می‌شود. او می‌گوید همسرم من را دست می‌اندازد و مرا پدربزرگ خطاب می‌کند.

مهم‌ترین عامل؛ عدم داشتن وسواس در مورد خواب

در حالی که “فولر” برای عدول نکردن از این روال همه تلاش خود را به کار می‌گیرد، اما در این مورد واقع‌گرا نیز هست. چرا که زندگی اقتضا نمی‌کند که بتوان همیشه یک رویه را بدون تغییر نگه داشت؛ بنابراین “فولر” سعی می‌کند خودش را با تغییرات به گونه‌ای وفق دهد که برنامه منظم خوابش دستخوش کمترین تغییر شود.

وی می‌افزاید: من سعی می‌کنم نسبت به برنامه خوابم بیش از حد حساسیت نداشته باشم. در کل تلاشم این است که در مورد هیچ چیزی افراط نکنم. همانطوری که برنامه زندگی و خواب من خسته کننده و حوصله سر بر به نظر می‌آید، من به شخصه با انجام آن احساس خوبی دارم. هنگامی که بیدار می‌شوم خوشحال و سر حال هستم. اگر روزی بر اثر اتفاقات غیر مترقبه برنامه ام به هم بریزد، ناامید نشده و با انگیزه سعی می‌کنم برنامه‌ام را به حالت عادی بازگردانم.

هفت توصیه برای داشتن خوابی آرام

هفت توصیه برای داشتن خوابی آرامدرمانگران سنتی، و حتی پزشکان با سابقه با نگاه به بیمار سرنخ هایی از وضعیت و کیفیت سلامت وی کسب می کنند. در پزشکی سنتی چینی، افراد روند مشاهده، بوییدن، گوش دادن، و لمس کردن را برای بررسی کیفیت سلامت فرا می گیرند.

بدن شما نشانه های پنهان بسیاری را ارائه می کند و نکته مهم این است که بدانید به کجا نگاه کنید، به دنبال چه چیزی باشید و نشانه هایی که مشاهده می کنید به چه معنا هستند.

به دلیل این که ناخن های دست رشدی سریع و مداوم دارند، یکی از شاخص های خوب برای بررسی شرایط سلامت هستند. باور داشته باشید یا خیر، شما می توانید نشانه های اولیه نارسایی اندامی را از روی ناخن ها پیش از آن که احساس علائم شما را راهی مطب پزشک سازد، متوجه شوید. رنگ و کیفیت ناخن بازتاب دهنده موضوعات مختلفی هستند و از این رو باید به آنها توجه داشته باشید.

 

نشانه های رنگ ناخن

ناخن های رنگ پریده و به ویژه ناخن ها (و پوست) بسیار رنگ پریده می توانند نشانه هایی از کم خونی (سطح پایین آهن خون)، کمبود مواد مغذی (تمام منابع ویتامین ها)، نارسایی احتقانی قلب و بیماری کبد باشند.

ناخن های سفید با نشانگرهای اضافی به موضوعات مختلفی اشاره دارند. رنگ سفید به همراه لبه های تیره‌تر می تواند نشانه ای از هپاتیت باشد. رنگ سفید به همراه قسمت باریک صورتی در پایین (به نام ناخن تری شناخته می شود) می تواند نشان دهنده بیماری کبد، نارسایی احتقانی قلب، نارسایی کلیه یا دیابت باشد.

ناخن های زرد اغلب با عفونت قارچی و همچنین عملکرد نادرست کبد پیوند خورده اند. اگر ناخن ها زرد و شکننده یا ضعیف هستند، این شرایط می تواند نشان دهنده ابتلا به بیماری هایی مانند سوریازیس، دیابت، یا بیماری های ریوی (به عنوان مثال، برونشیت مزمن) یا تیروئید باشد. هشدار: سیگار کشیدن نیز می تواند موجب زرد شدن ناخن ها شود.

ناخن های آبی، مانند لب های آبی، می توانند نشان دهنده سرمای بیش از اندازه یا کمبود اکسیژن باشند. اگر احساس سرما نمی کنید، رنگ آبی ناخن ها می تواند نشان دهنده مشکلات تنفسی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و آمفیزم باشد.

لکه های سفید روی ناخن های دست اغلب نشان دهنده کمبود روی هستند. حتی با دنبال کردن یک رژیم غذایی خوب، اگر با لکه های سفید روی ناخن های خود مواجه شده اید ممکن است به مصرف مکمل روی برای دریافت میزان کافی از این ماده معدنی نیاز داشته باشید. با این وجود، کمبود روی می تواند به واسطه مسائل دیگر نیز شکل گرفته باشد و از این رو، مراجعه به پزشک گزینه ای خوب است. پیش از مراجعه به پزشک مدتی صبر کنید زیرا لکه های سفید روی ناخن های دست ممکن است در نتیجه یک آسیب جسمانی نیز شکل گرفته باشند، که پس از مدتی از بین بروند.

ناخن های سیاه یا خطوط تیره زیر ناخن ها می توانند نشانه ای از یک سرطان پوست خطرناک، مانند ملانومای کشنده باشند. اگر با رگه های سیاه یا رشد دردناک ناخن ها مواجه شده اید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کنید.

نشانه های کیفیت ناخن

ناخن هایی که دارای سطحی ناهموار یا حفره‌دار هستند می توانند نشانه ای از ابتلا به سوریازیس یا مراحل اولیه اختلالات خودایمنی، مانند آرتریت روماتوئید و اختلالات بافت همبند، مانند سندرم رایتر، باشند.

ناخن های شکسته یا چاک خورده اغلب با نشانه های اختلالات تیروئید، به ویژه کم کاری تیروئید، پیوند خورده اند. این شرایط می تواند نشانه ای از کمبود ویتامین، به ویژه ویتامین های A، C و B (بیوتین) باشد. همچنین، عفونت قارچی می تواند دلیل شکستگی یا شکنندگی ناخن های دست باشد، اگر با زردی رنگ آنها همراهی می شود.

ناخن قرمز پف کرده به واسطه التهاب در اطراف لبه های ناخن، به ویژه در پایه، شکل می گیرد. این شرایط می تواند به واسطه جراحت، عفونت یا بیماری های بافت همبند، مانند لوپوس، شکل گرفته باشد.

نشانه های بیماریها در رنگ ناخن

نشانه های بیماریها در رنگ ناخنمحققان دانشگاه کلمسون در کارولینای جنوبی متوجه شدند که بزاق دهان ما که با فوت کردن شمع کیک تولدمان منتشر می شود می تواند باکتری های موجود روی خامه یک کیک را تا ۱۴۰۰ درصد افزایش دهد. سرپرست این تیم تحقیقاتی ایده انجام این پژوهش را از تجربه شخصی خودش به عنوان یک پدر در مورد دخترش گرفت و آنها با مطالعه گروهی از دانشجویان مقطع کارشناسی این دانشگاه سعی کردند تا آنها را متوجه ایمنی غذایی و اهمیت این موضوع کنند.

محققان یک رویه خامه ای را روی قطعه ای فویل که بالای یک چرخ کیک-مانند بود و شمع در آن جا سازی شده بود گذاشتند و قبل از فوت کردن شمع ها همگی پیتزا خوردند تا جشن تولد را شبیه سازی کنند و به غده های بزاق کمک کنند تا به ترشح و فعالیت مشغول باشند. سپس شمع ها را روشن و آنها را فوت کردند. برای شمردن باکتری ها هم، لایه خامه ای را با آب ضدعفونی شده رقیق کردند و سپس آن را روی ظرف های آگار پخش کردند تا باکتری ها در آن رشد کنند. هر کدام از کلونی های روی آگار نشان دهنده یک سلول باکتری حاصل از آن خامه بود.

نتیجه این بود که باکتری های بسیار زیادی پیدا شدند اما نکته جالب تر این بود که از قرار معلوم، هر فوت به انواع متفاوتی از باکتری ها منتج می شود. به طور متوسط فوت کردن شمع می تواند به رشد ۱۴ برابری باکتری های روی خامه کیک منجر شود. با این حال در یک مورد این اتفاق با افزایش بیش از ۱۲۰ مرتبه رخ داد که نشان می دهد افراد خاصی می توانند ناقل باکتری های بیشتری در مقایسه با دیگران باشند.

اما به گفته محققان نباید به خاطر این موضوع ایده فوت کردن شمع را از سرتان بیرون کنید. دهان انسان پر از باکتری است و بیشتر آنها مضر نیستند. علاوه بر این اگر قرار بود فوت کردن شمع روی کیک تولد واقعاً منجر به گسترش بیماری های مهلک شود در حال حاضر بسیاری از کودکان تنها به همین دلیل روانه بیمارستان می شدند، اما این اتفاق رخ نمی دهد.

این اولین بار نیست که از این نوع تحقیقات انجام می شود؛ در سال ۲۰۱۵ نیز پژوهشی نشان داده بود کسانی که دوست دارند چیپس را دوبار خیس کنند و سپس بخورند نه تنها با این کار مرتکب یک عمل ناخوشایند اجتماعی می شوند بلکه می تواند احتمال انتشار بیماری های عفونی را بالا ببرند.

آیا فوت کردن شمع خطری دارد

آیا فوت کردن شمع خطری داردمارچوبه یکی از سبزیجاتی می باشد که دارای خواص درمانی می باشد.

مارچوبه یکی از منابع اسید فولیک (ویتامین B9) در سبزیجات محسوب می شود. اسیدفولیک یا ویتامین B9 به بدن برای تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند.

مارچوبه یکی از سبزیجاتی است که برداشت آن در فصل بهار بوده و از راسته ی مارچوبه، تیره ی مارچوبگان و سرده ی مارچوبه (Asparagus) است و به طور گسترده در سراسر اروپا، شمال آفریقا و غرب آسیا کشت می شود. این سبزی همچنین سرشار از مواد مغذی مانند پتاسیم، اسیدفولیک، ویتامین B6، تیامین و فیبر است.

اسیدفولیک

یکی از منابع اسید فولیک (ویتامین  B9) در سبزیجات محسوب می شود. اسیدفولیک یا ویتامین B9 به بدن برای تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند. همچنین برای سوخت و ساز پروتئین، رشد سلولی، تقسیم سلولی و جلوگیری از نقایص لوله عصبی هنگام تولد ضروری است. مصرف یک دوم فنجان مارچوبه، ۱۳۲ میکروگرم معادل ۳۳ درصد از نیاز روزانه بدن، اسیدفولیک دارد.

پتاسیم و ویتامین C

منبعی غنی از پتاسیم است. ۶ عدد مارچوبه حاوی تقریبا ۲۰ میلی گرم پتاسیم بوده که نیمی از نیاز بدن به پتاسیم را تامین می کند. پتاسیم برای کارکرد قلب، کلیه، ماهیچه ها، اعصاب و دستگاه گوارش ضروری است. شاخه های سبز آن منبع خوبی از ویتامین C محسوب شده که برای تشکیل بافت های همبندی بدن مورد نیاز است.

فیبر، تیامین و ویتامین B6

مصرف ۱۵۰ گرم مارچوبه حاوی ۳ گرم فیبر، ۱۵ درصد از نیاز روزانه بدن به تیامین و ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین B6 است. فیبر غذایی درحرکات طبیعی شکم ، کاهش سطح کلسترول خون، کاهش وزن و کاهش سطح قند خون موثر می باشد. تیامین و ویتامین B6 در تبدیل کربوهیدرات به انرژی به بدن کمک می کند.

سایر فواید غذایی

مارچوبه سرشار از روتین است؛ ترکیبی که به تقویت دیواره مویرگی کمک می کند. همچنین حاوی گلوتاتیون بوده که آنتی اکسیدانی برای کمک به خنثی کردن تخریب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد و جلوگیری از ابتلا به سرطان است. ۱۵۰ گرم مارچوبه ۸ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین A را تامین می کند. لازم به ذکر است این ویتامین در رشد سلولی و تشکیل شبکبه چشم موثر است.

خواص درمانی مارچوبه

خواص درمانی مارچوبهاگر صاحب فرزند یا فرزندان پسر هستید باید درزمینه تربیت آنها با دختران خود از جهاتی تفاوت قائل شوید، زیرا روحیه پسر‌ها با دختر‌ها متفاوت است.

پسرها در آستانه سال‌های بلوغ به شدت تحت تاثیر اطرافیان خود به ویژه پدر‌ها قرار می‌گیرند و در صورتی که می‌خواهید در آینده فرزند موفق داشته باشید باید راهکار‌های زندگی را به او یاد دهید.

برای آموختن راه و رسم زندگی و موفقیت درگام اول از خود شروع کنید، زیرا کودک با دیدن سبک زندگی، روحیات و اخلاق شما بسیاری از الگو‌ها را می‌آموزد و در صورتی که تنها با گفتار خواستار تغییر و اصلاح برخی رفتار‌ها در فرزند خود شوید در حالی که خود کاری متفاوت از آن را انجام می‌دهید موفق نمی‌شوید. از جمله مفید‌ترین راهکار‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد.

علاقه به یادگیری و کنجکاو بودن

فرزند خود را کنجکاو و علاقه‌مند به یادگیری و دانستن موارد جدید تربیت کنید، روحیه ماجراجویی البته با حفظ موارد ایمنی و بدون خطر کردن را بیاموزید، افرادی که به یادگیری وکشف موارد جدید مثبت و مفید در زندگی علاقه‌مند هستند، در آینده از موفقیت بیشتری برخوردار می‌شوند.

سخت کوشی و تلاش برای موفقیت

هر فردی برای موفقیت در زندگی باید سخت کوش باشد، از مشکلات نهراسد و با امیدواری برای موفقیت دوباره تلاش کند. بسیاری از افراد کارآفرین موفق در دنیای امروزی از سنین کم با کار و سخت کوشی پله‌های موفقیت را درنوردیده اند. از کودکی و دوران نوجوانی فرزند خود را با کار کردن، سخت کوشی، تلاش برای به دست آوردن حقوق و پاداش، چگونگی برنامه ریزی برای هزینه‌های مختلف، نظم و انضباط آشنا کنید، زیرا هرچه فرد بزرگتر شود تغییردادن روحیات او سخت‌تر می‌شود.

هنر نه گفتن را در او تقویت کنید

بسیاری از نوجوانان به ویژه پسران جوان دچار اعتیاد و مشکلاتی از این دست می‌شوند، تنها به این علت که هنر نه گفتن و توانایی اعلام مخالفت خود را در جمع و بین دوستان و آشنایان خود ندارند. نه گفتن منطقی می‌تواند یک عامل محافظتی برای نوجوان باشد و از بروز بسیاری از مشکلات فردی و اجتماعی در او جلوگیری کند.

اگر نوجوان شما روز‌ها ساعت‌های طولانی را با دوستان یا افرادی در مدرسه یا باشگاه ورزشی سپری می‌کند باید نظارت دقیق بر دوستان او داشته باشید و هنر نه گفتن و اعتماد به نفس را در او تقویت کنید.

در انتخاب بهترین همسر دقت کند

برای موفقیت در زندگی فردی و اجتماعی ازدواج نقش بسیار موثری دارد، درصورتی که ازدواج موفق نباشد زندگی فرد به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. وظیفه پدر انتقال دانش و تجربیات خود در خصوص انتخاب همسر مناسب و شایسته به فرزند خویش است تا او بتواند بهترین شریک زندگی را در آینده انتخاب کند.

مهربانی تنها مختص زنان نیست

بسیاری از مرد‌ها مهربانی را متخص زنان می‌دانند و در رفتار‌های خود، جدی، خشن و سرد هستند، این کار باعث مشکلات فراوان فردی و اجتماعی در مرد می‌شود و زمینه عدم موفقیت و ناکامی او را فراهم می‌کند. وظیفه پدران یاد دادن و آموزش چگونگی برخورد و طرز رفتار فرزند پسر با دیگران در خانواده، بین دوستان و آشنایان و در محیط اجتماع  است.

حفاظت و علاقه مندی به کشور و خانواده

آموزش و یاد دادن این وظیفه مهم بر عهده پدر خانواده است تا پسر او در آینده حافظ خانواده و یک فرد وفادار و دوستدار کشور خود باشد.

رسیدگی و علاقه مندی به سلامت خود

از سنین نوجوانی یک پسرباید مراقب سلامت خود باشد، انجام ورزش منظم، جلوگیری از چاقی و افزایش وزن، مراقبت از موها، دندان ها، اجتناب از مصرف دخانیات، همراهی با همراه مثبت اندیش و موفق برای رسیدن به موفقیت، کسب علم و تحصیل و مدارج عالیه، فراگیری یک هنر و مهارت به عنوان یک کار تفریحی، گذراندن اوقات فراغت مفید و سالم همگی موارد مهمی است که یاددهی و ایجاد الگوی ذهنی مناسب آن‌ها توسط پدران انجام می‌شود.

بارعایت نکات فوق و آموزش کودک از سنین نوجوانی می‌توانید یک فرد موفق و سالم به جامعه تحویل دهید و در تمام سنین از موفقیت و سلامت فرزند خود اطمینان داشته باشید.

 

اصول تربیتی برای تربیت فرزندان پسر

اصول تربیتی برای تربیت فرزندان پسرپاسخ سوالات برخی از کاربران در خصوص «مشکلات دهان و دندان» توسط اکبر فاضل عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت و استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران داده شده که به شرح زیر است.

عصب‌کشی دندان

اکبر فاضل عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت و استاد دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره درد پس از عصب‌کشی اظهار کرد: درد پس از عصب‌کشی به مدت ۷ تا ۱۰ روز پس از آن طبیعی بوده که این امر ناشی از جدا شدن عصب فرعی از عصب اصلی است. افراد به منظور کاهش التهاب و درد عصب‌کشی می‌توانند از مسکن‌هایی نظیر بر‌وفن استفاده کنند.

حساسیت دندان

وی بیان کرد: در برخی از افراد پس از استفاده از موادی مانند گوجه سبز، نوشابه، لیموترش و مواد غذایی داغ مانند چای حساسیت موقتی دندان پدید می‌آید که به منظور کاهش حساسیت باید تا حد امکان از مصرف موادغذایی ذکر شده پرهیز شود.

عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت افزود: افرادی که دچار حساسیت موقتی دندان هستند باید از خمیردندان‌های حاوی فلوراید و محلول آب نمک پس از مسواک زدن استفاده کنند، حساسیت موقتی دندان در اغلب موارد به معالجه عصب نیاز ندارد. فلوراید‌تراپی در درمانگاه‌های دندانپزشکی نیز از دیگر روش‌های بهبود این عارضه است.

دندان عقل

فاضل تأکید کرد: دندان عقل معمولاً در سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی خارج می‌شود در صورتی که فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود نداشته باشد کشیدن آن ضروری است بنابراین همه دندان‌های عقل نیاز به کشیدن ندارند.

آفت دهان

وی در خصوص علت بروز آفت دهان تصریح کرد: آفت دهان یک عارضه ویروسی است که عوامل مختلفی همچون ضعف سیستم ایمنی بدن، استرس، کم‌خوابی و بی‌خوابی، حساسیت به برخی از مواد غذایی مانند فلفل، ادویه و گوجه‌فرنگی، تغییر شرایط آب و هوایی و مسافرت در بروز آن دخالت دارند.

عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت توصیه کرد: مبتلایان به آفت دهان برای کاهش درد و التهاب باید از دهان‌شویه استفاده کنند.

تأثیر استعمال دخانیات مانند قلیان در بیماری‌های دهان و دندان

فاضل تأکید کرد: دود ناشی از استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان منجر به کم‌خونی، بسته شدن و از بین رفتن عروق دهان می‌شود، استعمال دخانیات نابودی اعصاب مخاط دهان و از بین رفتن حس چشایی را به همراه دارد، همچنین سرطان دهان نیز از دیگر عوارض مصرف طولانی مدت دخانیات است.

عوارض پس از عصب‌کشی

وی افزود: اغلب پس از عصب‌کشی دندان‌ها میزان نیروی کمتری را می‌توانند تحمل کنند همچنین در برخی از اوقات پس از عصب‌کشی، شکسته شدن دندان اتفاق می‌افتد که برای جلوگیری از بروز آن تاج دندان به کمک روکش دندان تقویت می‌شود.

بوی بد دهان

عضو شورای سلامت دهان وزارت بهداشت گفت: افرادی که دچار بوی بد دهان هستند باید در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنند، زیرا بوی بددهان یکی از پیامد‌های پوسیدگی دندان است.

خونریزی لثه‌

فاضل یادآور شد: خونریزی لثه معمولاً به دلیل جرم ناشی از عفونت‌های لثه به وجود می‌آید بنابراین برای بهبود خونریزی لثه بروساژ دندان و جرمگیری برای خارج شدن عفونت‌های لثه ضروری است، در برخی از موارد خونریزی لثه ناشی از کمبود ویتامین C بوده بنابراین مصرف سبزیجات، مرکبات و پیاز در رژیم غذایی توصیه می‌شود. افراد باید پس از درمان خونریزی لثه به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنند.

 

پاسخ سوالات رایج در مورد مشکلات دندان و لثه

پاسخ سوالات رایج در مورد مشکلات دندان و لثهغلامرضا زمانی فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان در برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه از جمله مسائلی که خانواده‌ها باید به آن توجه کنند پیشگیری از تشنجات ناشی از تب است، اظهار کرد: همانطور که والدین می‌دانند تشنجات ناشی از تب، حتما باید عیب یابی شوند.

وی ادامه داد: اگر علت تشنج ناشی از تب، سرماخوردگی بود، درمان گذرایی می‌خواهد؛ اما اگر عفونت گوارشی بود جدای از درمان، باید پیشگیری هم کرد. این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان بیان کرد: بنابراین در برخورد با هر پدیده تب دار ضمن اینکه خانواده‌ها به پزشک مراجعه و علت تب را جست و جو و توصیه‌های پزشکی را اجرا می‌کنند، آموزش‌هایی را هم باید برای پیشگیری از تشنج ناشی از تب داشته باشند. وی تصریح کرد: از جمله این موارد کاهش و کنترل تب است و در صورت توصیه پزشک معالج، همزمان با تب بر، دارو‌هایی تجویز می‌شود که معمولا در مدت کوتاهی مصرف می‌شوند. زمانی یادآور شد: این دارو‌ها به صورت موقت برای افرادی که سابقه تشنج ناشی از تب دارند به مدت ۲۴ ساعت و در صورت لزوم برای روز دوم هم تجویز می‌شوند.

پیشگیری از تشنجات ناشی از تب

پیشگیری از تشنجات ناشی از تببه گزارش بهداشت نیوز، حوریه میرمحمد صادقی متخصص ارتودنسی در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه ارتودنسی هم از نظر زیبایی و هم از نظر درمانی اهمیت دارد، اظهار کرد: با انجام ارتودنسی عملکرد فک و دندان‌ها اصلاح می‌شود و کسی که فک پایینش جلو است باید ضمن ارتودنسی، اصلاح فک را هم انجام بدهد و اگر فقط ارتودنسی انجام دهد، باعث می‌شود دندان‌ها با هم تماس درستی نداشته باشند و سرانجام پوسیدگی دندان‌ها روی دهد.

وی افزود: از آنجا که جویدن خوب انجام نمی‌شود، روی گوارش فرد اثر می‌گذارد و با هر بار جویدن، ضربه به فک می‌خورد و روی مفصل فک پایین هم اثر می‌گذارد.

این متخصص ارتودنسی با اشاره به باور غلطی که در ۳۰ سالگی باید همه دندان‌ها را بکشید، افزود: ما در مراقبت‌های بهداشت دهان و دندان پیشرفت‌های زیادی داشته‌ایم و با مراقبت صحیح از دندان‌ها، در قالب بهداشت و مراجعه به دندانپزشک می‌توانیم دندان‌هایمان را در دوره سالمندی هم حفظ کنیم و از بین رفتن یک دندان طبیعی آنقدر عوارض دارد که حتی اگر بهترین دندانپزشک یا بهترین تجهیزات و صرف هزینه سنگین، دندان را جایگزین آن کند، باز هم نمی‌تواند شبیه دندان طبیعی باشد.

وی با بیان اینکه برخی درمان‌های اردتودنسی، از سن افتادن دندان‌های شیری و بیرون آمدن دندان دائمی باید انجام شود، ادامه داد: شاید حول و حوش چهار سالگی نیاز به درمان باشد؛ بنابراین بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببریم تا اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، برطرف شود.

میرمحمد صادقی با تاکید بر اینکه برای ارتودنسی محدودیت سنی نداریم، گفت: حتی فرد ۷۰ ساله هم ممکن است قبل از ایمپلنت به ارتودنسی نیاز داشته باشد و بهترین زمان ارتودنسی قبل از بلوغ و زمانی است که آخرین دندان‌های دائمی در حال رویش هستند یعنی تا سن ۱۵،۱۶ سالگی.

وی  بیان کرد: اگر فرد نزد متخصص برود و کار‌ها درست انجام شود و بهداشت را نیز رعایت کند، امکان پوسیدگی دندان وجود ندارد. این افراد باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان توجه و اطراف براکت را به درستی و بادقت تمیز کنند،  لکه‌های سفید و قهوه‌ای رنگ اطراف براکت نشان‌دهنده رعایت نکردن بهداشت است. این متخصص ارتودنسی تنها راه ردیف کردن دندان‌ها را ارتودنسی دانست و افزود: گاهی اوقات برای تغییر ظاهر دندان می‌توان با دادن تراش به دندان و قرار دادن موادی خاص روی آن، به این هدف رسید؛ اما این کار در شرایط خاص انجام می‌شود، یا شاید بیمار ارتودنسی را نمی‌پسندد. برخی دندانپزشکان با وجود اختلافات بیشتر هم این روش را انتخاب می‌کنند که البته این روش، مضراتی هم دارد. وی در مورد کاربرد‌های درمانی ارتودنسی گفت: اول این که باید دو فک روابط مناسبی با هم داشته باشند تا فرد بتواند خوب غذا بجود، معمولا آنچه در سنین پایین‌تر شایع‌تر است و نیاز به درمان دارد، تنگی فک بالاست که با استفاده از یک پلاک ساده در کوتاه‌مدت درمان می‌شود و افزایش عرض فک بالا، هم فضای کافی برای رویش دندان ایجاد می‌کند هم رابطه دندان‌های فک بالا و پایین را مناسب می‌کند.

صادقی ادامه داد: در مورد دیگری که اهمیت دارد، ممکن است فک پایین عقب‌تر باشد که این مورد اگر در زمان مناسب، یعنی قبل از بلوغ با یک پلاک ساده یک فکی یا دو فکی درمان شود، حتما این که تناسب در فک ایجاد شود، وجود دارد. در این صورت فرد از نظر عملکردی تا آخر عمر شرایط خوبی دارد و ظاهرش بهبود می‌یابد.

وی با بیان اینکه ارتودنسی، رشد فکی را هم تحریک می‌کند، تاکید کرد: این نوع درمان با نقشی که دارد، در محدوده خاص باعث رشد فک جلو می‌شود. البته این مساله در شرایط خاص و بیمار خاص و با مهارت خاص امکان‌پذیر است. این متخصص ارتودنسی یادآور شد: مردم برای انجام درمان‌های ارتودنسی به مراکز دانشگاهی که دانشجوی دندانپزشکی یا دستیاران دندانپزشکی تربیت می‌کنند مراجعه نمایند، چراکه فعالیت این دانشجویان توسط اساتید هدایت می‌شود و کار آن‌ها مطمئن است. در غیر این صورت می‌توانند به مطب متخصص ارتودنسی مراجعه کنند.

 

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

بهترین سن برای ارتودنسی دنداننتایج مطالعات جدید نشان داده که اشعه ایکس حتی با مقدار کم در طولانی‌مدت منجر به بروز مشکلاتی برای سلامتی و قلب می‌شود. محققان دریافتند افرادی که در معرض اشعه یونیزاسیون مانند اشعه‌ایکس در محیط‌های پزشکی یا محیط‌زیست هستند، بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی- عروقی هستند.

این مطالعه نشان داد؛ قرار گرفتن در معرض حدود دوز ۰.۵ گری (Gy) با خطر قابل توجهی از آسیب قلبی- عروقی حتی تا چند دهه پس از قرار گرفتن در معرض این اشعه همراه است. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه X باعث ایجاد تغییرات دائمی در سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی می‌شود که می‌تواند بر عملکرد آنها تاثیر بگذارد. سلول‌های اندوتلیالی که لایه داخلی عروق خونی را تشکیل می‌دهند، مقدار کمی اکسید نیتروژن نیز تولید می‌کنند که یک مولکول ضروری در چندین فرآیند فیزیولوژیکی از جمله انقباض عروقی است. سلول‌های آسیب‌دیده با اشعه با دوز کم نیز مقدار تولید شده از گونه‌های اکسیژن واکنشی (ROS)، را افزایش داده که منجر به آسیب DNA و پروتئین‌ها می‌شود. محققان در آلمان با بررسی سلول‌های اندوتلیال عروق کرونر انسانی و واکنش آن نسبت به دوز پایین و تغییرات آن در سلول‌ها به نتایجی دست یافتند. محققان این بررسی را بر روی موش‌ها انجام دادند و به نتایجی دست یافتند. یافته‌های این بررسی در نشریه Radiation Biology منتشر شده است.

خطر تاثیر اشعه‌ ایکس روی قلب

خطر تاثیر اشعه‌ ایکس روی قلبدکتر علیرضا آذرگون با بیان اینکه هرگونه تغییر در ترکیب شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی جو که موجب به خطر افتادن حیات موجودات زنده شود، آلودگی گفته می‌شود، اظهار کرد: در حقیقت شاخص‌های نشان دهنده آلودگی هوا شامل ازن روی سطح زمین، دی‌اکسید کربن گوگرد، مونوکسید کربن، دی‌اکسید نیتروژن و گرد و غبار بوده که هر کدام از این آلاینده‌ها در دستگاه‌های سنجش آلودگی هوا به صورت شبانه‌روزی سنجیده می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان ضمن اشاره به شاخص‌های آلودگی‌های هوا، اضافه کرد: مقادیر اندک مونو اکسیدکربن برای سلامتی خطرناک است و منجر به بروز اختلال تنفسی و تنفس سلولی به خصوص در محیط‌های بسته می‌شود. همچنین سردرد، سرگیجه، حالت خواب آلودگی و بیهوشی از علائم استنشاق با مونواکسید کربن است. آذرگون اظهار کرد: اکسید نیتروژن نیز باعث تحریک چشم، بینی، گلو و شش‌ها می‌شود و افزایش آسیب‌پذیری بدن انسان در برابر عفونت‌ها بویژه آنفلوانزا را به دنبال دارد. وی با بیان اینکه هیدروکربن‌ها مهم‌ترین منبع آلودگی هوا هستند و باعث تحریک چشم و اختلال در مراکز خون‌سازی بدن و سرطان‌های مختلف می‌شوند، عنوان کرد: همچنین اکسیدهای سولفور باعث سوزش گلو، افزایش ضربان قلب و سرعت حرکات تنفسی می‌شوند. این فوق تخصص بیماری‌های ICU و ریه تاکید کرد: ذرات معلق در هوا که بزرگ و بیش از ۱۰ میکرومتر هستند به سادگی توسط مژگ‌های بینی فیلتر شده و از جریان هوای تنفسی خارج می‌شوند و چون این ذرات نمی‌توانند هنگام تغییر جریان هوا در بینی و مجاری هوایی بزرگ به سرعت تغییر جهت دهند، در حلق و مجاری هوایی بزرگ رسوب کرده و به ندرت می‌توانند به آلوئول‌های ریوی برسند. ذرات کوچکتر از ۲.۵ میکرومتر در حقیقت به مجاری هوای کوچک می‌رسند و در آلوئولها رسوب می‌کند. ذرات کوچکتر از ۰.۵ میکرومتر اکثرا رسوب نمی‌کنند و به صورت معلق در هوای بازدمی خارج می‌شوند. آذرگون اضافه کرد: آلودگی هوا بیشترین اثر را روی سیستم تنفسی، مخاط بینی و چشم انسان می‌گذارد که موجب افزایش ترشحات مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی، تشریح بیماری‌های زمینه‌ای ریه (برونشیت و آسم)، آبریزش بینی، خارش و سوزش حلق و بینی و گلو و خارش و سوزش و آبریزش چشم می‌شود و در دراز مدت می‌تواند موجب بیماری انسداد مزمن مجاری تنفسی شود. این فوق تخصص بیماری‌های ICU و ریه یادآور شد: بیشترین تأثیر منفی این ذرات بر دستگاه تنفسی است و می‌تواند زمینه‌ساز ابتلای افراد به عفونت‌های دستگاه تنفسی و واکنش‌های آلرژیک شود. وی ادامه داد: به منظور پیشگیری نیاز است در شرایط آلودگی هوا اقداماتی را برای کاهش منابع آلودگی که مهم‌ترین آنها دود وسایل نقلیه موتوری و صنایع است، انجام داد و در منزل نیز از استعمال سیگار که باعث آلودگی می‌شود اجنتاب کرد و حتی گاهی لازم است مدارس را تعطیل و یا حتی تعطیلی عمومی صورت گیرد تا به دنبال آن دود حاصل از وسایل نقلیه کاهش یابد. آذرگون با بیان اینکه در شرایط آلودگی هوا بهتر است تنفس از راه بینی انجام شود، افزود: همچنین ورزش در هوای آلوده صورت نگیرد، فعالیت‌های خارج از منزل به حداقل رسد و زمان و حضور در فضای آزاد کم شود. همچنین بیماران تنفسی و قلبی ریوی نیز از ورزش سنگین خودداری کرده و در منزل بمانند و در و پنجره‌ها را ببندند. وی اضافه کرد: با توجه به کاهش میزان دید در هوای آلوده باید سرعت رانندگی کم یا اتومبیل متوقف شود. همچنین مواد غذایی پوشش مناسب داشته باشند و ذرات گرد و غبار را از روی آن زدوده و سپس در یخچال نگهداری کرد. همچنین فیلتر کولر گازی مرتبا تمیز شود. این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان، افزود: در شرایط آلوده افراد از ماسک N۹۵ یا پارچه خیس استفاده کنند و تغذیه مناسب نظیر شیر و ماست کم‌چرب، میوه و سبزیجات تازه برای کاهش آلودگی هوا موثر است.

تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماری‌های مزمن تنفسی

تاثیر آلودگی هوا در بروز بیماری‌های مزمن تنفسیمحققان آلمانی با استفاده از داروهای ضد سرطانی تولید شده با ویژگی‌های بدن هر بیمار، موفق به درمان کامل چهار بیمار از شش بیمار مبتلا به سرطان ملانوما یا سرطان مهلک پوست شدند. فرآیند شخصی‌سازی داروهای سرطانی بر خلاف مفهوم کلی ساخت یک دارو برای مقابله با تمام تومورهای سرطانی، یعنی تولید پروتئین‌های اختصاصی ضد سرطان بر اساس هر تومور موجود در بدن هر بیمار است. پروفسور اوگور ساین، متخصص سرطان‌شناسی از موسسه تحقیقات پیشرفته بیولوژیک آلمان عنوان کرد: نتیجه مطالعات ما بر روی تولید واکسن‌های شخصی برای هر بیمار و بر اساس هر تومور موجود در بدن بیمار نشان داد که در صورت تزریق این داروها در زمان‌بندی مشخص، پدیده متاستاز یا مهاجرت سلول‌های سرطانی از بافت میزبان به سایر اندام‌های بدن کنترل و مهار می‌شود. تولید واکسن ضد سرطان شخصی برای هر بیمار، نیازمند شناسایی توالی ژنی سلول‌های سالم و سرطانی موجود در بافت تومور است تا از این طریق پروتئین‌های انحصاری تومور سرطانی مشخص شوند. پس از شناسایی پروتئین‌های انحصاری در هر تومور، اطلاعات لازم جهت پیش‌بینی واکنش سیستم ایمنی در برابر سلول‌های سرطانی مورد بررسی قرار می‌گیرد. عملکرد واکسن شخصی علیه تومورهای سرطانی به صورت هوشمندانه است، یعنی واکسن سیستم ایمنی بدن را تنها بر ضد سلول‌های سرطانی موجود در تومور تحریک کرده و از آسیب به سلول‌های سالم جلوگیری می‌کند.

درمان سرطان با واکسن‌های شخصی‌ شده

درمان سرطان با واکسن‌های شخصی‌ شدهپیشتر تصور می‌شد که حافظه افراد مبتلا به آلزایمر به طور کامل از بین می‌رود اما در این پژوهش جدید مشخص شد که این بیماری تمام حافظه و خاطرات را از بین نمی‌برد بلکه فقط دسترسی به آنها را مشکل می‌سازد.

مدتها است که تصور می‌شود بیماری آلزایمر، که شایع ترین شکل زوال عقل است، در طول زمان حافظه بیمار را از بین می‌برد. اما داده‌های جدید نشان می‌دهد که این خاطرات از دست رفته می‌توانند با بیدارسازی مصنوعی فعالیت نورون‌ها مجددا بازگردانی شوند. آلزایمر یک بیماری پیشرفته مغزی دژنراتیو است که معمولا در افراد میانسال رخ داده و محققان بر این باورند که حافظه و دیگر عملکردهای اساسی را از بین می‌برد. این بیماری توسط توده‌های پروتئینی به نام بتا آمیلوئید شناخته می‌شود که به سلول‌های مغزی در افراد مبتلا به این بیماری آسیب زده و آنها را تخریب می‌کند. محققان در این پژوهش دریافتند که با تاباندن لیزر به بخش خاصی از مغز که با ذخیره سازی حافظه مرتبط است، می‌توان کاری کرد تا موش‌ها خاطراتی را که قبلا از دست داده بودند را به خاطر بیاورند. این تیم به بررسی دو گروه از موش‌ها که یکی از آنها سالم و دیگری با شرایطی شبیه آلزایمر در انسان‌ها بودند، پرداختند. آنها نورون‌های این موش‌ها را دستکاری ژنتیکی کردند تا در زمان ذخیره سازی حافظه به رنگ زرد در آمده و در زمان بازگردانی حافظه به رنگ قرمز در آیند. سپس حافظه آنها دوبار آزمایش شد. در ابتدا، محققان موش‌ها را در معرض رایحه لیمو قرار دادند و به آنها شوک الکتریکی دادند. محققان یک هفته بعد نیز موش‌ها را در معرض همان رایحه قرار دادند که این بار موش‌های سالم موفق به یادآوری رایحه شدند اما موش‌های بیمار هیچ نوع واکنشی از خود نشان ندادند. این نشان می‌دهد که موش‌هایی که به بیماری مشابه آلزایمر دچار بودند ارتباطی بین بو و شوک را به یاد نمی آورند. محققان همچنین در طول این آزمایش‌ها، اسکن مغز این موش‌ها را نیز بررسی کرده و دریافتند که “هیپوکامپ” منطقه‌ای از مغز که مسئول ثبت خاطرات است، سیگنال‌هایی را نمایش می‌دهد که نشان دهنده چگونگی عملکرد موش‌ها است. در این پژوهش مشخص شد موشهایی که به این بیماری مبتلا نبودند، نورونهای قرمز و زرد یکدیگر را همپوشانی می‌کردند، به این معنی که حافظه آنها بر اثر این شوک در همان محلی که ذخیره می‌شود بازیابی شد. اما در موش‌های مبتلا به بیماری آلزایمر، سلول‌های متفاوتی در هنگام بازیابی به رنگ قرمز در آمدند که این امر نشان می‌دهد که آنها در حال یادآوری خاطرات اشتباهی هستند. به گفته محققان این پژوهش، این امر می‌تواند توضیح دهد که چرا افراد مبتلا به آلزایمر اغلب خاطرات اشتباه را به یاد می‌آورند. آزمایش‌های انجام شده بر روی موش‌ها نشان داد که افراد ممکن است سیگنال‌های بازیابی را به سلول‌های اشتباهی مغز ارسال کنند. پس از دور اول آزمایش، تیم تحقیقاتی از یک تکنیک مهندسی ژنتیک به نام optogenetics استفاده کردند تا حافظه آنها را بازگردانی کنند. این تکنیک با روشن کردن کابل فیبر نوری آبی در مغز برای تحریک نورون‌های ذخیره سازی حافظه انجام شده و باعث می‌شود که موش‌ها دوباره به حالت عادی برگردند. نتایج این پژوهش نشان داد، خاطراتی که قبلا تصور می‌شد که از بین رفته‌اند، در مغز وجود داشته و قابل بازیابی هستند. به گفته محققان این پژوهش، این تکنیک به افراد کمک می‌کند تا مواردی مانند صحنه جرم یا خاطرات کودکی را مجددا به یاد آورند.

امیدواری بیشتر به درمان آلزایمر

امیدواری بیشتر به درمان آلزایمرشهرام رفیعی‌فر سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت در حاشیه پنجمین کنگره ملی و دومین جشنواره خودمراقبتی و آموزش بیمار در جمع خبرنگاران به لزوم ارتقاى سواد سلامت مردم ایران اشاره کرد و گفت: در سال ۹۳ برای اولین بار در یک تحقیق که به منظور سنجش سواد سلامت ملی مردم انجام شد و بر اساس نتایج به دست آمده از آن مشخص شد از هر دو ایرانی یک نفر دارای سطح سواد سلامت کافى نیست.

وی افزود: از هر ۱۰ دانش‌آموز یک نفر به عنوان سفیر سلامت انتخاب و آموزش‌های لازم به این افراد داده شد که تا خرداد ماه امسال یک میلیون و ۷۰ هزار دانش‌آموز و ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در خانواده‌ها که عمدتا خانم هاى خانه دار هستند به عنوان سفیر سلامت تربیت شده‌اند. رفیعی‌فر تصریح کرد: اکنون در ٣ میلیون و ٢٠٠ هزار معادل ١۶ درصد خانواده هاى ایرانیان سفیر سلامت وجود دارد و بر اساس هدف گذارى هاى ما در وزارت بهداشت تا پایان امسال ۲۵۰ هزار سفیر سلامت جدید تربیت مى شوند و علاوه بر سفیران سلامت خانواده و دانش آموز، سفیر سلامت دانشجویی نیز تحت آموزش و تربیت قرار مى گیرند. سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت گفت: لازم است آموزش‌های لازم در خصوص افزایش سطح سواد سلامت و آگاهی مردم جامعه آموزش داده شود. وى با بیان اینکه میزان مصرف نمک در ایرانیان بسیار زیاد است، گفت: از هر ۱۰ نفر ایرانی ۹ نفر بیشتر از ۵ گرم که استاندارد جهانى است نمک مصرف می‌کند و از هر ۴ ایرانی یک نفر به فشارخون بالا مبتلا است که اگر مصرف نمک به زیر ۵ گرم برسد، میزان ابتلا به این بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند. رفیعی‌فر ادامه داد: میزان سکته‌های قلبی و مغزی در کشور ما از علل مهم مرگ و میر شناخته شده و بیشتر این سکته‌ها نیز به دلیل مصرف بیش از حد نمک بروز می‌کند که با کاهش مصرف نمک به زیر پنج گرم سکته هاى قلبى و مغزى یک سوم کاهش پیدا مى کند. سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: باید با برنامه خودمراقبتی، سواد سلامت در بین مردم افزایش پیدا کند و اگر فردی از یک بیماری خاص رنج می‌برد در خصوص عوارض بیماری اطلاعات کافی به وی داده شود و به طور مثال اگر فردی دچار سرماخوردگی شده است باید بداند که می‌تواند بسیاری از مراقبت‌ها را در منزل انجام دهد که مطالب لازم در زمینه خودمراقبتی در قالب آموزش به بیماران داده شود. وی به نشانگرهاى رنگی تغذیه اى روى محصولات غذایى اشاره کرد و گفت: حق مردم است که از اصالت کالا‌هایی که خریداری می‌کنند اطلاع داشته باشند تا بتوانند سلامت خود را حفظ کنند، خوشبختانه در سال‌های اخیر اوضاع صنایع غذایی با توجه به دستورالعمل‌هایی نظیر نشانگر‌های رنگی تغذیه‌ای که از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اجرایى شد، شاهد پیشرفت هایى بودیم. رفیعى فر افزود: نشانگرهاى رنگی تغذیه اى باید در اندازه بزرگتر روى محصولات غذایى درج شوند زیرا اکثر افراد بالاى ۴٠ سال جامعه مشکل پیر چشمى دارند وهنگام خرید از عینک نزدیک بینى استفاده نمى کنند و از این رو توجهى به این نشانگرهاى رنگی تغذیه اى نمى شود.

٩٠ درصد ایرانى‌ها بیش از حد نمک مصرف می‌کنند

٩٠ درصد ایرانى‌ها بیش از حد نمک مصرف می‌کنندسمیره صباح با اشاره به مدیریت کلان مقتدر، منسجم و تخصصی در سازمان غذا و دارو، افزود: طی چهار سال اخیر در شاخص های مرتبط با فرآورده های غذایی مانند کاهش واردات پالم و تشخیص سموم محصولات سلامت‌ محور شاهد اقدامات قابل توجهی بوده ایم. وی ادامه داد: نگرانی هایی در گذشته نه چندان دور درباره سموم محصولات کشاورزی وجود داشت اما اکنون سازمان غذا و دارو توان مطلوبی در پایش سموم محصولات دارد به گونه ای که اکنون شاهد افزایش دو برابری دقت و سرعت در تشخیص سموم محصولات سلامت‌ محور کشور هستیم. صباح یادآور شد: همچنین کاهش مصرف روغن پالم در کشور با نظارت و پیگیری های سازمان غذا و دارو و برخورد با تولیدکننده های لبنیات متخلف و معرفی آنها به دستگاه قضایی از مهم ترین اقدامات سازمان غذا و دارو در راستای حفظ ایمنی و سلامت مصرف کنند گان بوده است.

واردات روغن پالم کاهش یافت

واردات روغن پالم کاهش یافتجعفری دارای خواص درمانی بسیاری برای بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های قلبی، کلیوی، دستگاه گوارش و بیماری‌های زنانه است. این گیاه همچنین دارای خواص ضد باکتری، ضدعفونت و نیز سرشار از آنتی اکسیدان است.

مصرف روزانه یک قاشق غذاخوری خورده شده از این گیاه، ۲% از کلسیم و آهن، ۱۲٪ از ویتامین (A)، بیش از ۱۵٪ از ویتامین K و ۱۶٪ از ویتامین C مورد نیاز بدن شما را تامین می‌کند.

 

۱-تندرستی عمومی برای بدن

گیاه جعفری به دلیل داشتن ویتامین K برای سلامتی استخوان بسیار مفید است، این گیاه همچنین حاوی ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می دهد.

جعفری حاوی بتا کاروتن و آنتی اکسیدان است که در محافظت از بدن و مبارزه با پیری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. ۲- از بین بردن سنگ کلیه وپیشگیری از تولید مجدد آن در کلیه

یک مجله متخصص «اورولوژی» و بیماری مجاری ادرار در تحقیقی علمی به این نتیجه رسیده است که خوردن برگ جعفری و ساقه‌های آن باعث کاهش رسوبات «اگزالات کلسیم» در کلیه می‌شود. این مجله نوشته است آزمایش‌ها نشان می‌دهد که خوردن جعفری به شخ سنگ کلیه در حیوانات کمک کرده است. ۳- آرامش دهنده به دردهای مفاصل یکی دیگر از فواید گیاه جعفری دارا بودن خواص ضد عفونت است که مصرف روزانه آن به طور طبیعی برای درد مفاصل موثر و آرامش دهنده است. ۴- درمان کم خونی یا (آنمی) از آنجا که آن جعفری حاوی مقادیر زیادی آهن است برای کسانی که از کم خونی رنج می‌برند، بسیار مفید است، این افراد با مصرف روزانه جعفری می‌توانند تا حدودی کم خونی خود را جبران کنند. ۵-جعفری ضد سرطان است مطالعات اولیه یک بحث علمی نشان داده که جعفری دارای خواصی است که از رشد تومور سرطان جلوگیری کرده، مانع ایجاد ورم می‌شود. این تحقیقات علمی که در یک مجله متخصص علوم غذایی و فرآورده‌های کشاورزی که جعفری دارای خواص ضد سرطان است. در این تحقیقات تاکید شده که این خواص به سه روش با سرطان مبارزه می‌کند. ابتدا با خواص انتی‌آکسیدان ریشه‌های سرطان را نابود می‌کند و سپس از انتشار سلول‌های سرطانی در بدن جلوگیری کرده و از سلول‌ محافظت می‌کند. ۶- درمان بیماری قند (دیابت) و جلوگیری از رشد آن پژوهش‌های علمی نشان داده که مصرف غذاهای غنی به مواد طبیعی معروف به « میریسیتین» (Meresitin) مانند جعفری خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را به میزان ۲۶% کاهش می‌دهد.

جعفری یکی از بهترین منابع غذایی سرشار به مواد «میریسیتین» است که در هر ۱۰۰ گرم جعفری حدود ۸ میلی گرم میریسیتین یافت می‌شود.

خواص درمانی سبزی جعفری

خواص درمانی سبزی جعفریدرمان های دارویی زیادی امروزه برای رفع انواع مشکلات مرتبط با کبد، کلیه ها، پانکراس و بسیاری از اعضای بدن وجود دارد اما بسیاری از این داروهای شیمیایی در کنار مفید بودن آسیب هایی نیز به بدن وارد می‌کنند.

ما به شما فرمولی را معرفی می کنیم که به کمک آن می توانید سلامت این اندام های حیاتی بدنتان را حفظ کنید.

چای گشنیز خاصیت شگفت انگیز و قدرتمندی دارد و در درمان طبیعی عهد باستان در برابر بیماری های مختلف مورد استفاده قرار می ‌گرفته است.

فواید گشنیز

دیورتیک یا ادرارآور قوی است؛ می تواند با انواع مشکلات کلیوی از جمله سنگ کلیه مبارزه کند. تقویت کننده عملکرد کبد است. سیستم هضم را بهبود می بخشد. بدن را از سموم پاکسازی می کند و باکتری ها و عفونت ها را از بین می برد. سطح کلسترول خون را تنظیم می کند. در درمان زخم ها و از بین بردن بیماری های چشم مفید است.

 

چای گشنیز

این چای می تواند سنگ کلیه را از بین ببرد و پانکراس شما را از سموم پاک کند.

طرز تهیه چای گشنیز

به اندازه یک مشت برگ گشنیز را در قوری بریزید و مقداری آب به آن اضافه کرده و پس از ۱۰ دقیقه جوشیدن و خنک شدن این نوشیدنی مفید را بنوشید و باقی مانده آن را در یک ظرف شیشه ای در یخچال نگه دارید.

هر روز یک لیوان از این چای قوی را بنوشید؛ بعد از چند روز احساس خوبی پیدا می کنید و رنگ و جریان ادرار شما به دلیل دفع مواد زائد از بدنتان پررنگ و بیشتر می شود.

فواید و طرز تهیه چای گشنیز

فواید و طرز تهیه چای گشنیزآشنایی با شیوه‌های طبیعی سم‌زدایی از ریه‌ها اهمیت زیادی دارد. با برخی از آنها آشنا می‌شویم.

آب و مایعات: مصرف آب کافی به بدن اجازه می‌دهد مایعات و خون تازه مورد نیاز ریه‌ها را تامین کند. آب کافی همچنین به پاک کردن مخاط اضافی و دفع عفونت‌های باکتریایی از ریه‌ها کمک می‌کند. اضافه کردن موادی مانند لیمو، زنجبیل یا نعناع به آب نیز تصفیه کننده سیستم تنفسی است. به‌همین شکل، آب هویج با قلیایی ساختن بدن روند سم‌زدایی را تسهیل می‌کند. چای سبز نیز به داشتن خواص سم‌زدا شناخته شده است.

تمرینات تنفسی: تمریناتی که بویژه شامل تنفس عمیق هستند، از طریق افزایش جریان خون به اندام‌های حیاتی، شش‌ها را به طور موثری سم‌زدایی کرده و آنها را از شر سموم خلاص می‌کنند. فعالیت فیزیکی نیز ظرفیت شش‌ها را برای جذب اکسیژن خالص افزایش می‌دهد.

مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان: مصرف آناناس، انگور و زغال اخته راه اثبات شده‌ای برای حذف باکتری‌های بیماری زا از شش‌ها و حفظ سلامت دستگاه تنفسی است.

پتاسیم: مصرف موادغذایی سرشار از این ماده معدنی مهم برای سلامت شش‌ها، تقویت‌کننده سلامت کلی دستگاه تنفسی است.

کاهش مصرف موادغذایی تولیدکننده مخاط: لبنیات، گوشت، سویا و گندم به دلیل دیرهضم بودن، تحریک‌کننده تولید مخاط ریه هستند. برای سلامت ریه کاهش مصرف این مواد غذایی و افزایش مصرف سبزیجات چلیپایی، میوه‌ها، آجیل، لوبیا و ماهی توصیه می‌شود.

عدم استفاده از مواد محرک ریه: برخی محصولات خانگی شامل خوشبوکننده‌های هوا، براق‌کننده کفپوش و مبلمان، اسپری‌ها و سفیدکننده‌های کلردار ازجمله مواد تحریک‌کننده ریه هستند که بهتر است از آنها دورمانده و به جای آنها از محصولات پاک‌کننده طبیعی استفاده شود.

مواد گیاهی: مواد گیاهی خاص از جمله پونه کوهی یا آویشن دارای خواص ضداحتقان و ضدحساسیت است که جریان هوا در مجاری تنفسی را تسهیل و به عملکرد خوب شش‌ها کمک می‌کند. گیاهی مانند نعناع نیز با پاتوژن‌های بیماری زا در شش‌ها مبارزه می‌کند.

شیوه‌های طبیعی سم‌زدایی از ریه‌ها

شیوه‌های طبیعی سم‌زدایی از ریه‌هایک پژوهش جدید نشان می‌دهد که ظاهراً زمان‌های استرس بالا- مانند دوشنبه‌ها (روز اول هفته کاری) و تعطیلات زمستانی (کریسمس) به‌خصوص بر قلب تأثیر می‌گذارد، به‌طوری‌که در این زمان‌ها بیشترین احتمال بروز حمله قلبی وجود دارد.

در طرف مقابل، حمله‌های قلبی با کمتری احتمال هنگامی شما شاد و آسوده در تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات تابستانی هستید، رخ می‌دهد.

این یافته‌ها از یک تجزیه‌وتحلیل بر روی بیش از ۱۵۶۰۰۰ مورد حمله قلبی که در طول ۸ سال در بیمارستان‌های سوئد درمان شده بودند، به دست آمده است.

دکتر جان والت، دانشجوی دکترا در دانشگاه اوپسالا در سوئد و سرپرست این تحقیق می‌گوید با اینکه عوامل احتمالی دیگر ممکن است در خطر حمله قلبی مؤثر باشند، به نظر می‌رسد استرس بیشترین نقش را داشته باشد.

اما او یادآور شد که این بررسی یک بررسی مشاهده‌ای است و درنتیجه رابطه علی و معلولی را ثابت نمی‌کند. یافته‌های بررسی فقط همراهی میان حمله‌های قلبی و دوره‌های زمانی معین را نشان می‌دهند.

نتایج این بررسی به‌طور آنلاین در American Heart Journal منتشر شده است.

پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که رویدادهای بسیار استرس‌زا مانند زمین‌لرزه‌ها یا بازی‌های جام جهانی فوتبال ممکن است حمله‌های قلبی را برانگیزند. به گفته این پژوهشگران حمله‌های قلبی مرتبط با استرس ممکن است با زندگی حرفه‌ای فرد هم مرتبط باشند. برای مثال میزان حمله قلبی در دوشنبه‌ها (روز اول هفته کاری) و در صبح‌ها اوج می‌گیرد.

زمان های بیشترین احتمال بروز حمله قلبی

زمان های بیشترین احتمال بروز حمله قلبیدر خصوص سرطان مانند تمام بیماری های دیگر همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. برای تمام خانم ها لازم است که به طور مرتب چکاپ شوند و مجموعه ای از کارهایی که برای پیشگیری از سرطان سینه هست را در نظر داشته باشند. زیر بغل پر از غده هایی است که ترکیبات محصولات مورد استفاده خانم ها را جذب می کنند. این مسئله ممکن است منجر به مشکلات سرطان زا شود. یکی از کارهایی که برای پیشگیری از سرطان سینه می توان انجام داد، سم زدایی از زیر بغل هاست. در ادامه در خصوص این ترکیبات سرطان زا و روش های دفع آنها توضیح می دهیم.

نتایج پژوهش ها چه می گوید؟

محققان روی ۱۷ بیمار مبتلا به سرطان سینه که ماستکتومی یا پستان برداری کرده بودند، بررسی هایی را انجام دادند. نتایج این بررسی ها در Journal of Inorganic Biochemistry به چاپ رسیده است و نتایج هشدار دهنده ای دارد.

محققان مشاهده کردند در بافت پستانی خارج شده خانم هایی که از محصولات ضدتعریق استفاده کرده اند رسوب آلومینیوم وجود دارد. بررسی ها نشان داد که تجمع آلومینیوم در بافت های نزدیک به زیربغل ها بیش از سینه ها است. چنین مسئله ای ناشی از استفاده ترکیباتی مانند دئودورانت ها است که حاوی آلومینیوم هستند.

محققان استفاده زیاد و افراطی از دئودورانت های حاوی آلومینیوم را برای سلامت خانم ها مضر می دانند و آن را عاملی برای ابتلا به سرطان سینه می شمارند. بهترین کار این است که از محصولات طبیعی مانند جوش شیرین برای مقابله با تعریق زیاد و بوی بد عرق استفاده شود. از طرف دیگر بهتر است به فکر سم زدایی زیر بغل از بقایای آلومینیوم باشید. اثرات آلومینیوم روی پوست

آلومینیوم در بدن ما مانند نوروتوکسین یا سم عمل می کند. تا کنون ارتباط آن با بیماری های زیادی مانند آلزایمر به اثبات رسیده است. محققان مشاهده کرده اند که در جوامع غربی نمک آلومینیوم موجود در دئودورانت ها با ابتلا به سرطان سینه در ارتباط است. بقایای آلومینیوم وارد بافت پستانی می شود.

علاوه براین دئودورانت ها حاوی یک ترکیب مضر دیگر به نام تری کلوزان هستند. نتایج پژوهشی که درChemical Research in Toxicology به چاپ رسیده است نشان می دهد که این ترکیب شیمیایی می تواند باعث رشد سلول های سرطان زا شود. بنابراین لازم است که از آن دور باشید. پیشگیری از سرطان سینه با سم زدایی از زیر بغل ها

سم زدایی از زیر بغل ها امری حیاتی به نظر می رسد، چون به این ترتیب می تواند از تجمع سموم از طریق مجاری مختلف و ورود آنها به جریان خون و پوست جلوگیری کند. بهترین روش برای دفع سموم از بدن، تعریق است.

تعریق برای سلامت سیستم ایمنی و برای پیشگیری از بیماری های مربوط به تجمع چربی ها مفید است. هیچ چیز مانند حمام و ورزش عرق تان را در نمی آورد. اما در عین حال می توانید با یک محصول کاملا طبیعی و خانگی نیز به سم زدایی زیر بغل ها کمک کنید. محصول سم زدای خانگی برای زیر بغل ها

مواد لازم

سرکه سیب ارگانیک ۱ قاشق (۱۰ میلی لیتر)

عصاره روغنی رزماری ۳ قطره

عصاره روغنی گشنیز ۵ قطره

خاک بنتونیت یا گل سر شوی ۱ قاشق (۱۰ میلی گرم)

روش تهیه

سرکه سیب و گل سرشوی را با هم مخلوط کنید. حتما از لوازم چوبی برای هم زدن ترکیب استفاده کنید چون فلز باعث از بین رفتن خاصیت خاک بنتونیت می شود. در نهایت عصاره های روغنی را اضافه کرده و هم بزنید تا مانند کرم شود.

روش استفاده

یک لایه نازک از این ترکیب را زیر بغل بزنید و چند دقیقه صبر کنید. بعد از حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه منطقه را شستشو دهید. این کار را هر روز تکرار کنید.

همچنین توصیه می شود در کنار این کار آب زیادی نیز بنوشید، چون بدن برای دفع تمام سموم به آب نیاز دارد. باید بدانید که بهترین روش برای پیشگیری از تجمع سموم، اجتناب از استفاده زیاد از محصولات شیمیایی است. بهتر است برای مقابله با بوی بدن از محصولات طبیعی استفاده کنید. یک دئودورانت طبیعی برای این کار می توانید در منزل یک دئودورانت طبیعی تهیه کنید.

مواد لازم

جوش شیرین ۱ قاشق (۱۰ گرم)

روغن نارگیل ۱ قاشق و نیم (۱۵ گرم)

روش تهیه و استفاده

این دو ماده را با هم ترکیب کنید و یک لایه نازک از آن را زیر بغل ها بزنید. این دئودورانت چسبنده نیست و دئودورانت طبیعی محسوب می شود.

محصول سم زدای خانگی برای زیر بغل ها

محصول سم زدای خانگی برای زیر بغل هامحققان به تازگی دریافته اند که مرکبات جدیدترین تقویت کننده مغز محسوب می شوند و افرادی که مرکبات بیشتر مصرف می کنند به احتمال کمتری به زوال عقل مبتلا می شوند، نتایج این مطالعه در مجله تغذیه بریتانیا ثبت شده است.

در مطالعه ای بر روی بیش از ١٣ هزار سالمند ژاپنی، محققان دریافته اند کسانی که هر روز مرکبات می خورند تقریبا ۲۳ درصد کمتر در مقایسه با افرادی که در هفته ٢ بار یا کمتر این نوع میوه ها را مصرف می کردند، در معرض ابتلا به زوال عقل و آلزایمر قرار داشتند .

 

محققان برای اثبات تحقیقات خود میزان سایر میوه ها و سبزیجات مصرفی در رژیم غذایی را تغییر دادند اما با توجه به میزان مرکبات مصرف شده در هفته، درصد ابتلا به زوال عقل و آلزایمر تغیری نکرد و این تحقیقات نشان از نقش مستقیم و موثر این نوع میوه ها در رژیم غذایی است.

دانشمندان در مطالعه خود به این موضوع دست یافته اند که ماده ای در مرکبات وجود دارد که از مغز محافظت می کند و بر این باورند که بافت و آب مرکبات حاوی تعدادی از فلاونوئیدهای خاص است که می توانند از نورون های مغز در برابر التهاب محافظت کنند.

با این حال، محققان معتقدند برای اثبات صد درصدی این مطالعه نیاز به تحقیقات بیشتری در سایر گروه ها است.

علاوه بر این به طور کلی با مصرف انواع میوه ها خطر ابتلا به دیابت تا حد زیادی کاهش پیدا می کند از این رو نگرانی زیادی در مورد میزان قند و کالری میوه ها وجود ندارد.

ایک روسلل، دکترای مشاور تغذیه در سلامت مردان در این خصوص می گوید: نگران مصرف میوه نباشیید زیرا در تحقیقات نشان داده شده که معمولا قند خون افراد با مصرف میوه افزایش زیادی پیدا نمی کند؛ همچنین برای افزایش خاصیت مرکباتی مانند پرتقال بهتر است آن را با ماده غذایی پروتئینی مانند پنیر های رژیمی، مصرف کنید.

تاثیر مصرف مرکبات در جلوگیری از آلزایمر

تاثیر مصرف مرکبات در جلوگیری از آلزایمر